Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa spawarki z transformatora 100A i 45V

20 Aug 2009 12:51 3660 4
  • Level 21  
    Witam posiadam taki właśnie transformator i chciałbym go użyć do budowy spawarki zasilany oczywiście jedną fazą.
    Jak poprawić właściwości spawania bo samym transformatorem jest dość ciężko idzie ale trzeba potrafić. Wiem że sporo pomaga zamontowanie mostka prostowniczego i tak właśnie zrobię ale czy wystarczy mostek gretza z 4 diód każda po 100A czy nie wytrzyma?
    Czytałem gdzieś że żeby elektroda się nie kleiła podłancza się kondensator ale jaki i gdzie się go wpina to nie mam pojęcia.

Proszę o porady i sugestie za które z góry bardzo dziękuje.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 27  
    Mysle, ze podstawowa sprawa to okreslenie jaka charakterystyke mopze miec ten transformator. Czy jest to trafo spawalnicze MMa gdzie charakterystyka jest miekka i napiecie mocno opada, a utrzymywany jest staly prad. Cz yjest to trafo twarde gdzie napiecie utrzymuje sie na stalym poziomie. Ten typ trafa idealnie nadaje sie do budowy polautomatu MIG-MAG.
    Na elektrodzie jest bardzo obszerny temat o tych sprawach. Kilka godzin lekzurki i bedziesz wiedzial prawie wszystko: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic375956.html , zdecydowanie polecam zapoznanie sie z nim.

Problem trafa jest nastepujacy. Jezeli uzyjesz trafa twardego np z 45VAC to jezeli zajazysz luk, to w momecie elktroda splonie. Dla trafa bedzie to niemal jak zwarcie. Polynie ogromny prad. Elektroda stanie sie czerwonym drucikiem.

Takie trafo ktore posiadzsz i majace twarda charakterystyke mysle ze bardziej by pasowalo do polautomatu MIG-MAG.
    Pytasz o mostek z 4 diod 100A. Przy tym trafie 100A spokojnie powinny wystarczyc. Teoretycznie w mostku gretza w 1 okresie przebiegu przez diode plynie polowa wartosci pradu( dioda dziala na jednej polowce sinusoidy. ) Wiec teoretycznie mostek gretza z 4 diod 100 A powinien wytrzymac ok 200A pradu. Ale to oczywiscie w bardzo sprzyjajacych okolicznosciach.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 21  
    Kurcze problem w tym że nie wiem jakie to trafo oba uzwojenia są z miedzi owiniętej bawełną pierwotne ma drut o średnicy 2mm a wturne to płaskiwnik 2/5 waga 27Kg, pochodzi z ZSRR, może to pomoże czy się nadaje na spawarę a może miga budować.
  • Level 27  
    To polecam nastepujacy test. Wyposaz sie w kawalki kabli spawalniczych. Chodzi o zrobienie uchwytu i masy. Podlacz trafo przez bezpiecznik 16-20A. Teoretycznie bez problemo powinno wytrzymac taki prad uzwojenie pierwotne jezeli te twoje 45V i 100 A sa paametrami rzeczywistymi dla tego transformatora.

I poprostu postaraj sie dokonac pomiarow np dla elektrody 2,5mm.

Chodzi o zmierzenie napiecia wyjsciowego transformatora i pradu podczas zapalonego luku.

Jezeli napiecie bedzie oscylowalo w granicach ok 30-40V i wymusi to wtedy prad zdecydowanie wiekszy jak te 100A to moze znaczyc ze to trafo powinno ladnie dzialac w MIG-MAG.

Jezeli napieciue siadzie do ok 20-25V i bedzie ciezej z wyduszeniem wiecej jak tych ok 100A, to mysle, ze to trafo do spawarki i odpowiadajacej jej charakterystyce.

Do zrobienia prowizorycznego uchwytu spawalniczego mozna uzyc np szczypiec Morseya. Ukladasz na przewodzie spawalniczym elektrode i sciskasz to razem wlasnie tymi szczypcami. Dobrze oczywiscie podchodzic do sprawy w rekawiczkach i np w grubych butach. Ogolnie o izolacje chodzi. . Twoje 45VAC to juz spore napiecie i nalezy zachowac srodki ostroznosci.

Zadaj takze twoje pytanie w watku ktory podalem ci w moim pierwszym poscie. Tam na pewno uzaskasz jakas odpowiedz.
  • Level 21  
    Witam test spawania już robiłem ale bez pomiarów napięcia ,mam przewody spawalnicze od innej spawarki i spawałem nią elektrodą 3,25 jak się już łuk zrobił to spawała bardzo ładnie ale najgorzej go złapać bo się bardzo klei, i właśnie co zrobić żeby tak nie łapała.