Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polskie znaki w programie dosowym pod Windows Xp

gringoo_zg 21 Sie 2009 07:23 7880 9
  • #1 21 Sie 2009 07:23
    gringoo_zg
    Poziom 9  

Witam...

Mam pewnie problem z programem. Nazwy nie będę wymieniał, bo to specjalistyczny program, pisany na zamówienie i raczej nikt nie miał z nim kontaktu. Chodzi o to, że gdy uruchamia się w oknie to nie widać polskich znaków (wprowadzonych wcześniej, menu), ale widzi wprowadzane z klawiatury (alt+...). Gdy uruchomię program w trybie pełnoekranowym to polskie znaki wyświetlają się, ale nie widzi tych wprowadzonych z klawiatury (same krzaki). Co może być powodem? Gdy pracowałem na win98 to było ok.

W autexec.bat miałem linie:

mode con codepage prepare=((852) C:\WINDOWS\COMMAND\ega.cpi)
    mode con codepage select=852
    rem keyb pl,,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd4.sys

a w config.sys:
    device=C:\WINDOWS\COMMAND\display.sys con=(ega,,1)
    Country=048,852,C:\WINDOWS\COMMAND\country.sys

Pod XP w autoexec.nt i config.nt te polecenia nie działają i myśle, że to może być powdem. Co można z tym zrobić?

0 9
  • #2 21 Sie 2009 07:26
    mietekn
    Poziom 35  

Niestety w oknie ten system tak działa.
    Rozwiązaniem może być podmiana fontu na font w twojej stronie kodowej we właściwościach okna. Font musi być rastrowy zamieniony za domyślny lub TTF odpowiedniego typu i dodany do HKLM\Software\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Console\TrueTypeFont (jak np Lucida Console).
    Możesz tu skorzystać z gotowego rozwiązania opisanego na http://www.new.aktyn.pl/downloads/Mazowia_w_Aktynie_pracujacym_w_oknie_Windows.pdf i fonu pobranego z http://www.river.com.pl/diphoto/aktyn/mazowia.zip.
    Innym wyjściem może być instalacja pod jakimś emulatorem Dosa np Dosbox lub pod maszyna wirtualna np przez VMware Player.

0
  • #4 21 Sie 2009 09:16
    gringoo_zg
    Poziom 9  

Już prawie się udało. W trybie w oknie, mam prawie wszystkie znaki. Prawie, bo z klawiatury nei mogę wprowadzić ą ż ś ... reszta znakó jest.

A co do emulatora to próbowałem DOSBOX, ale nie idzie.

0
  • #5 21 Sie 2009 09:41
    mietekn
    Poziom 35  

Upewnij się czy nie masz włączonych jakiś klawiszy skrótów blokujących te klawisze. Np na grafikach intela klikasz prawym przyciskiem myszy na ikonce na pasku koło zegara i je wyłączasz.

0
  • #6 21 Sie 2009 09:45
    gringoo_zg
    Poziom 9  

To jest sprawdzone, bo w windzie wyskakują polskie znaki... Co do strony kodowej to mam cały czas 852...

zamiast ą wpisuje mi Ń
    zamiast ż wpisuje fragment jakiejść ramki
    zamiast ć wpisuje ą
    zamiast ś wpisuje mi Ś

:(

0
  • #7 21 Sie 2009 10:01
    Matuzalem

Poziom 43  

Nie ta klawiatura chyba jednak.

0
  • #8 21 Sie 2009 10:09
    gringoo_zg
    Poziom 9  

Matuzalem napisał:
    Nie ta klawiatura chyba jednak.

Nie rozumiem. Mam wymienić klawiature ??? :)

0
  • #9 21 Sie 2009 10:29
    mietekn
    Poziom 35  

Masz uruchomić jakiś rezydentny programik pod DOS do obsługi klawiatury Mazowii.
    Np program keypl ze strony: http://dariusz.markiewicz.webpark.pl/PROGRAMY/programy_body.htm
    Uruchamiasz go przed właściwym exe (piszesz: keypl 1). Najlepiej umieszczasz w pliku wsadowym bat przed uruchomieniem właściwego programu. Podobnych programów znajdziesz w sieci wiele, poszukaj może czy z twoim programem nie jest jakiś podobny dołączony.

0
  • #10 21 Sie 2009 14:40
    gringoo_zg
    Poziom 9  

Dzieki bardzo za pomoc. udało się :)

0