Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

skrzynia basowa Magnat X-FORCE 3000

Krekwakou 20 Aug 2009 18:05 4220 14
Wago
 • #1
  Krekwakou
  Level 10  
  Wiatm jestem posiadaczem magnata x force 3000
  Zrobilem z niego skrzynie basowa z dolnym wylotem

  jego charakterystyka:
  Moc MAX - 600W
  Moc RMS - 350W
  Impedancja - 4Ohm
  Skuteczność - 91dB
  zakres częstotliwości – 22 – 800 hz
  Średnica - 300 mm ( 12” )
  Głębokość montażowa - 155 mm
  Średnica otworu montażowego - 290 mm
  Średnica całkowita - 320 mm
  Identyczny jak w xtc 1200
  Waga - 5,5 kg
  Parametry Thiele / Small:
  Fs - 30 Hz
  Qts - 0,29
  Qes - 0,3
  Qms - 4,3
  Xmax - +/- 14 mm
  Rdc - 3,2 Ohm
  Vas - 21 litrów
  Bassreflex - 35-45 litrów  I moje nastepujace pytanie. JAKA mam do niego dobrac zwrotnice basowa? biorac pod uwage ze skrzynia bedzie grala w duzym pokoju i jak narazie bedzie napedzana wzmacniaczem AKAI AM-52

  skrzynia basowa Magnat X-FORCE 3000 skrzynia basowa Magnat X-FORCE 3000
  skrzynia basowa Magnat X-FORCE 3000
 • Wago
 • #2
  parish
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zanim zaczniesz dobierać komponenty najpierw napraw ściankę przednią. Paskudnie i na pałę zrobiłeś tą szczelinę. Nic nie liczyłeś. Poza tym, jak głośnik samochodowy ma się dobrze sprawować w domu i jeszcze w dodatku w dużym pokoju? Chyba, że wykorzystasz go jedynie do oglądania filmów... Qts na tym poziomie wskazuje Ci na obudowę typu Bass-reflex, więc warto ją dobrze policzyć. Np. programem winisd, który zaproponuje Ci pojemność, średnicę oraz długość tunelu B-R.
 • Wago
 • #3
  Krekwakou
  Level 10  
  niestety na wykonie skrzyni juz nie mam wplywu, a wzorowalem sie na skrzyni kolegi ktory on z kolei sugerowal sie na oryginalnej skrzyni tego magnata, (chodz co dziwne na necie nie udalo mi sie znalesc takiej skrzyni basowej z tym glosnikiem)
  poza wykonaniem skrzyni brakuje mi do niej zwrotnicy, bo bezposrednio podlaczony pod wzmacniacz nie daje efektu dobrego basu <chacrczy?>
 • #4
  Arkadyo
  Level 31  
  Filtr! Potrzebujesz filtru nie zwrotnicy!!!. Było to klepane setki razy. Potrzebujesz filtra dolnoprzepustowego a nie zwrotnicy - zwrotnica to zestaw filtrów czyli przynajmniej dwa filtry. Najprostszym filtrem doloprzepustowym (pasywnym) jest cewka wpięta w szereg z przetwornikiem - daje to filtowanie o stromości 6 decybeli/oktawę - tak zwany filtr I rzędu. Jeżeli dołożysz do niej kondensator wpięty równolegle otrzymasz II rząd - 12 db/oktawę. Kolejny element kolejna stromość. Ale to była mowa o filtrach pasywnych które będą drogie i średnio się sprawdzą w subwooferze - dokładnie nazywa sie to subwoofer a nie żadna skrzynia basowa. Do subwoofera potrzebujesz aktywnej filtracji czyli filtra aktywnego, niestety żeby wpiąć filtr aktywny potrzeba go wpiąć przed wzmacniaczem napędzajacym suba czyli potrzebny jest osobny wzmacniacz. Filtry aktywne charakteryzują sie dużą dobrocią i żeby uniknąć dokładnania się tej dobroci do układu obudowa-przetwornik wpina się je przed wzmacniaczem.
  Brak filtra nie jest przyczyną charczenia i efektu słabego basu. Filtr daję się po to żeby przetwornik w subie nie grał wysokich częstotliwości z którymi po pierwsze gdny słabo sobie radzą po drugie można je "namieżyć kierunkowo" po trzecie te częstotliwości są odgrywane przez pozostałe przestworniki wchodzące w skałd zestawu i z reguły one to pasmo zagrają lepiej niż ten gdn. Poprostu coś skopałeś w palikacji np za duża buda, wzmacniacz jest za słaby i kompletnie nie kontroluje przetwornika bądź przetwornik jest uwalony.
 • #5
  Krekwakou
  Level 10  
  Zostane przy filtrze dolnoprzepustowym... filtr chcę umieścić miedzy gniazdkiem a głośnikiem, wewnatrz skrzynki.
  Wzmacniacz który napędza tymczasowo i może na stałe glośnik jest Akai Am-52. 4 kanałowy wzmacniacz A(4-16 Ohm) B(8-16 Ohm)
  niewiem ile ma dokładnie mocy na kanał, ale ma od 100-150watow. i daje sobie rade z Altusami 300.

  wiec kolejne pytanie, jakie były by wartości przedzespolów do wykonania tego filtru dolnoprzepustowego?

  rozumiem ze w skład tego wchodziła by cewka z drutu miedzianego, jaka jego grubość ?
  i jaki kondensator? o jakich wartościach ?

  najlepiej poprosiłbym o schemat do wykonania tego filtru.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  Krekwakou
  Level 10  
  błędy poprawione :P czekam na dalsze sugestie....


  Regulamin p.10.9, 14, 15.
  Pisownia skandaliczna. Zdania rozpoczynamy z wielkiej litery, a kończymy kropką. Nie stosujemy wyrażeń slangowych. Używamy zasad poprawnej pisowni i składni. Co usprawiedliwia brak "ogonków"?
  Proszę poprawić swoje posty.

  (dj-MatyAS)
 • #8
  Arkadyo
  Level 31  
  Krekwakou wrote:

  wiec kolejne pytanie, jakie były by wartości przedzespolów do wykonania tego filtru dolnoprzepustowego?

  rozumiem ze w skład tego wchodziła by cewka z drutu miedzianego, jaka jego grubość ?
  i jaki kondensator? o jakich wartościach ?

  najlepiej poprosiłbym o schemat do wykonania tego filtru.

  Cewka i kondensator to będzie filtr pasywny, który będzie baaaardzo kosztowny i będziesz na nim miał duże straty mocy. Ogólnie rozwiązanie nie polecane do subwooferów. Jeżeli impedancja przetwornika wynosi 8 Ω to: filtr pasywny "nastawiony" na 100hz będzie się składał z: cewki o wartości 18mH :D:D:D wpiętej szeregowo z przetwornikiem najlepiej z drutu 1,2 mm - (jak zobaczysz jej cenę i rozmiar to chyba coś urodzisz :D) i do tego kondensator o wartości 120 µF wpiety równolegle - też nie bedzie tami :P. Dla 200 hz cewka 10mH kondensator 68 µF.
  Tu masz linka do artykułu gdzie jestb tabela z wartosciami elementów RLC dla standardowych impedancji 4 i 8 Ω http://audioefm.w.interia.pl/budowa_zw.htm
  Jak to policzysz to chyba zrozumiesz czemu subwoofery aktywne są popularniejsze :P.
 • #9
  rucin_
  Level 21  
  Kolego a możesz powiedzieć jaką moc odda twój wzmacniacz głośnikowi.
 • #10
  Krekwakou
  Level 10  
  wzmacniacz ma moc około 120w na kanał.
  dokładnie nie wiem ile, jest to model AM-52 AKAI
 • #12
  Krekwakou
  Level 10  
  Quote:
  filtr pasywny "nastawiony" na 100hz będzie się składał z: cewki o wartości 18mH Very HappyVery HappyVery Happy wpiętej szeregowo z przetwornikiem najlepiej z drutu 1,2 mm - (jak zobaczysz jej cenę i rozmiar to chyba coś urodzisz Very Happy) i do tego kondensator o wartości 120 µF wpiety równolegle - też nie bedzie tami Razz. Dla 200 hz cewka 10mH kondensator 68 µF.


  a jaka bedzie cewka i kondensator jesli będe chciał uzyskać około 35 Hz przy 4 Ohm ?


  Regulamin p.14
  Proszę sobie poszukać i policzyć.
  Regulamin p.16
  (dj-MatyAS)
 • #13
  Krekwakou
  Level 10  
  jak bym umiał to bym nie szukał pomocy na forum
 • #14
  Arkadyo
  Level 31  
  Quote:
  a jaka bedzie cewka i kondensator jesli będe chciał uzyskać około 35 Hz przy 4 Ohm ?

  Mylisz pojęcia. Tak nisko (35hz) nie ma potrzeby nastawiać filtra - tak możesz zestroić obudowe bas reflex jeżeli przetwornik swoimi parametrami pozwoli na taką aplikację. Ale strojenie obudowy a dobranie Fc filtra i filtowanie częstotliwości to dwa różne zjawiska. Z reguły sub nie powinien grać słyszalnej częstotliwości czyli powyżej 200hz. Wyższe częstotliwości można określić kierunkowo czyli gdzie jest źródło dźwięku - przy subie mocno nie wskazane. Niestety żaden filtr nie dział jak nóź tylko filtruje z odpowiednim spadkiem efektywności czyli ileś tam decybeli na oktawę mniej - oktawa to czestotliwość 2x większa (lub mniejsza zależy jaki filtr) czyli oktawą dla 200 jest 400 dla 100 jest 200 itp. Jezeli masz filtr dolnoprzepustowy 12 db/oktawe @ 100hz to znaczy, że 200 hz będzie grał ze spadkiem 12 decybeli a np 150 hz ze spadkiem 6 db bo to połowa oktawy czyli połowa spadku efektywności. Żeby częstotliwości były skutecznie odfiltrowane czyli na tyle daleko w tle żeby nie przeszkadzać powinny być tak min 15 db mniej. Podsumowując - potrzebujesz filtru który zacznie filtrować przynajmniej przy 80 hz o stromości przynajmniej 12db/oktawę. Dla ortodoksów basu to i tak za wysoko :). Im niżej i stromiej tym lepiej :P ale takie rozwiazanie tylko nam filtrach aktywnych zrealizujesz. Na pasywnych to porażka ale to już Ci pisałem wyżej. Jak tego nie "złapałeś" to poszukaj sobie innego mniej skomplokowanego hobby.
 • #15
  parish
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Arkadyo, nie zniechęcaj początkującego do akustyki, przecież sam wiesz, że to piękna rzecz ;) Każdy kiedyś zaczyna a na początku ciężko jest to wszystko ogarnąć.


  Kolego Krekwakou, poszukaj w internecie materiałów na temat filtrów aktywnych i pasywnych. Poczytaj, dowiesz się dużo.

  Mogę Ci podsunąć ten temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455712.html

  Znajdziesz tam praktycznie wszystko.

  Napisałeś, że nie masz wpływu na wykonanie skrzyni... Ależ oczywiście że masz. Przecież nie jest ze złota. Wystarczy że usuniesz ściankę przednią, wstawisz nową z otworem na głośnik. B-R zrobisz sobie z tyłu i zasugerujesz się programem WinISD który podpowie Ci jak masz zestroić konstrukcję.

  Wpisz kolego w google "aktywny filtr" to zapewniam Cię, że znajdziesz dosłownie WSZYSTKO co powinieneś.

  Pozdrawiam.