Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny regulator obrotów ¶ilnika DC.

19 Sie 2009 23:37 9096 27
 • Poziom 14  
  Otóż z bratem robimy kuĽnię do rozgrzewania różnych metali i Ľródło powietrza posłuży wentylator z nagrzewnicy od żuka. Pomysł jest taki żeby regulacja powietrza odbywała się elektronicznie a nie mechanicznie(przymykanie wlotu), tzn chodzi o to żeby można było regulować obroty tego silnika. Mój brat wspominał, że silnik jest na 12 volt i pobiera ok 12-14 amper. Transformator już mam ok 19A na przemiennym( w końcu samo to że waży 10 kg mówi ze jest mocny), czyli po wyprostowaniu i odfiltrowaniu będzie ok 14-15A. Jedyny problem to regulacja obrotów:(
 • Poziom 17  
  Chyba wykorzystanie jakiego¶ gotowego kita (kitu?) byłoby najszybszym rozwi±zaniem. Patrzyłe¶ już co¶ na takie rozwi±zania? AVT, Velleman.
 • Poziom 25  
  Zrobienie sterownika PWM na takie pr±dy jest oczywi¶cie możliwe, ale nie musi być proste. Zwłaszcza, je¶li układ ma być odporny na złe traktowanie.


  Pozdrawiam

  Mariusz
 • Poziom 23  
  Możesz wykorzystać opornice ze starej spawarki wirowej na złomie tak± czę¶ć można znale¶ć, proste no i bardzo odporne.
 • Poziom 21  
  Na Aledrogo s± taki regulatory... Do 70 A bodajże... Służ± jako regulatory pr±dnic w skuterach.
 • Poziom 14  
  Czy ja wiem,układ będzie regulował tylko obroty wentylatora więc zabardzo się wysilał nie będzie. W dodatku będzie chodził tylko w jedn± stronę. A kolego''DVDM14'' ile ten układ wytrzyma pr±du?
 • Poziom 15  
  petronix1991 napisał:
  ile ten układ wytrzyma pr±du?


  Tyle, na ile jest tranzystor Q1.
 • Poziom 14  
  Aha a ten na schemacie ale wytrzyma?
 • Poziom 27  
  Do dyspozycji mamy Ľródło pr±du przemiennego, więc celowym wydaje się zastosowanie regulatora w oparciu o tyrystory.
  Mostek prostowniczy dwie diody i dwa tyrystory z układem steruj±cym jest prosty i łatwy do wykonania.


  pozdrawiam
 • Poziom 17  
  petronix1991 napisał:
  To nie może być zaden gówniany kit.. My¶lę na jakim¶ układzie scalonym + jakie¶ mocne tranzystory.


  Kita na takie pr±dy i tak by¶ nie dostał. Sterowanie weĽ z kita, a tranzystory wstaw odpowiednio mocne.
  Jednakże tak jak kolega wcze¶niej powiedział optymalnym wydaje się sterowanie tyrystorowe. Nie trzeba filtrować napięcia - a to pomniejsza koszty.
 • Poziom 14  
  A można prosić o schemat takiego regulatora na tyrystorach? Sci±głem też katalog tranzystorów z elektrody i znalazłem tam jednego o mocy 500W i pr±dzie chyba 90A. Także na tranzystorze też mógłbymco¶ zrobić ale jego cena pewnie jest kosmiczna a potrzebowałbym 2 sztuki. Oto nazwa katalogowa tranzystora:D77EP7 albo takie:MJ10201;MJ10202;Am1011-500 lub APT60GT60JR ?? chociaż osobi¶cie wolałbym co¶ na tyrystorach bo jak patrze na allegro na regulatory 700W za 50zł to nie wiem co to warte jest.
 • Poziom 17  
  taki IRF1312PBF N-MOSFET 80V 95A 210W TO220AB kosztuje ok 7zł w TME. ale do tego driver, jaki¶ pwm na ne555 kondensator filtruj±cy mostek prostowniczy i płytka drukowana i się zrobi tego napewno 50zł.

  Szukałem schematów do sterowania tyrystorowego, ale choć to jest 'takie banalne' to jeszcze gotowca nie znalazłem.
 • Poziom 14  
  Hmm a co my¶licie o ¶ciemniaczu?Zastosowałbym go na uzwojeniu oierwotnym, tylko nie wiem jakie trafo będzie miało pobór pr±du bo uzwojenie wtórne daje ok 19A na przemiennym czyli po wyprostowaniu i odfiltrowaniu będzie ok 14-15A co powinno starczyć tej dmuchawie od żuka.Tylko że mam problem bo nie wiem jakiej mocy ten ¶ciemniacz zastosować.
 • Poziom 17  
  Sciemniacze zwykle s± na wysokie napięcia i niewielkie pr±dy. Ty masz tu sytuację odwrotn±. Ponadto, ¶ciemniacze s± na pr±d zmienny i steruj± triakiem, a ty potrzebujesz chcesz sterować pr±dem stałym. Jest do zrobienia, ale trzeba dobrze wiedzieć jak działa układ synchronizacji z sieci± zastosowany w ¶ciemniaczu i czy dobrze będzie działał przy pracy na pr±d stały. Więc bez grzebania w ¶rodku się nie obędzie.

  Dodano po 10 [minuty]:

  albo poczytaj to: http://www.elportal.pl/pdf/k18/47_14.pdf wystarczy tylko włożyć mocniejszy tranzystor i lepszy radiator i powinien dać radę. tutaj żarówy maja 100W u ciebie moc jest pewno z 2 - 3 razy większa.
 • Poziom 14  
  Ale ja ten ¶ciemniacz chcę zastosować do regulacji napięcia na Uzwojeniu pierwotnym co niesie za sob± zmianę napięcia na uzw. wtórnym.
 • Poziom 22  
  Sciemniacze Ľle pracuj± z indukcyjnosci±(transformator) jako obci±żeniem.
 • Poziom 14  
  ¬le to znaczy jak? a jakby je jako¶ do tego przystosować"??
 • Poziom 26  
  Zamiast rozwodzić się nad dobraniem tranzystorów o tak dużej wydajno¶ci pr±dowej,radziłbym sprawdzić ile naprawdę pobiera ten silnik od dmuchawy.O ile sobie przypominam w Żuku nie było silników elektrycznych o mocy 140-160W,a tak± moc sugeruje pobór pr±du 12-14A.
 • Poziom 14  
  No to ile ta dmuchawa w żuku ma mocy i ile amper pobiera?
 • Poziom 22  
  Nie wiecej niz 60 W. To będzie ok 5 A.
  Regulator jak z rys. powyżej i tranzystor IRFZ44- za ok 4 złote i po problemie.
  <<¬le to znaczy jak? a jakby je jako¶ do tego przystosować"??>>
  Przebieg nie jest sinusoid± ,tylko fragmentami tejże zał±czanymi naprzemiennie.
  Można próbować równolegle do uzwojenia pierwotnego wł±czyć układ RC 56 om 100nF lub też dobrać ine wartosci ,aby było jako tako.
 • Poziom 14  
  Zobaczę co¶ z tym regulatorem z rysunku, tylko częsci narazie nie mam. A czy zamiast irfz44 mogę dać 2n3055 bo mam 4 takie i jednego kd502 tesli.
 • Poziom 17  
  Witam! Kolego petronix1991 ,obawiam się że dmuchawa z nagrzewnicy Żuka będzie o wiele za słaba i za małej wydajno¶ci powietrza aby zasilić ognisko kowalskie.Trzeba wiedzieć że rozżarzony koks stawia do¶ć duży opór a po pewnym czasie na dnie ogniska zbiera się płynna szlaka która dodatkowo utrudnia przepływ powietrza.Tak więc do zasilania ogniska kowalskiego potrzebny jest wentylator o ¶rednicy ok 30cm i 1400obr/min.Wiem o tym ,bo kiedy¶ sam miałem taki problem.Otóż polowe ognisko kowalskie z napędem wentylatora nożnym przerobiłem na napędzany silniczkiem 3 fazowy ok120W i do¶ć duże przełożenie.Niestety obroty wentylatora byłe za małe a tym samym wydatek powietrza i ognisko strasznie długo się rozgrzewało.Dopiero zastosowanie większego silnika i większe obroty dały efekty.Dmuchawa ta ma wła¶nie ¶rednicę ok. 30cm i obustronne zasysanie powietrza.Regulacja wydatku powietrza najlepsza jest przesłon± stożkow± na dnie kotliny ogniska.Najlepiej to przej¶ć się do kowala i tam obejrzeć oryginalne ognisko .
 • Poziom 14  
  Ja wiem, ona jest sprawna bo ma wszystkie regulacje ale brakuje wiatraka w obudowie i mój brat chce ja zrobić po swojemu i tyle.
 • Poziom 19  
  Można też wstawić po pierwotnej stronie transformatora jaki¶ prosty regulator mocy oparty na triaku. Przykład:
  https://obrazki.elektroda.pl/10_1251129408.png
  Reguluj±c moc± po pierwotnej stronie zmienia się napięcie po stronie wtórnej a więc i pr±d. A poza tym przy poborze pr±du około 15A na wtórnej stronie, pr±d po stronie pierwotnej będzie o wiele mniejszy, a więc łatwiej będzie zbudować taki regulator.
 • Poziom 22  
  Kolega Jerzy Trojniarz ma rację. Dmuchawy osiowe (przy tych obrotach ) wytwarzaj± za małe nadci¶nienie do tego rodzaju prac. Obroty silnika w tej dmuchawie s± za małe, więc nie ma co ich obcinać.
  Najprostszym rozwi±zaniem byłoby wykorzystanie powietrza wylotowego z odkurzacza i zastosowanie wspomnianego już ¶ciemniacza do regulacji obrotów.
 • Poziom 17  
  Witam ponownie. Po co komplikować co¶ co jest proste w obsłudze i działaniu? Przecież żadna elektronika nie wytrzyma długo w warunkach jakie panuj± w pobliżu ogniska a chodzić parę metrów aby regulować nadmuch to nie ma sensu i czasu. Przy odkuwaniu drobnych detali trzeba cały czas stać przy ogniu i pilnować,w każdej chwili trzeba mieć możliwo¶ć odcięcia dopływu powietrza lub jego zwiększenia.Trzeba także wiedzieć że zwykły koks zawiera dużo siarki której opary osiadaj± w całym pomieszczeniu powoduj±c korozję wszystkiego co się tam znajduje. Od kilku lat wraz z koleg± odkuwamy czasem elementy do ogrodzeń i balustrad i sporo na własnej skórze nauczyli¶my się. Lepiej i pro¶ciej dorobić wiatrak i silnik choćby na 230V, niż robić transformator,prostownik, regulator i których żywotno¶ć w takich warunkach jest pod dużym znakiem zapytania.
  Bez urazy, pozdrawiam-Jerzy T.
 • Poziom 18  
  Witam
  Może za póżno się udzielam ale uzw pierwotne transformatora można regulować triakiem i nie trzeba projektować żadnych układów, które będ± musiały wytrzymać duże obci±żenie czyli 12 - 14 A. sprawa jest prosta - Regulator fazowy - transformator - mostek prostowniczy + kondensator - wentylator. no i wychodzi nam płynna regulacja obrotów silnika DC.