Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykrywacz cały czas piszczy

Dj Repley 19 Aug 2009 11:29 3168 4
Tespol
    Dj Repley
    Level 12  
    Witam mam pewien problem z wykrywaczem z lucaslab, gdyż po włączeniu cały czas piszczy zamiast przerywać co np. 1 sekundę
    Proszę o pomoc.
  • Tespol
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ostatnio robiłem ten wykrywacz i działa rewelacyjnie nawet nieco lepiej jak w opisie. Zacznij od sprawdzenia napięć symetrycznych + - 5V za stabilizatorami i pamiętaj że masą jest +12V i w stosunku do tego rób pomiary tych napięć. Jeśli to się zgadza to w następnej kolejności sprawdz czy generator 100Hz na 555 daje sygnał i jak nawinąłeś cewkę. Ja mam 20zw DNE 0,4 na średnicy 30cm. potencjometry kalibrujące ustaw na środek i na płytce jest jeden perek którym musisz doprowadzić do zaniku dzwięku z głośnika oczywiście z dala od metalowych elementów. Nie chodzi mi o ten z generatora który jest 100K bo nim ustawiacz częstotliwość. Przydał by Ci się oscyloskop, ale bez niego można sobie poradzić i sprawdzić czy generator i tranzystor końcowy pracują. Mianowicie podłącz zamiast cewki żarówkę np. 6V. Po podkręcaniu czestotliwości żarówka będzie mocniej lub słabiej świecić.
  • Tespol
    Dj Repley
    Level 12  
    o w końcu ktoś się odezwał
    Niestety nie wiem za bardzo jak posprawdzać to wszystko i nie wiem jak uzyskać te 100hz na ne555 bo nie mam pomiaru f
    Cewki jako tako jescze nie mam ale musiałbym coś zrobić żeby nie piszczał tylko prykał co 1 sek np.

Dodano po 14 [minuty]:

Witam ponownie po podłączeniu żarówki pr2 działa bardziej jak ściemniacz niż regulator f gdyż jak kręcę w jedną stronę żarówka świeci mocniej a jak w drugą ściemnia i w końcu gaśnie może to jest wina ne555
    Nie widać żadnego mrugnięcia cały czas świeci
    Dj Repley
    Level 12  
    Witam!
    Wymieniłem wszystkie układy na nowe i cały czas piszczy
    Proszę o pomoc
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli żarówka się rozjaśnia i ściemnia przy zmianie częstotliwości to znaczy że generator i stopień mocy pracuje poprawnie. Podłącz cewkę. około 20zw drutu 0,3mm, średnica cewki około 30cm. Ja nawijałem na średnicy plastikowego pojemnika po farbie potem ściągłem i zalałem żywicą epoksydową.