Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Soft startu - kilka pytań...

21 Sie 2009 08:47 3969 7
 • Poziom 22  
  Witam !
  Znalazłem w sieci taki schemat układu softu startu dla transformatora troidalnego. I mam kilka pytań co do tego układu, gdyż na stronie na której go znalazłem nic za bardzo nie pisze... Chcę wiedzieć :
  1. Jaki dać przekaźnik ? (na jakie napięcie ma być cewka)
  2. Te kondensatory przed przekaźnikiem (470uF) na jakie napięcie dać ?
  3. Jaki dać warystor ? (V1)
  4. Jaki dać bezpiecznik (F1) dla transformatora 500W ?
  5. I czy w ogóle ten układ wytrzyma podpięcie transformatora 500W ? (tzw - czy może pracować z trafem 500W)

  Na tej stronie gdzie znalazłem ten schemat nie ma żadnego spisu elementów... Jest tylko opis do czego służy soft startu.

  Pozdrawiam !

  Soft startu - kilka pytań...

  Soft startu - kilka pytań...
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Admin grupy audio
  Nie podoba mi się ten układ. Napięcie za prostownikiem (na tych dwóch kondensatorach) jest tak naprawdę ograniczane jedynie przez oporność cewki przekaźnika.
  W tym wypadku należałoby raczej użyć przekaźnika na 24V, a kondensatory dla bezpieczeństwa na napięcie 50V (przekaźnik nie jest dobrym stabilizatorem napięcia :) ). Warystor można pominąć, bezpiecznik należy wyliczyć - znamy moc transformatora, znamy napięcie zasilania, przekształcamy wzór i otrzymujemy prąd jaki popłynie w obwodzie - należy zaokrąglić wzwyż do najbliższego nominału bezpiecznika. Rezystory 10Ω powinny mieć obciążalność min 3W. W zasadzie to zamiast 4 takich rezystorów śmiało można zastosować jeden 50Ω/10W, to samo dotyczy dwóch rezystorów dołączonych równolegle do kondensatora C1 - śmiało można zastosować 1MΩ/0.25W

  Dla układu soft-start nie ma znaczenia z jakim transformatorem współpracuje.

  Dlaczego decydujesz się na układ, do którego nie ma opisu? Na naszym forum jest mnóstwo schematów tego typu układów wraz z opisami, np.:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic203193.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic77944.html
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 28  
  Witam
  To jest jakiś strasznie enigmatyczny schemat. Spróbuj może z tym projektem (załącznik). To jest układ softstartu z EdW, sprawdzony i działający.
  Pozdrawiam

  Moderowany przez Artur k.:

  Załącznik usunąłem - prawa autorskie! Jest to Kit AVT2815 opisany w EdW 06/2007.

 • Poziom 22  
  Zdecydowałem się na ten AVT2815. Temat uważam za zamknięty.
 • Poziom 38  
  Artur k. napisał:
  Rezystory 10Ω powinny mieć obciążalność min 3W. W zasadzie to zamiast 4 takich rezystorów śmiało można zastosować jeden 50Ω/10W, to samo dotyczy dwóch rezystorów dołączonych równolegle do kondensatora C1 - śmiało można zastosować 1MΩ/0.25W

  Temat zakończony, ale dopisuję swoje uwagi w obawie, że ktoś z tych rad może skorzystać w przyszłości:
  Na pewno NIE wolno tych dwóch rezystorów dołączonych równolegle do kondensatora C1 zastępować jednym dowolnym (bez określenia jego wytrzymałości napięciowej albo mocy i typu) - i nie chodzi tu tylko o moc opornika ale przede wszystkim o jego wytrzymałość napięciową. Jeśli jeden opornik - to o wytrzymałości min. 500V a to oznacza (w zależności od typu opornika) moc min. 1W. Bezpieczniej jest zastosować 2 oporniki - każdy na 350V (większość oporników 1W spełnia ten warunek).
  Podobnie ma się sprawa z opornikiem R3=220ohm - tu jest ważna i wytrzymałość napięciowa i moc ( w momencie włączenia do sieci w max półfali napięcia zmiennego popłynie prąd zwarciowy rzędu nawet 100A) - zalecana moc to 1W, co w większości typów oporników oznacza wytrzymałość napięciową min. 350V.
 • Admin grupy audio
  Wielokrotnie robiłem właśnie tak, jak napisałem, układy pracują do dziś i nie ma żadnego problemu. Ten rezystor ma za zadanie rozładować kondensator 330nF gdy układ odłączymy od sieci. Niech kondensator będzie naładowany do napięcia 230V, to max prąd jaki popłynie przez rezystor wyniesie: 0,00023A, co da moc wydzieloną na rezystorze równą: 0,0529W, zatem dopuszczalnej mocy z pewnością nie przekroczymy.
  Co do wytrzymałości napięciowej - przyznam, że nie wiem jaką wytrzymałość mają zwykłe, węglowe rezystory 0.25W, jednak jak pisałem nie raz stosowałem właśnie takie i nie ma żadnego problemu.
  Rzeczywiście, może lepiej dmuchać na zimne i dać dwa :)
 • Poziom 38  
  I ja wiele razy robiłem takie i podobne układy zasilane wprost z sieci (np. LED-y), ale zawsze za opornik równoległy do C dawałem min. 0,5W (bezpiecznie należy dać 1W). Jak pisałem wyżej - nie chodzi o moc ale o wytrzymałość napięciową, która zależy od technologii wykonania (węglowe, metalizowane itp) ale również od producenta.
  Ja podaję moc 1W, dlatego że nie spotkałem sie z opornikiem 1W, który ma wytrzymałość napięciowa mniejszą niz 350V, na ogół większość oporników 0,5W ma również 350V - dlatego kryterium mocy jest tu wystarczające i wygodne, bo czasem trudno dotrzeć do tych danych producenta.
  Liczenie mocy przy wysokich napięciach jest zwodnicze, a oto przykład: dla opornika 10Mohm 0,25W z warunku mocy wynika że można do niego przyłożyć napięcie ponad 1500V. Jednak nie istnieje taki opornik, który by to wytrzymał - każdy o mocy 0,25W zostanie zniszczony przez niższe napięcie (nie przez moc).
  Podobnie ma sie sprawa z opornikiem szeregowym z C - o wartości zwykle ok. 220-470 ohm. I tu wymagana jest wytrzymałość napięciowa (może się na nim odłożyć pełne napięcie sieci 320V), ale i odpowiednia moc - ( może się na nim wydzielić bardzo duża moc wywołana prądem ładowania kondensatora rzędu 100A, o czym pisze wyzej, co prawda w bardzo krótkim czasie rzędu 1msek, ale może ona spowodować uszkodzenie (odparowanie) izolacji, a wysokie napięcie dokona reszty).
  W dodatku należy również brać pod uwagę różnicę miedzy warunkami na stole montażowym (sucho, czysto) a warunkami np. prostownika rozruchowego z trafem duzej mocy i układem soft-startu - garaż, zawilgocenie (a nawet rosa), zapylenie i pajęczyny.
 • Poziom 15  
  Polecam soft-start w pełni działający w moim wykonaniu . W załączniku jest schemat ,PCB, opisy . Został on zaprojektowany do transformatora 1,2kW. Dla transformatora do 600W należy wywalić jeden rezystor 33ohm . Układ ten posiada dodatkowy przekaźnik który odciąża wyłącznik główny od dużych prądów .Załączenie przekaźnika jest sygnalizowane diodą LED .
  Pozdrawiam .