Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywacz cały czas piszczy

Dj Repley 19 Sie 2009 11:29 2070 4
  • #1 19 Sie 2009 11:29
    Dj Repley
    Poziom 11  

Witam mam pewien problem z wykrywaczem z lucaslab, gdyż po włączeniu cały czas piszczy zamiast przerywać co np. 1 sekundę
    Proszę o pomoc.

0 4
  • #2 21 Sie 2009 02:50
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ostatnio robiłem ten wykrywacz i działa rewelacyjnie nawet nieco lepiej jak w opisie. Zacznij od sprawdzenia napięć symetrycznych + - 5V za stabilizatorami i pamiętaj że masą jest +12V i w stosunku do tego rób pomiary tych napięć. Jeśli to się zgadza to w następnej kolejności sprawdz czy generator 100Hz na 555 daje sygnał i jak nawinąłeś cewkę. Ja mam 20zw DNE 0,4 na średnicy 30cm. potencjometry kalibrujące ustaw na środek i na płytce jest jeden perek którym musisz doprowadzić do zaniku dzwięku z głośnika oczywiście z dala od metalowych elementów. Nie chodzi mi o ten z generatora który jest 100K bo nim ustawiacz częstotliwość. Przydał by Ci się oscyloskop, ale bez niego można sobie poradzić i sprawdzić czy generator i tranzystor końcowy pracują. Mianowicie podłącz zamiast cewki żarówkę np. 6V. Po podkręcaniu czestotliwości żarówka będzie mocniej lub słabiej świecić.

0
  • #3 21 Sie 2009 15:21
    Dj Repley
    Poziom 11  

o w końcu ktoś się odezwał
    Niestety nie wiem za bardzo jak posprawdzać to wszystko i nie wiem jak uzyskać te 100hz na ne555 bo nie mam pomiaru f
    Cewki jako tako jescze nie mam ale musiałbym coś zrobić żeby nie piszczał tylko prykał co 1 sek np.

Dodano po 14 [minuty]:

Witam ponownie po podłączeniu żarówki pr2 działa bardziej jak ściemniacz niż regulator f gdyż jak kręcę w jedną stronę żarówka świeci mocniej a jak w drugą ściemnia i w końcu gaśnie może to jest wina ne555
    Nie widać żadnego mrugnięcia cały czas świeci

0
  • #4 27 Sie 2009 15:52
    Dj Repley
    Poziom 11  

Witam!
    Wymieniłem wszystkie układy na nowe i cały czas piszczy
    Proszę o pomoc

0
  • #5 29 Sie 2009 20:14
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli żarówka się rozjaśnia i ściemnia przy zmianie częstotliwości to znaczy że generator i stopień mocy pracuje poprawnie. Podłącz cewkę. około 20zw drutu 0,3mm, średnica cewki około 30cm. Ja nawijałem na średnicy plastikowego pojemnika po farbie potem ściągłem i zalałem żywicą epoksydową.

0