Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Simatic S5 - programowanie EPROM'a

michasp 03 Jun 2004 16:21 7765 4
    michasp
    Level 17  
    Witam!

Jak w temacie - proszę o jakieś bardziej szczegółowe informacje - mam moduł 6ES5-374-0AB11 (co do ostatnich pięciu znaków nie jestem do końca pewny). Chcę skopiować na niego program - jak się to robi w Stepie5 i jakie podaje się parametry? Wiem, że jak nieprawidłowo poda się numer programu (czy coś w tym stylu) - można uszkodzić pamięć.

Napiszcie coś.

Pozdrawiam,

Michał.
    jajaneczek
    Level 11  
    W stepie 5 wybierasz program do skopiowania do Eprom'a, dalej wchodzisz w Managment, dalej EPROMs.
    wybierasz mode (zależy od typu EPROM'a), potem F1 blow.
    Block ustawiasz A (all blocks) Ptr pusty
    Prog number? można wybrać z listy za pomocą helpa.
    A potem to tylko Insert
    s95
    Level 17  
    Witam
    Użytkownik jajaneczek, dokładnie wyłożył jak zaprogramować EPROM/EEPROM.
    Jeśli chcesz sprawdzić czy ZNASZ prawidłowy „Prog numer” to w pierwszej kolejności
    nie wybieraj zapisu EProm czyli (F1-Blow), a wybierz F5-E info, a potem F3-Params.
    Jeśli podałeś prawidłowy nr, to będziesz miał informacje tego typu co na obrazku.

W przypadku nieprawidłowego nr, soft poprosi cię o ponowne wprowadzenie nr do programowania. Taka sytuacja wystąpi jeśli soft nie wykryje epromu, lub nr epromu jest jest różny od zadeklarowanego.
    W nowych typach EPROM-ów, EEProm, często jest etykietka z opisem nr do programowania. Jeśli masz problem z tym numerem to napisz jaki masz Eprom, a podam Ci jego nr do programowania.
    Ukłony S95
    michasp
    Level 17  
    Witam.

Jak zwykle s95 podaje informacje konkretne. Dzięki. Jajaneczkowi również.

Należy wspomnieć chyba jeszcze o wyborze typu epromu (czy transmisji) - word/ word/field/ byte - zależnie od typu pamięci. No i że wejść w podgląd dostępnych prog number podczas całej "akcji" da się po przyciśnięciu F12.

Pójdźmy dalej, mam programik zgrany z maszyny. Dosyć obszerny - to mała maszynka - a program ma 18kB. Jednak dostarczono mi kopię (której de facto nie było) - na karcie 8 kB. Czy można jednoznacznie stwierdzić i ewentualnie jak - których bloków (DB) nie trzeba kopiować na Eprom? Czy jest możliwe, że można tak okroić tamten soft (czy w ogóle się da?), żeby zmieścił mi się na karcie 8kB?

Może coś pokręciłem, jakby co - to proszę wyprostować. Czekam na jakieś informacje, może ktoś coś wie.

Pozdrawiam,

Michał.
    s95
    Level 17  
    Witam i pozdrawiam z poniedziałku :lol:
    Zasadniczo program na epromie nie musi być taki sam jak w PG.
    Do epromu nie kopiuje się bloków systemowych FB/OB, które są inicjowane w czasie rozruchu PLC.
    Jak okroić program w epromie?.
    Ja znam taki sposób. Jest on ściśle uzależniony od programu (programisty) zamiast tworzyć blok DB w PG i przesyłać go do PLC, można z poziomu instrukcji S5 utworzyć pusty blok DB w Ramie PLC.
    Tworzenie bloku jest wykonywane w czasie pierwszego uruchomienia programu. Jeśli niema DB to zostaje on utworzony.
    Dla systemu S5 sa to instrukcje :
    L KF +długość
    G DB nr_bloku_DB
    np: L KF + 50 - dlugość bloku 50 DW
    G DB 10 - utworzenie DB 10 o dlugości 50 DW

S95