Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z czego zrobić 2 mostki H do silnika bipolarnego

nelik1987 19 Sie 2009 22:18 4813 10
  • #1 19 Sie 2009 22:18
    nelik1987

Poziom 31  

Witam, od dawna szukam odpowiedniego schematu 2 mostków H do sterowania silnikiem bipolarnym z mikrokontrolera.

Oglądałem dziesiątki schematów ale w większości nie ma wartości elementów a elektronik ze mnie słaby (jeżeli chodzi o obliczenia wartości elementów i dobór tranzystorów)

Chodzi mi o 2 mostki H o prądzie minimalnym 0,6A na fazę silnika. Napięcie 12V

Z tego co czytałem najlepiej wykorzystać mosfety ale jakie i z jakimi elementami, bardzo proszę o pomoc bo to element do mojej pracy dyplomowej

0 10
  • #2 19 Sie 2009 22:27
    Gizmoń
    Poziom 28  

Można wykorzystać tranzystory takie jak BD135/BD136, chociaż ja zastosowałem zespolone Darlingtony BDX33B/BDX34B. Tranzystor PNP sterować z NPN małej mocy (BC547), a NPN zostawić. Układ taki już zrobiłem, i działał właśnie z silnikiem krokowym. Wygląda tak (to jest tylko połowa potrzebnego układu!):

Jutro w razie potrzeb schemat poprawię, żeby ładniej wyglądało i było bardziej szczegółowo - tranzystory dolne i górne (te najważniejsze w mostku) to tak naprawdę dwa w jednej obudowie - dolne to Darlingtony NPN, a górne PNP.

0
  • #3 19 Sie 2009 23:06
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

nelik1987 napisał:
    Witam, od dawna szukam odpowiedniego schematu 2 mostków H do sterowania silnikiem bipolarnym z mikrokontrolera.

Czy chodzi o silnik krokowy (schemat powyżej stosowany jest do silników DC) ?
    Poszukaj nieco dokładniej, tematów jest naprawdę dużo (z wartościami elementów także :D ).
    Natomiast mostek H możesz zastosować w wersji scalonej (np. L293, itp).
    Pozdrawiam.

0
  • #4 20 Sie 2009 00:12
    Xweldog
    Poziom 30  

Witam
    Darlingtony do napędu silników to niezbyt dobry pomysł. Nigdy się nie nasycają, Uce nigdy nie spada poniżej 1,4V. Na dwu tracisz ok. 3V czyli jakbyś zamiast 12 stosował 9V. Jeżeli już bipolarne to np. BD135/6.
    W podanym schemacie będzie to samo, gdy bazy "górnych" da się na krzyż po przekątnych w kolektory "dolnych". Wypadają 2 tranzystory.

0
  • #5 20 Sie 2009 08:14
    Srubol
    Poziom 13  

Witam
    Ten układ L293 jest w sam raz do Twoich zastosowań, są ta właśnie 2 mostki H sterowane w TTL-u. Jedynymi elementami zewnętrznymi są diody Schottky'ego i parę kondensatorów elektrolitycznych.
    W internecie jest bardzo dużo o tym.

/poprawiłem nazwę diod, mod. prezeswal/

0
  • #6 20 Sie 2009 16:45
    Gizmoń
    Poziom 28  

prezeswal napisał:

Przepraszam bardzo, przecież napisałem, że to jest połowa potrzebnego układu :idea:

Ten mój układ (na Darlingtonach) działał już z silnikami krokowymi o prądzie uzwojenia 3A, i niewielki radiatorek był wystarczający. Jednak rzeczywiście układ L293 będzie w tym przypadku lepszym rozwiązaniem.

0
  • #7 20 Sie 2009 16:59
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Gizmoń napisał:
    prezeswal napisał:

Przepraszam bardzo, przecież napisałem, że to jest połowa potrzebnego układu :idea:

Proszę uznać moje pytanie za niebyłe (zbyt duży "skrót myślowy" :D ).
    Pozdrawiam.

0
  • #8 20 Sie 2009 21:42
    morswin89
    Poziom 23  

Można zastosować układ L298 jest to podwójny mostek H o prądzie max 2A w technologii bipolarnej lub 2 układy L6203 wykonane w technologii MOS z prądem 4A. Jeżeli chodzi o sterowanie silników krokowych bipolarnych potrzeba kontrolować ich prąd przydatny będzie układ L6506 który zapewni kontrole prądu oraz sterowanie poszczególnych mostków H. Załączam schemat sterownika zrealizowanego na wyżej wymienionych układach scalonych.

1
  • #9 20 Sie 2009 21:45
    nelik1987

Poziom 31  

no dobrze ale czy przy wykorzystaniu samego L293 i uC można sterować silnikiem?

0
  • #11 20 Sie 2009 22:46
    nelik1987

Poziom 31  

kontrola prądu mi nie potrzebna :) chociażby na razie bo będzie to wersja testowa tylko i wyłącznie do sprawdzenia mechaniki urządzenia

0