Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie silniczkiem od podnoszenia ekranu nawigacji

alcon_x 20 Sie 2009 20:22 3433 10
  • #1 20 Sie 2009 20:22
    alcon_x
    Poziom 14  

Witam!

Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem wymiany fabrycznej nawigacji w samochodzie (Mazda 6), która w Polsce jest kompletnie nieużyteczna, na inne urządzenie zdolne uruchomić AutoMapę i posiadające inne funkcjonalności. Od początku podstawowym założeniem było wbudowanie urządzenia identycznie jak ma to miejsce fabrycznie. Fabrycznie wygląda to tak:

W końcu wybrałem urządzenie, które ma ekran o identycznych wymiarach (Aristo M700), zdemontowałem fabryczny ekran lcd i w to miejsce zamontowałem nowe urządzenie. Z zasileniem nie było problemu, więc urządzenie działa tak jak chciałem, a ponieważ jest obsługiwane dotykowo - nie ma potrzeby modyfikowania w żaden sposób oryginalnej "obudowy" z samochodu.

Teraz problem: Ekran widoczny na zdjęciu powyżej jest podnoszony/opuszczany elektrycznie (przycisk Open/Close). Za ruch tego ekranu odpowiada taki oto silniczek:

Problem w tym, że nie bardzo wiem jak zabrać się za jego sterowanie. Na krokowca to nie wygląda, a i element wokół jednej z zębatek ma trzy wyprowadzenia, które nie wiem jak ugryźć. Może któryś z kolegów widział już coś takiego i podpowie jak należ sterować takim zestawem. Układ sterownika chciałbym wykonać na mikrokontrolerze AVR. Jeżeli koledzy podpowiedzą jak ten silniczek działa, myślę, że poradzę sobie z programem, gdyż parę lat temu na studiach programowałem właśnie AVRki, więc myślę, że dalej już sobie poradzę.
    Bardzo proszę o podpowiedz jak sterować takim silniczkiem.

0 10
  • Relpol
  • #2 20 Sie 2009 21:12
    patryk-84a
    Poziom 28  

Jest to pewnie zwykły silniczek DC na 12V, a ten element obok zębatek to zapewne enkoder. Musisz wiedzieć ile impulsów da enkoder podczas jednego otwarcia czy zamknięcia ekranu. Odpowiednio napisać program, który po przyciśnięciu przycisku załączył by silniczek i po odliczeniu impulsów z enkodera zatrzymał by silniczek. Piszę w dużym uproszczeniu bo nie wiem co to za rodzaj enkodera.

Dodano po 3 [minuty]:

Tak przyglądając sie bliżej temu zdjęciu można też stwierdzić że to nie impulsator a zwykłe mini krańcówki. Musisz sam sprawdzić miernikiem jak to działa.

0
  • Relpol
  • #4 21 Sie 2009 20:10
    rafcio363
    Poziom 30  

Ja robiłem taki patent na 1 sterowniku + 2 krańcówki.Bez uc i śmiga cały czas.

0
  • #6 22 Sie 2009 09:31
    alcon_x
    Poziom 14  

prace na sterowaniem przewidziałam na dzisiaj, jak mi nic nie wypadnie to wieczorem napiszę jak tam idą prace :)

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

zrobiłem pomiary omomierzem. Sytuacja wygląda tak. Mierzyłem rezystancję między pinem środkowym i prawym. Jak kręcę zębatką rośnie rezystancja. W zależności od położenia miałem na mierniku stan z przedziału 0 (zwarcie) do 1 (brak połączenia) i tak w pętli. Pomiar na nóżce przeciwnej były dokładnie odwrotne tzn. kręcąc zębatką w tę samą stronę miałem opadanie rezystancji zamiast wzrostu. Zmiana rezystancji obejmuje jeden pełny obrót zębatką tzn. w konkretnym położeniu zębatki zawsze otrzymujemy na nóżkach tę samą rezystancję.

Proszę więc o diagnozę co to konkretnie jest i czy zachowuje się typowo :)

0
  • #7 26 Sie 2009 10:23
    rafcio363
    Poziom 30  

A nie prościej zostawić elektronikę gdzieś pod deską i zostawić sterowanie fabryczne?

0
  • #8 26 Sie 2009 20:39
    alcon_x
    Poziom 14  

No właśnie ciężka sprawa, sygnał z przycisku Open/Close wędruje oryginalnie do modułu sterującego, ale z modułu sterującego idzie do ekranu lcd i dopiero do ekranu lcd był podłączony silniczek :/ Żeby to działało musiałbym zostawić oryginalny ekran lcd, a to z oczywistych względów jest niemożliwe.
    Czekam na programator do avr-ów i zacznę próby z tym silniczkiem. Na pewno się uda. Pozdrawiam.

0
  • #9 18 Lut 2011 16:00
    alcon_x
    Poziom 14  

Witajcie. Wracam do tematu po dłuższej przerwie. Mam dokładne informacje na temat sprzętu. Silnik jest produkcji Mabuchi, model RF-370CB-11670, zaislanie 12V DC, prędkość obrotowa 3100obr/min bez obciążenia, OUTPUT:0.6W-2.0W (APPROX). Szczegóły tutaj.
    Element przy zębatce to potencjometr Alps.

Teraz potrzebuję Waszej pomocy jak to wszystko spiąć razem. Potencjometr podłącze oczywiście do ADC procesora. Nie wiem jak podłączyć silnik, żeby móc go nie tylko go załączać, ale także sterować kierunkiem obrotów. Przeglądałem różne rozwiązania i w zasadzie doszedłem do wniosku, że można użyć przekaźnika lub zrobić to z wykorzystaniem tranzystora pnp i wyzwalać go stanem niskim na porcie procesora. Nie bardzo wiem jak kontrolować kierunek obrotów. Bardzo proszę o podpowiedź jak się do tego zabrać.

0
  • #10 18 Lut 2011 16:05
    rafcio363
    Poziom 30  

Poniżej sterowanie, podajesz impuls na 1 tranzystor to sie kreci w lewo, podajesz tylko na 2 to sie kreci w prawo :)
    X1,X2 wyjście na silnik.

0