Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dostępność neostrady 6mb/s

tarczyny 19 Sie 2009 20:00 13633 25
  • #1 19 Sie 2009 20:00
    tarczyny
    Poziom 9  

Witam,
    Niebawem kończy mi się umowa z neostradą. Obecnie mam 2mb/s i wszystko jest ok. Chcę przedłużyć umowę zwiększając prędkość do 6mb/s.
    Moje parametry łącza z routera:

Moim zdaniem jest ok - no może prócz wysyłania: w neo 6mb jest 512 a na stronie routera pisze, że maksymalna 390kb/s.
    Korzystałem z 2 'kalkulatorów' łącza, gdzie wpisywało się wartość szumu i na obydwu wyszło ok. 7.5 - 8 mb/s.
    Jednak pewna pani z tp powiedziała, że ta prędkość nie będzie działać. I tu mam pytanie:

Czy neostrada będzie działać, jeśli prędkość uploadu jest za mała na obrazku powyżej? Według mnie prędkość downloadu powinna wynosić do 6mb/s a uploadu tyle ile będzie się dało (czyt: 390kb). Mam rację?
    Te 512 upstreamu mógłbym już odpuścić, byle by download był szybki. Dużo nie uploaduje - aktualnie 256 mi spokojnie wystarcza.

Proszę o odpowiedzi

Pozdrawiam

0 25
  • #2 19 Sie 2009 20:41
    piterus99
    Poziom 43  

na moje oko nie ma szans - tlumienie duze. te 2mbps dziala bez problemu?

0
  • #3 19 Sie 2009 21:36
    tarczyny
    Poziom 9  

juz 3 lata bez problemu śmiga na 2mb... Niby Attainable rate jest okolo 10mb więc pomyślałem, że może działać... Nie wiem już co o tym myśleć...
    oto jeden z kalkulatorów, które używałem http://www.dslzoneuk.net/maxspeed.php

0
  • #4 20 Sie 2009 11:07
    piter3
    Poziom 15  

Z tego co wiem to przed realizacją zamówienia TPSA i tak sprawdza linię więc jak nie pójdzie to Ci po prostu nie założą.
    Ostatnio sprawdzałem ofertę Netii bo też czeka mnie zmiana i z tego co widziałem to powyżej 4mb jest formularz o sprawdzenie parametrów lini.

0
  • #5 20 Sie 2009 15:07
    marcin1700
    Poziom 17  

piter3 napisał:
    Z tego co wiem to przed realizacją zamówienia TPSA i tak sprawdza linię więc jak nie pójdzie to Ci po prostu nie założą.

To wcale nie jest takie oczywiste...
    A co do parametrow - czarno widze te 6mb

0
  • #6 20 Sie 2009 15:16
    piter3
    Poziom 15  

Bardzo możliwe. Ostatnio nie miałem okazji tego przechodzić ale masz rację, że jezeli TPSa jest w coś zamieszana to może zdażyć sie wszystko :D

0
  • Pomocny post
    #7 21 Sie 2009 11:25
    szaleniec
    VIP Zasłużony dla elektroda

piterus99 napisał:
    na moje oko nie ma szans - tlumienie duze. te 2mbps dziala bez problemu?

Odstęp S/N jest duży, obecnie łącza ma bardzo dobre parametry. 6Mbps jest wartością graniczną dla tej linii - czyli albo będzie działać, albo nie :-)
    4Mbps pójdą bez problemu, szkoda, że TPSA nie oferuje takiej prędkości w usłudze Neostrada.

0
  • #8 21 Sie 2009 11:37
    piter3
    Poziom 15  

szaleniec napisał:
    ...szkoda, że TPSA nie oferuje takiej prędkości w usłudze Neostrada.

Netia ma w ofercie, Ceny wydają się konkurencyjne. Ja się właśnie zastanawiam nad przejściem z TPSY do Neti ale czekam do świąt - może coś mi zaproponują :D

0
  • #9 21 Sie 2009 12:09
    Darrieus
    Poziom 38  

6Mbit przy tych parametrach jest nieosiągalne, tłumienie już podchodzi pod magiczną granicę 55db a gdzie do 6Mbit....

0
  • #10 21 Sie 2009 12:20
    szaleniec

lubamet napisał:
    6Mbit przy tych parametrach jest nieosiągalne, tłumienie już podchodzi pod magiczną granicę 55db a gdzie do 6Mbit....

Tłumienie ma znaczenie drugorzędne, ważniejszy jest odstęp S/N.
    Nie są rzadkością przypadki synchronizacji modemów przy tłumieniu rzędu 65-70dB.

0
  • #11 21 Sie 2009 13:35
    marcin1700
    Poziom 17  

szaleniec napisał:
    lubamet napisał:

Nie są rzadkością przypadki synchronizacji modemów przy tłumieniu rzędu 65-70dB.

Doprawdy:?:
    Owszem, mozna spotkac modemy ktore synchronizuja sie (choc nie dzialaja stabilnie) na 60db. Ale ta "nie rzdkosc" przy 65-70db to chyba zart. I mam tu na mysli neostrade na 640kb. Tak samo bzduta jest twierdzenie, ze wazniejsze sa szumy.
    W 95% przypadkow slabej lini, jest to zbyt duze tlumienie a przy 50db, nawet ponizej dla 1mb, juz pojawiaja sie bardzo czesto utraty synchronizacji.

0
  • #12 21 Sie 2009 21:09
    szaleniec

marcin1700 napisał:
    szaleniec napisał:
    lubamet napisał:

Doprawdy:?:

Doprawdy.

marcin1700 napisał:
    Owszem, mozna spotkac modemy ktore synchronizuja sie (choc nie dzialaja stabilnie) na 60db. Ale ta "nie rzdkosc" przy 65-70db to chyba zart.

Na własne oczy widziałem, ale co ja tam mogę wiedzieć, przeciez pracując w TPSA zmierzyłem parametry tylko około tysiąca linii.

marcin1700 napisał:
    I mam tu na mysli neostrade na 640kb. Tak samo bzduta jest twierdzenie, ze wazniejsze sa szumy.
    W 95% przypadkow slabej lini, jest to zbyt duze tlumienie a przy 50db, nawet ponizej dla 1mb, juz pojawiaja sie bardzo czesto utraty synchronizacji.

W wielu przypadkach z wysokim tłumieniem idzie niski odstęp S/N.

0
  • #13 21 Sie 2009 21:19
    Darrieus
    Poziom 38  

Ekstra, założyć komuś neo na tłumieniu >50db
    Poźniej czytamy na forum :
    -zrywa synchro
    -wysoki ping (interleaved)
    -nie mogę grać CS pomocy

:crazyeyes:

0
  • #14 21 Sie 2009 21:32
    szaleniec

lubamet napisał:
    Ekstra, założyć komuś neo na tłumieniu >50db
    Poźniej czytamy na forum :
    -zrywa synchro
    -wysoki ping (interleaved)
    -nie mogę grać CS pomocy

:crazyeyes:

Trzeba brać pod uwagę oba parametry. Zauważyć należy, że w ciągu dnia, w zależności od liczby abonentów korzystających z sieci, SNR zmienia się zdecydowanie bardziej od tłumienia. Tłumienie jest funkcją odległości od dslamu, odstęp S/N jest funkcją zdecydowanie większej ilości zmiennych.
    Oprócz wysokiego SNR, niskiego ŧłumienia ważne jest, aby te parametry nie pływały. Zdarza się, że ktoś ma dobre czy bardzo dobre parametry linii, ale od czasu do czasu zakłócenia powodują chwilowy spadek SNR i w konsekwencji utratę synchronizacji. Zdarza się również, że ktoś ma kiepskie (graniczne) parametry linii, ale są one stabilne i w miarę niezmienne w czasie, i wówczas internet chodzi prawidłowo i synchronizacja nie jest zrywana.

lubamet napisał:

Czyli jak będzie tłumienie 54dB to będzie chodzić stabilnie jak skała, a jak będzie 56dB, to będzie chodzić kiepsko, utraty synchro, wysokie pingi itp?

0
  • #15 21 Sie 2009 21:58
    marcin1700
    Poziom 17  

szaleniec napisał:

Na własne oczy widziałem, ale co ja tam mogę wiedzieć, przeciez pracując w TPSA zmierzyłem parametry tylko około tysiąca linii.

Wszystko co kolega napisal powyzej, brzmi madrze ale jednoczesnie jest glupota.
    Dyskusja ktora bedzie polegala na wymianie zdan tj bedzie dzialac/nie
    bedzie dzialac nic nie wyjasni.
    Ja osobiscie swoja teorie juz przedstawilem, i jestem bardzo przekonany, ze sie nie myle, bo ten temat nie jest mi obcy.
    A czy moze kolega zdradzic na jakim stanowisku kolega pracowal/pracuje?

0
  • #16 22 Sie 2009 08:46
    Darrieus
    Poziom 38  

Szaleniec, już nie łap mnie tak za słowa ;)
    Wiem że oba parametry są ważne, o efekcie pływającej linii, szumach w dzień, starych okablowaniach, rozparowanych przewodach 8-O i innych cudach na kiju można pisać cały dzień. Chodzi mo o sam fakt zakładania neo "na styk" przyjdą wakacje SNR spadnie i neo padnie, cała tepsa ;)

0
  • #17 22 Sie 2009 19:08
    Yasiek_N
    Poziom 14  

marcin1700 napisał:
    Wszystko co kolega napisal powyzej, brzmi madrze ale jednoczesnie jest glupota.

Aha, czyli jak ktoś ma inne poglądy to automatycznie jest głupi? Skoro ktoś przemierzył około tysiąca linii, to ma jakiejś rozeznanie praktyczne, nieprawdaż? A nawet z teorii informacji wynika, że binarna przepustowość kanału zależy od pasma i od odstępu sygnał/szum - wystarczy przypomnieć sobie twierdzenie Shannona. Już w technikum wykładowca tłumaczył nam "na chłopski rozum": słaby sygnał można wzmocnić, ale razem z szumami.
    Z moich osobistych doświadczeń - kalkulatory przepustowości dają naprawdę miarodajne wyniki, jeśli jest jakiś margines bezpieczeństwa, a sprzęt obsługuje ADSL2+ - można być dobrej myśli.
    Reasumując: parametr SNR ma znaczenie kluczowe.

0
  • #18 22 Sie 2009 19:30
    tarczyny
    Poziom 9  

Czyli jest tak: mam włączone neo 6mb/s, na linii nie mogę osiągnąć prędkości 6mb/s to w ogóle nie działa internet, tak? Czy tylko zwalnia?

0
  • Pomocny post
    #19 22 Sie 2009 20:14
    szaleniec

tarczyny napisał:
    Czyli jest tak: mam włączone neo 6mb/s, na linii nie mogę osiągnąć prędkości 6mb/s to w ogóle nie działa internet, tak? Czy tylko zwalnia?

Jeśli parametry linii nie pozwalają na uzyskanie prędkości 6Mbps, to z reguły po prostu modem nie synchronizuje się z dslamem. Ewentualnie synchronizuje się, ale połączenie często urywa się.

0
  • Pomocny post
    #20 23 Sie 2009 00:34
    Ficu
    Poziom 31  

piter3 napisał:
    szaleniec napisał:

Netia ma w ofercie, Ceny wydają się konkurencyjne. Ja się właśnie zastanawiam nad przejściem z TPSY do Neti ale czekam do świąt - może coś mi zaproponują :D

Netia nie da Ci 4Mb/s po liniach TP - nie ma możliwości. Sam chciałem brać 4Mb/s, ale po liniach TP są opcje 1/2/6Mb/s ;/

0
  • #21 23 Sie 2009 01:01
    Yasiek_N
    Poziom 14  

tarczyny napisał:

Standardowo - jeśli prędkość po stronie dslam jest ustawiona na sztywno - nie zsynchronizuje się. Ale jeśli są problemy, a monter takie łącze już zestawił, to ma możliwość wyżebrania tzw. widełek, czyli zakresu prędkości na których modem się może połączyć.
    piter3 napisał:
    Ostatnio sprawdzałem ofertę Netii bo też czeka mnie zmiana i z tego co widziałem to powyżej 4mb jest formularz o sprawdzenie parametrów lini.

To chyba zależy od rejonu, ale w moich okolicach jest dokładnie tak, jak piszesz. Ponieważ jako użytkownik DSL TP nie mam możliwości sprawdzenia parametrów łącza, musiałem podpytać lokalnego montera. Wyniki pomiaru dostaje na komórkę po wysłaniu odpowiedniego SMSa do centrum. W przypadku, gdy trzeba zestawić łącze lub zwiększyć prędkość, monter sprawdza parametry. Opisywał mi przypadek, kiedy odrzucił wniosek na migrację z 1Mbit/s na 2 Mbit/s, bo parametry wyglądały nieciekawie i wychodziły na granicy. No więc klient przeszedł do Netii i "bez problemu" dostał 4 Mbit/s, oczywiście po tej samej linii tp. W rezultacie szybszy internet miewał... Oczywiście linię obsługiwał dalej ten sam monter...

0
  • #22 23 Sie 2009 01:21
    cyruss
    Poziom 30  

Internet po linii TP - niezależnie od tego u jakiego operatora jesteśmy - zwykle i tak korzysta z infrastruktury TP (DSLAM). Jedynie nasze pakiety idą w świat przez tegoż operatora trakty cyfrowe/ jego "okno na świat".

0
  • #23 23 Sie 2009 20:58
    szaleniec

Ficu napisał:
    piter3 napisał:
    szaleniec napisał:

Netia nie da Ci 4Mb/s po liniach TP - nie ma możliwości. Sam chciałem brać 4Mb/s, ale po liniach TP są opcje 1/2/6Mb/s ;/

Jak nie ma szans, aby 6Mbps poszły na Twojej linii, to chyba jedynym wyjściem jest Internet DSL, jest w ofercie prędkość 4Mbps, ale cena niestety "odrobinę" wyższa od Neostrady TP.

0
  • #24 23 Sie 2009 22:14
    dipol
    Poziom 33  

przy samym internecie bez telefonu zakładamy zworę !!!!-zwieramy żyłę aib od strony stacyjnej .Następuje zdecydowana poprawa parametrów linii szczególnie napowietrznych.Glowery spięte w kablach ziemnych,instalacja w domu ekranowana,na ok 5km mam ok 10Mb/s.Przede wszystkim meger i dokładne POMIARY linii żeby izolacja nie była mniejsza jak 3Gom.Tak zestawiam linię dla kl/biznesowych
    Powodzenia!

0
  • #25 23 Sie 2009 22:14
    mariusz689
    Poziom 15  

Polecam Netie mają niższe stawki za internet, i zawsze można zmienić umowę. Jak podpiszesz ją na 6 mega i będzie kiepsko działać to możesz to zmienić w trakcie trwania umowy, chyba 2 razy.

Oto moje statystyki łącza, linia tpsa internet netia 6 mega.

PS. po wgraniu nowego firmware do routera wzmocnił się sygnał.

0
  • Pomocny post
    #26 24 Sie 2009 15:09
    terrade
    Poziom 36  

Parametry masz dużo lepsze niż autor (ale przeplot tak głęboki że szok).

Przejście na Netię da taki skutek, że TPSA się nie zgodzi - BMT (brak możliwości technicznych), bo wielu kłopotach okaże się że dla 2 Mb/s też BMT. Po np. 2 miesiącach bez netu tarczyny wróci do TP, a ta może mu da łaskawie 2 Mb/s lub też BMT.

Co do pomiarów routera (u tarczyny) to nie są pewne: Output Power 0,5 dBm to absurd, podobnie Attainable Rate 392 kbps, szybciej będą problemy z downstream niż z upstream (tu parametry są bez zarzutu).

0
  Szukaj w 5mln produktów