Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr z Universum VTCF 4379, czym go można zastąpić?

21 Sie 2009 13:46 4991 10
 • Poziom 12  
  Witam. Czym ten element można zastąpić, bo nie mogę go znaleźć żeby kupić nowy ?
  Filtr z Universum VTCF 4379, czym go można zastąpić?
  Filtr z Universum VTCF 4379, czym go można zastąpić?
 • Poziom 30  
  Jakis filterek, tak? Powiedz z czego go wyjąłeś - może w moim domowym złomowcu sie znajdzie takie cudo...
 • Poziom 12  
  Tak filtr. Wyciągnąłem go z Universum VTCF 4379. Muszę go wymienić bo został nadkruszony ferrytowy rdzeń do regulacji.
 • Poziom 37  
  Jest to filtr z demodulatora FM. Na upartego wymień rdzeń na jakiś inny pochodzący z demodulatora fm innego radia;) po wymianie powinien się poprawnie stroić.

  Jego katalogowym odpowiednikiem jest Q228CEL-1077B ale też ciężki do zdobycia
 • Poziom 30  
  Dokładnie. Pamiętam, jak kiedyś przy przestrajaniu Radmorów się ukruszały rdzenie z filtrów. Wstawiało się nowy z innego filtra jakiegoś zezłomowanego radia i działało.
 • Poziom 15  
  Witam,
  Oryginalnego filtru prawie na pewno nie kupisz, jeśli wymiana rdzenia się nie powiedzie możesz wstawić elementy z dowolnego polskiego tunera gdzie pracuje UL1200 będący odpowiednikiem LA1235. Będą to dławik ok. 20 uH i filtr 211 - wystarczy porównać schematy (oczywiście będziesz musiał zaadoptować układ mechanicznie - inne wymiary i elektrycznie - inne rozmieszczenie wyprowadzeń).
  Pozdrawiam
  Andrzej

  Załączam fragment schematu TOSCA 303, którą aktualnie naprawiam i zdjęcie rzeczywistego wyglądu elementów:
  Filtr z Universum VTCF 4379, czym go można zastąpić?
  Filtr z Universum VTCF 4379, czym go można zastąpić?
 • Poziom 27  
  Zamiast filtra 7x7 nr 211 można wstawić praktycznie dowolny z serii 2xx (w zależności od wersji niektóre mogą wymagać zewnętrznego, równoległego kondensatora celem uzyskania rezonansu dla 10,7MHz) Nie będzie miało znaczenia czy będzie to pojedynczy obwód, bez wtórnego uzwojenia czy też dwa uzwojenia ze sprzężeniem magnetycznym - powiększenia zniekształceń nieliniowych na ucho nie usłyszysz ;) Wzoruj się na schemacie Toski 303.
  Jako dławik - włączony między nóżki 8-9 użyj filtra 7x7 nr 413.
  Taki filtr był stosowany w nowszych tunerach Diory (np. Tosca AWS307)
  Tu masz spis filtrów 7x7, zobacz które będziesz w stanie dostać.
 • Poziom 37  
  Tak czysto teoretycznie zapytam.
  Czy taka modyfikacja nie wpłynie na zmiane pasma przenoszenia? i tym samym na pogorszenie jakości Stereo?
 • Poziom 12  
  Dzięki za rady, coś się popróbuje . Na razie udało się dostroić tym pokruszonym rdzeniem, ale na dłuższą metę to nie da rady i będzie trzeba coś zrobić.

  A co do tych filtrów 7x7, też już myślałem jak to zaimplementować, ale nie wiedziałem czy to będzie działać. Teraz już wiem. Dzięki. :)
 • Poziom 15  
  Cytat:
  Tak czysto teoretycznie zapytam.
  Czy taka modyfikacja nie wpłynie na zmianę pasma przenoszenia? i tym samym na pogorszenie jakości Stereo?


  Teoretycznie? zmiana nie wpłynie na pasmo przenoszenia, wpłynie raczej na nachylenie charakterystyki i liniowość detektora. Praktycznie kolega Andrzej L. już napisał że ewentualne zwiększenie poziomu zniekształceń (jeśli w ogóle wystąpi) będzie słuchowo niezauważalne. Jeśli wystąpiłyby jednak słyszalne zniekształcenia np. z powodu zbyt dużej dobroci obwodu, można nieco zmniejszyć wartość rezystora tłumiącego obwód. Polepszy to liniowość kosztem zmniejszenia napięcia m.cz. po detekcji. Osobiście wątpię aby zaistniała taka konieczność.
  Andrzej
 • Moderator
  Demodulator zawarty w UL1200 i 1242 to detektor koherentny i im większa dobroć obwodu tyle lepsza/sprawniejsza demodulacja sygnału FM. Jeżeli parametry obwodu są dobrane prawidłowo to dostrojenie polega na ustaleniu maksymalnej wielkości napięcia m.cz zmodulowanego w FM wielkością około 10 do 30% wartości nominalnej i częstotliwości równej środkowej częstotliwości toru p.cz. W praktyce jest to wartość od 7 do 20 kHz dewiacji. Tego typu demodulatory są znane z bardzo niskiego poziomu zniekształceń - w przypadku prawidłowego zestrojenia. Lepsze demodulatory to tylko układy z linia opóźniającą, stosowane kiedyś w sprzęcie najwyższej klasy np tuner serii A700 REVOX
  Zestrojenie max głośności powinno pokrywać się z "zerem" dostrojenia" i max napięcia sygnału w.cz. Jeżeli jest inaczej to trzeba sprawdzić zależności impedancyjne filtrów pasmowych i wielkości reaktancji w obwodach.
  Jakość demodulacji MPX to już zadanie dekodera. Demodulator FM powinien zapewnić pasmo przenoszenia w zakresie 20 Hz - 60 kHz +/- 1 dB lub mniej.
  Szersze pasmo nie jest wymagane, gdyż na wejściu każdego nadajnika UKF CCIR jest filtr pasmowy ograniczający pasmo m.cz do zakresu 30Hz - 15 kHz, niektóre kodery MPX (OMNIA, inne DSP) mają możliwość obniżania najniższych częstotliwości do 20 Hz.

  A tak na poważnie: we współczesnej polskiej radiofonii pojecie "jakości stereo" jest pojęciem naprawdę umownym. Znacznie lepsze parametry przekazu zapewniają przekazy radiowe przez satelitę czy internet, pod warunkiem że stacje radiowe wydzielają do tego zupełnie oddzielne kanały transmisji, odmienne od głównych kanałów dystrybucyjnych, napompowanych i przekompresowanych wszelkimi Orbanami i Omniami ustawionymi na jedyny słuszny nastaw, czyli jak najgłośniej.