Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwuagregatowy Kompresor by Marioo

mario166 20 Sie 2009 21:59 19678 30
  • #1 20 Sie 2009 21:59
    mario166
    Poziom 14  

Witam.
    Mam do przedstawienia moja własna konstrukcje kompresora z agregatu lodówkowego. Temat troszkę oklepany ale nie zauważyłem żeby ktoś zbudował kompresorek z dwóch agregatów.
    Kompresorek powstał niedawno, i postanowiłem sie tutaj nim pochwalić :)

Czas aby przedstawić szczegóły konstrukcji.
    W skład urządzenia wchodzą:
    - dwa agregaty, jeden jest prawie nowy używany 4 lata (nieszczelna instalacja w lodowce, lodówka do wyrzucenia), drogi zaś jest bardzo stary dostałem go od sąsiada
    - zbiornik wyrównawczy o pojemności 15l, leżał w garażu od Ursusa C330
    - wyłącznik ciśnieniowy wymontowany ze starego hydroforu ustawiony na ok. 7atm.
    - reduktor ciśnienia, leżał w garażu
    - manometr, 8zł
    - kolanka, nyple, redukcje, 30zł (cześć ze złomu)
    - wężyk 1 metr, 4zł
    - koła, z wózka dziecięcego (zabytkowy wygląd bo maja ok. 20 lat :) )

Fotki z budowy.
    Dwuagregatowy Kompresor by Marioo Dwuagregatowy Kompresor by Marioo

Kompresor od 0 do 7 atm. napełnia sie w niecałe 5 minut. wyłącznik ciśnieniowy jest ustawiony tak ze wyłącza sie przy 7 atm. a włącza sie gdy ciśnienie spadnie do 3 atm. Budowałem go jakieś dwa popołudnia (po pracy). Koszt całości jak dla mnie żaden wszystko praktycznie miałem.

Dwuagregatowy Kompresor by Marioo Dwuagregatowy Kompresor by Marioo Dwuagregatowy Kompresor by Marioo Dwuagregatowy Kompresor by Marioo

Jeśli czegoś nie opisałem to proszę o pytania , napewno odpowiem.
    Serdecznie zapraszam do komentowania i pozdrawiam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 21 Sie 2009 09:46
    spoli
    Poziom 15  

Napisz coś więcej na temat wydajności tego agregatu. Jak rozumiem użycie dwóch agregatów ma służyć jej zwiększeniu. Duży zbiornik (15l) jest wystarczającym buforem pomiędzy agregatami, a reduktorem ciśnienia?
    Czy to oznacza, że tym agregatem możesz z powodzeniem zasilać pistolet do malowania (jaka dysza?), a nie tylko aerograf?

• #3 21 Sie 2009 10:27
    rdt
    Poziom 24  

przede wszystkim załóż filtry na pobierane powietrze - druga sprawa o która chciałem spytać - mój kompresorek nie chciał startować jak bezpośrednio na jego wyjściu było ciśnienie - czy masz podobne problemy??

• #4 21 Sie 2009 10:38
    mario166
    Poziom 14  

Kompresor jest w fazie testów, co do wydajnosci to jeszcze sprawdze czy mozna malowac (nie posiadam pistoletu w domu, dzisiaj kupie), filtry na wejsciach agregatów juz zamontowałem. Ta 15 litrowa butla jest do nich w sam raz, mogła by byc ciut wieksza ale niewile 2-3 litry.
    Co do startu przy cisnieniu nie ma zadnych problemów, gdy ustawiałem cisnienie wyłaczania agregaty były podpiete na ostro do gniazdka i bez problemu startował przy 7 atm.

• #5 21 Sie 2009 10:57
    Pittt
    Poziom 31  

Przytwierdź do czegoś przewody elastyczne. Zerwanie takiego luźnego przewodu jest bardzo niebezpieczne.

• #6 21 Sie 2009 11:40
    KBCH
    Poziom 13  

Czy nie masz problemów z wilgocią we wnętrzu butli? Wykonałem podobny kompresor do aerografu lecz na filtrze za butlą ciągle skrapla mi się woda i nie mam pojęcia jaka może być tego przyczyna

• #7 21 Sie 2009 12:56
    przemo.t
    Poziom 27  

KBCH napisał:
    Czy nie masz problemów z wilgocią we wnętrzu butli? Wykonałem podobny kompresor do aerografu lecz na filtrze za butlą ciągle skrapla mi się woda i nie mam pojęcia jaka może być tego przyczyna

Wilgoć/woda zawsze będzie się zbierać, w końcu zasysasz wilgotne powietrze, a rozprężanie "wyciska" z niego wodę.
    Radą na to jest osuszacz.

Fajny projekt, podoba mi się choć zamiast węży łączących agregaty lepiej byłoby zastosować rurki miedziane/mosiężne.

Pozdrawiam.

• #8 21 Sie 2009 13:05
    nelik1987

Poziom 31  

KBCH napisał:

we wszystkich kompresorach skrapla się woda, jest to uciążliwe w aerografach ponieważ potrafią pluć wodą. Powietrze atmosferyczne ma swoją wilgotność i woda z niego skrapla się w butli. Ostatnio dostałem do wyremontowania kompresor który był strasznie ciężki okazało się że miał jakieś 2-3 litry wody w środku i nikt tego nie zauważył. a jak tylko podłączyłem pistolet do przedmuchiwania to dmuchnąłem na rękę zauważyłem kropelki wody.

OSTRZEGAM wszystkich przed osuszaniem butli :) butla nie może być pod ciśnieniem, ja o tym zapomniałem i pociągnąłem za zawór pod butlą i niesamowicie się przestraszyłem dostałem twarz rdzawa wodą pod dużym ciśnieniem, nic przyjemnego !!!!

rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie osuszacza powietrza (separator wody/oleju) na wyjściu kompresora, można kupić na Allegro.

• #9 21 Sie 2009 15:06
    Pytong
    Poziom 32  

Nie widziałem wcześniej takiego rozwiązania, a ciekawi mnie jak urządzenie będzie sobie radzić z typowym pistoletem 250l/min. Mam nadzieje, że przedstawisz takie wyniki.

• #10 21 Sie 2009 15:37
    maxxim
    Poziom 15  

:idea: Wszystko fajnie ale radzę zrobić kontrole stanu oleju. przy prawidłowym poziomie oleju ten kompresor jest bardzo wytrzymały - zbyt niski stan zniszczy go bardzo szybko . Wiem to z doświadczenia.

• #12 21 Sie 2009 16:55
    tomeq102
    Poziom 8  

A czy taki kompresorek bedzie sie nadwal do mini pistoletu malarskiego (wydajnosc ok 50l/min)???

• #13 21 Sie 2009 19:13
    kedzi1
    Poziom 18  

Moim zdaniem konstrukcja nieukończona. Brak filtrów i zaworu bezpieczeństwa. Zamiast węży elastycznych lepiej wyglądały by i były by o wiele trwalsze cienkie rurki miedziane bądź stalowe.

Miałem już trochę do czynienia ze sprężarkami i jaka by nie była należy regularnie opróżniać zbiornik z skondensowanej wody. Do tego przydał by sie zawór na dnie zbiornika.

• #14 21 Sie 2009 19:30
    Spacewalker
    Poziom 32  

Koledzy, nie oczekujcie ze taki agregat czy nawet 2 + zbiornik pociagną typowy pistolet lakierniczy. To jest dobre do aerografu, Sam mam taką z 1 agregatem + zbiornik 5l i wiem jak to pompuje. Po 30min ciagłej pracy agregat się grzeje, wiec szkoda. Ciagłe malowanie nie jest dobre, zreszta nie nadarzy pompowac. Typowe spręzarki do aerografów są bez zbiorników wyrównawczych, ale skok tłoka jest duzy więc daje dobre cisnienei ciagle. W takim agregacie loduwkowym tłoczek skacze bardzo mało i cudów nie ma.

• #15 21 Sie 2009 20:17
    mario166
    Poziom 14  

Co do wody to to jest na dole zawór do spuszczania wody tak, że żaden problem to nie jest, ale ja szukałem takiego czegoś jak jest w większych kompresorach. Nie wiem jak się nazywa to coś, ale jest podobne do zaworka które są używane przy dętkach, naciskamy palcem i woda ścieka pod ciśnieniem.
    Wąż elastyczny jest z tego względu ponieważ nie miałem możliwości przylutować jak rurki miedzianej do agregatów. Wąż jest bardzo dobrej jakości i jest mocno zaciśnięty na zaciskach. Na ten czas nie ma prawa się ześlizgnąć. Ciśnienie w wężu jest tylko w czasie pracy agregatów, bo po wyłączeniu się agregatów ciśnienie jest odcinane przez zawór zwrotny, o którym zapomniałem wspomnieć.
    Co do pistoletu lakierniczego to nie ma szans żeby malować nim z pełną wydajnością, najwyżej można coś podmalować0 pomalować jakąś niewielką powierzchnie.

Dodano po 1 [minuty]:

maxxim napisał:
    :idea: Wszystko fajnie ale radzę zrobić kontrole stanu oleju. przy prawidłowym poziomie oleju ten kompresor jest bardzo wytrzymały - zbyt niski stan zniszczy go bardzo szybko . Wiem to z doświadczenia.

Tylko jak zrobić ta kontrole stanu oleju?

• #16 21 Sie 2009 23:36
    Pytong
    Poziom 32  

Jak oceniasz wydajność takiego rozwiązania na dwóch tego typu kompresorach?

• #17 22 Sie 2009 09:14
    mario166
    Poziom 14  

Wydajność moze i by była wtedy zadowalajaca lecz po dłuzszej pracy agregaty były by tak gorace ze mozna by było jajka smażyć.
    Ja tego kompresora uzywam i bede używał do celów drobno warsztatowych, przedmuchac cos, napompowac koło, jak wczesniej wspomniałem podmalowac cos. Czekam na pistolet aż przyjdzie poczta tak ze jak tylko dostane to opowiem jak sobie z nim radzi ten kompresor.

• #18 22 Sie 2009 16:10
    sn-rf
    Poziom 14  

Witam,

piszesz o tym, ze zastosowane zostały zawory zwrotne. Jakiego typu? Z tego co wyczytałem właśnie (najprawdopodobniej) dzięki nim nie ma problemów, by agregaty ruszyły przy wysokim ciśnieniu.

Ja planuję troszkę większą konstrukcję. Jako zbiornik - stara butla po gazie do kuchenki + do tego kompresor - niestety niecałkiem sprawny - któryś z zaworów jest do wymiany. W każdym razie, z tego co pamiętam - silnik coś około 700W i ciśnienie max 6 atm. Wydajności nie pamiętam. Jego "płozy" to grube rury robiące za odwadniacz oraz zbiorniki powietrza jednocześnie.

Orientuje się ktoś czy można kupić "przejściówki" z butli na "normalne" gwinty? Czy może trzeba zamawiać we własnym zakresie u tokarza?

pozdrawiam,
    Piotrek

PS: Jakiego sprzętu trzeba, by "napędzić" narzędzia typu klucz, który jest w stanie odkręcić śruby koła typowego samochodu osobowego?

--
    kolektory słoneczne - najczęściej zadawane pytania

• #19 23 Sie 2009 10:07
    123XmaX
    Poziom 12  

No, fajnie to zrobiłeś. Mam coś bardzo podobnego, też 2 agregaty lodówkowe, tylko musze te przewody jakoś zrobić (chyba zrobię tak jak ty:D), bo ja mam zwyczajnie te rurki miedziane polutowane, i dość często odpadają, wystarczy trochę je poruszyć i już. :?
    Ja mam butle od starej gaśnicy i ustawione na 10atm. Problem jest taki, że 2 agregaty nie nadążają nad pompowaniu powietrza i trzeba chwile odczekać, nie można używać ciągle.

Pozdrawiam

• #20 23 Sie 2009 10:21
    xud11
    Poziom 9  

Kilka lat temu zrobiłem coś podobnego na dwóch agregatach. Butlę zastosowałem od kuchenki gazowej (nie wiem ile ma pojemności ale chyba coś koło 30litrów - 11 kg gazu). Do ciągłego malowania nie bardzo się nadaje bo wydajność agregatów jest zbyt mała (drzwi od garażu malowałem pistoletem około godziny). Ale do wszelkich innych zastosowań jest super. Butlę nabija mi do 15 atm (pewnie mogło by więcej ale mój manometr tylko tyle pokazuje. Na wyjściu mam regulowany reduktor ciśnienia. Nie zastosowałem zaworów zwrotnych ponieważ są w agregatach. Po wyłączeniu u mnie ciśnienie utrzymuje się przez kilkanaście dni.

• #21 23 Sie 2009 15:39
    mario166
    Poziom 14  

Zawór zwrotny jaki jest zastosowany to zwykły zawór zwrotny jaki jest stosowany do jakichś instalacji wodnych lub innych.

• #22 25 Sie 2009 22:08
    rpal
    Poziom 27  

O ile kompresor do samochodu niewiele mnie interesuje to, bardzo zagadkowe jest to co kontruktorzy zrobili z czynnikiem chłodzącym który wypełniał agregaty ? Poszło w tzw atmosferę ? Mam nadzieję że GIOŚ nie monitorujetego forum :)

• #23 26 Sie 2009 08:08
    mario166
    Poziom 14  

Dobre pytanie u mnie było tak ze jeden agregat jest prawie nowy a jak wiadomo nowej lodówki sie nie psuje a wiec musiała sie sama zepsuc. Problem był taki ze agregat przy tej lodówce działał prawie cały czas a wynikało to ze lodówka nie chłodziła bo wyciekl gaz a wiec lodówka do wyrzucenia z powodu producenta (dziura w instalacji), a drogi agregat dostałem od sasiada nie wiem co on z tym robił tak ze moje sumienie jest czyste :D

• #24 26 Sie 2009 10:09
    uhyt
    Poziom 13  

Złomowe lodówki i tak mają najczęściej powyrywane przez złomiarzy wszystkie większe elementy miedziane np skraplacz, więc freonu i tak już dawno w nich nie ma.

• #25 26 Sie 2009 17:06
    rpal
    Poziom 27  

Proponuję zatem przy jakieś okazji bytności w bardziej poważnym dziale ochrony środowiska (dowolnej firmy) zapytać o ewidnecję klimatyzatorów. To co złomiarzom i przeciętnemu Kowalskiemu uchodzi na sucho, tam jest karane niemałymi pieniędzmi. Chodzi oczywiście o czynnik chłodniczy, którego podobno jest nawet czarny rynek.

• #26 27 Sie 2009 12:08
    majster.uzwojenia
    Poziom 14  

A ja mam pytanie o reduktor ciśnienia. Czy powyżej ciśnienia 6-7 Atm, nie przecieka?
    Zastosowałem identyczny reduktor, chyba za ok. 30 zł :D Chińczycy jednak wszystko potrafią zrobić z plastiku. Otóż główna pokrywa reduktora, ta na której jest pokrętło do ustawiania ciśnienia wyjściowego jest wykonana z tworzywa. W połączeniu z jej stosunkowo dużą powierzchnią i rodzajem materiału, po prostu się wybrzusza przy wyższych ciśnieniach i przepuszcza powietrze...

Chciałbym przy okazji przestrzec wszystkich przed kupnem tego reduktora. Naprawdę lepiej dopłacić jeszcze 20 zł i kupić porządny reduktor z metalu - problemy nie występują :)

Pozdrawiam

• #27 27 Sie 2009 20:00
    mario166
    Poziom 14  

Ja go zastosowałem ponieważ leżał u mnie i przeszkadzał tylko, ja tez przestrzegam przed kupnem takiego reduktora. A co do sczelnosci to nie przepuszcza przy dużym cisneniu. Na poczatku przy testach gdy osiagałem 10atm. to puscił i zaczął przeciekac ale dokreciłem i nic nie uciaka.

• #28 27 Sie 2009 20:50
    majster.uzwojenia
    Poziom 14  

Hmm... Widocznie mój egzemplarz pochodzi z biedniejszej chińskiej prowincji :D

• #29 02 Wrz 2009 18:40
    deska202
    Poziom 14  

Kolego mario jak bys tak na chłopski rozum opisał co z czym połaczyc to bym był bardzo wdzieczny albo jakis prosty schemat budowy co jest potzrebne itp.

• #30 02 Wrz 2009 21:16
    mario166
    Poziom 14  

To jest na chłopski rozum super peoste. Wyjscia kompresorow do butli a z butli wyjscie jest tam jedno zdjecie widac wszystko.