Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka z zasilaczy komputerowych?

*vip* 20 Sie 2009 19:38 3834 1
  • #1 20 Sie 2009 19:38
    *vip*
    Poziom 17  

Witam;
    Mam 6 zasilaczy AT po 200W, dwa 150W i jeden ATX 350W.
    Zastanawiam się, czy nie dało by się zrobić z tego jakiejś małej inwertorowej spawarki.
    Pomyślałem, aby ze wszystkich AT usunąć zabezpieczenie przeciwzwarciowe, podwyższyć napięcie do ~40V i połączyć je równolegle.
    Czy jest szansa, aby coś takiego spawało ?

Pozdrawiam.

0 1
  • #2 21 Sie 2009 10:54
    lechoo
    Poziom 39  

Jest nierealne aby zrobić tak jak napisałeś z kilku powodów, chociażby dlatego że usuwając zabezpieczenie przeciwzwarciowe spalisz tranzystory po stronie pierwotnej przy pierwszej próbie zajarzenia łuku. Układ sterujący spawarki musi na bieżąco kontrolować prąd, jest to tak zwany tryb prądowy, niemożliwy do realizacji z użyciem najczęściej spotykanego w zasilaczach układu TL494.
    Poza tym 40V to trochę za mało do zajarzenia łuku, a nawet do takiej wartości nie da się podwyższyć napięcia bez przewijania transformatorów.
    Mi co prawda udało się upchnąć spawarkę o maksymalnym prądzie 100A w obudowę zasilacza ATX, ale oprócz samej obudowy z oryginalnego zasilacza wykorzystałem tylko wentylator, gniazdko zasilania, mały rdzeń do zasilacza sterownika i trochę elementów biernych.
    Zdjęcia są tu -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1244183-650.html

0
  Szukaj w 5mln produktów