Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o tranzystory NPN i PNP

20 Sie 2009 23:13 3349 6
 • Poziom 28  
  Witam. Dlaczego jak żarówkę damy na kolektor to mocniej świeci niż dająć ją emiter ? I tak samo jest dla PNP.

  Pytanie o tranzystory NPN i PNP
 • Poziom 2  
  Bo wzmocniony prąd bazy jest na kolektorze.
 • Poziom 28  
  Dużo mi to nie wyjaśnia :/
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  A nie prawda. Bo wtórnik np NPN daje na emiterze napięcie niższe o Ube czyli 0,7V pomijając już napięcie na rezystorze bazowym które jest minimalne.
  Pozdrawiam
  Wyjaśnimy tak. Patrząc na NPN. Złącze B-E i B-C to "diody" o napięciu przewodzenia około 0,7V jak dla krzemu. Licząc napięcie na żarówce dla NPN jest U zasilania - Ib*Rb - Ube. Przyjmując że prąd bazy jest pomijalnie mały przy małym oporniku bazowym napięcie na emiterze = Uzasilania - Ube czyli np Ue = 12V-0,7V = 11,3V.
  Gdy tranzystor pracuje jako wzmacniacz prądowy w konfiguracji wspólny emiter (OE) równanie jest inne. Jeśli prąd kolektora wymuszony prądem bazy jest większy od pradu jaki pobiera obciążenie tranzystor się nasyca a napięcie na OBSZARZE C-E wynosi zależnie od tego prądu około 0,2V (czasem troszkę więcej czasem mniej) a wiec napięcie na żarówce wynosi Uzasilania - 0,2V = 11,8V.
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Ano dlatego że jak dasz żarówkę w emiterze to masz wtórnik napięć. Czyli napięcie na emiterze (czyli na żarówce) będzie o 0.7V mniejsze niż na bazie. Usuń rezystor w bazie i podłącz bazę bezpośrednio do plusa a na żarówce będziesz miał 8.3V. I tranzystor o dziwo nie wybuchnie mimo braku rezystora w bazie, to ci dopiero zagadka.

  A jak dasz do kolektora (wzmacniacz WE) i tranzystor będzie nasycony to napięcia na żarówce wyniesie 9V minus napięcie nasycenie Uce(sat)=0.2V czyli 8.8V idzie na żarówkę
 • Poziom 38  
  Dodam tyle. Zapomnij o Crococlipie to istny szit.
 • Poziom 28  
  Dzięki, wyjaśniło mi to sprawe.

  Pozdrawiam.

  P.S Kolego psooya - wiem :D