Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

program do tworzenia schematów ideowych automatyki

21 Sie 2009 09:11 7285 11
  • Poziom 9  
    Jakie pakiety oprogramowania są wykorzystywane do tworzenia schematów ideowych układów automatyki?
  • IGE-XAO
  • Poziom 13  
    ideowych tzn ?

jeśli chodzi o rysunki samego układu, layout mechaniczny np. układu transporterów to AutoCAD, raczej nic innego nigdy nie widziałem w tym celu używanego ;)

a do schematów elektrycznych polecam ePlan i ewentualnie PC Schematic (ale to już mniej, ePlan rulez ;) )
  • IGE-XAO
  • Poziom 18  
    Do schematów polecam see electrical lt, protel 99se, workbench wersję 4 lub 5 oraz autocad. pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Do schematu ideowego mi zawsze wystarczała grafika dostępna w ePLANie (wystarczy utworzyć stronę 'Grafika'). Schemat ideowy to nie strona internetowa, żeby używać dodatkowego oprogramowania. Tak naprawdę to posiadając siatkę, możliwość narysowania wielolinii i elipsy moim zdaniem nie potrzeba nic więcej - tymbardziej, że najczęściej jest to nie więcej niż 1% objętości dokumentacji.
  • Poziom 17  
    Ja polecam program ELCAD jest to bardzo funkcjonalny program do tworzenia dokumentacji wszelkiego rodzaju.
  • Poziom 18  
    Niby kolego kubai masz rację. Ale po co czasami sobie utrudniać pracę rysując każdy element lub tworząc od nowa bibliotekę elementów jak niektóre programy mają bogate i ciekawe biblioteki i praktycznie wszystko ustawione na tacy. Jak masz dużo czasu to ok ale jeśli zależy Ci na czasie to może byćmały problem.
    pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Ja poleca darmowego Eagle na internecie można znaleźć wiele bibliotek do rysowania schematów elektronicznych, elektrycznych i innych. A jeśli czegoś niem to możesz stworzyć sam.
  • Poziom 11  
    Eplan jest naprawdę świetny, ale ma dwie poważne wady: cena i mała intuicyjność
  • Poziom 10  
    Polecam AutoCAD Electrical. Bogata biblioteka elementów, sterowników PLC, interpretacje graficzne elementów (do tworzenia schematów montażowych) itd. Sporo tego, jeśli była by potrzeba, mogę napisać więcej.
  • Specjalista Automatyk
    Tworząc dokumentację elektryczną musisz zadbać także o jej przejrzystość i wiele innych niezbędnych elementów jak choćby listę urzytych części, typy zastosowanych kabli i tp. .EPLAN to program całościowy, pozwalający na ujęcie tego procesu na jednym przejrzystym projekcie. Stosując odpowiednią bazę elementów możemy w nim ująć takie dane jak chociażby producenta styczników (łącznie z ich numerem katalogowym), ich odpowiedniki innych firm i tym podobne.
    Parę lat temu gdy kupowaliśmy taki program testowaliśmy kilka z nich ale tylko EPLAN oferował tak wiele funkcji już w wersji najtańszej.
    Na www.eplan.pl możesz pobrać wersję demo która pozwoli ci zapoznać się z tym programem, jeśli interesuje cię wersja pełna zajrzyj na www.plc.net.ru.
    Wawrzo.