Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie domu gazem, kocioł dwufunkcyjny

patryk666 21 Sie 2009 17:23 28163 27
  • #1 21 Sie 2009 17:23
    patryk666
    Poziom 2  

Cześć.Mam kocioł dwufunkcyjny Junkers ZSE 24-3 MF i regulator temp . TR 200.Czy mogę na tym piecu utrzymywać stałą temp. wody na kotle tak aby cały czas tlił sie płomień i kaloryfery były cały czas ciepłe.Obecnie używam cały czas regulatora pokojowego (tryb noc i dzień) .Denerwuje mnie to że jeśli włączy się na przykład tryb dzienny i ma przykładowo do dobicia ok. 3 stopnie to wręcz nie da się wytrzymać z gorąca (Bo piec idzie pełną mocą).A jeżeli natomiast piec długo się nie włącza to z kolei czuć chłód.Nie wiem czy te nastawy na samym piecu od 1 do 7 współpracują z regulatorem pokojowym?Proszę o jakąś poradę,może inny regulator.Ale pasują mi również dwa tryby pracy ,czyli noc i dzień.

1 27
  • #2 21 Sie 2009 17:41
    cirrostrato
    Poziom 36  

Mam identyczną konfiguracje tylko TR100(mniej funkcji ale /był/ znacznie tańszy).Piec ustawiam na 5,regulator pokojowy na 21 stopni (tak lubię),rano jak startuje(startuje z pełną mocą i płomień max) to czasem 1 max 2 stopnie przeskoczy(mierzę termometrem pokojowym) ale potem już do wieczora utrzymuje zadaną temperaturę (prawie idealnie) i jak ostra zima to pracuje kilka/naście minut i drugie tyle(albo i dłużej) jest wyłączony,w takim cyklu płomień jest niewielki,wg. instrukcji piec we współpracy z regulatorem pokojowym moduluje wielkość płomienia).Chałupa 210m,piwnice 70m ale tam nie zawsze kaloryfery odkręcone,zużywam gaz za ok. 100-250zł/miesiąc w sezonie grzewczym(wrzesień-kwiecień) razem z ciepłą wodą(osobny Junkers) i kuchnią,bardzo dobre ocieplenie ścian budynku,piec mam czwarty rok.

2
  • #3 21 Sie 2009 18:18
    patryk666
    Poziom 2  

Czyli rozumiem że jeżeli zdławiam temperaturę na piecu regulator pokojowy również działa. Reasumując temperatura pomieszczeń jest osiągana w dłuższym czasie w niższej temperaturze na piecu.

0
  • #4 21 Sie 2009 18:43
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dokładnie tak.Ale czy jest to bardziej opłacalne?Myślę że nie.

1
  • #5 21 Sie 2009 21:39
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Zainwestuj pareset złotych i dołóż na kaloryfery głowice termostatyczne a termostat globalny usuń. Będziesz miał większy komfort i lepszą ekonomię grzania.

0
  • #6 22 Sie 2009 08:36
    serwisant73

To jest jakieś rozwiązanie ale ekonomia za nim nie przemawia.

0
  • #7 22 Sie 2009 18:56
    William Bonawentura
    Poziom 31  

serwisant73 napisał:
    To jest jakieś rozwiązanie ale ekonomia za nim nie przemawia.

Co masz na myśli ? Starowanie pracą każdego kaloryfera jest z założenia oszczędniejsze niż termostat w jednym pomieszczeniu i przegrzewanie pozostałych.

0
  • #8 22 Sie 2009 20:58
    mirrzo

Moderator na urlopie...

W tych kotłach i z takim regulatorem, raczej obowiązkowo powinny być zawory termostatyczne, ale bez usuwania regulatora

0
  • #9 22 Sie 2009 21:25
    William Bonawentura
    Poziom 31  

mirrzo napisał:
    W tych kotłach i z takim regulatorem, raczej obowiązkowo powinny być zawory termostatyczne, ale bez usuwania regulatora

W takim razie po co drugi regulator ? Naciąganie instalatora na niepotrzebne koszty.

0
  • #10 22 Sie 2009 21:35
    mirrzo

Moderator na urlopie...

William Bonawentura napisał:

W takim razie po co drugi regulator ? Naciąganie instalatora na niepotrzebne koszty.

Jaki drugi regulator ?

0
  • #11 23 Sie 2009 00:59
    A-Mail
    Poziom 22  

William Bonawentura napisał:
    mirrzo napisał:

Dwa regulatory termostat centralny i zawory termostatyczne :)
    Jestem jak najbardziej za takim rozwiązaniem do tego dodałbym ustawienie maksymalnej tem na kotle ok 60 stC

0
  • #12 23 Sie 2009 10:18
    serwisant73

Dokładnie tak! I dopiero taki układ pozwala na optymalizację pracy i kosztów.

0
  • #13 24 Sie 2009 01:33
    A-Mail
    Poziom 22  

cirrostrato napisał:
    Mam identyczną konfiguracje tylko TR100(mniej funkcji ale /był/ znacznie tańszy).Piec ustawiam na 5,regulator pokojowy na 21 stopni (tak lubię),rano jak startuje(startuje z pełną mocą i płomień max) to czasem 1 max 2 stopnie przeskoczy(mierzę termometrem pokojowym) ale potem już do wieczora utrzymuje zadaną temperaturę (prawie idealnie) i jak ostra zima to pracuje kilka/naście minut i drugie tyle(albo i dłużej) jest wyłączony,w takim cyklu płomień jest niewielki,wg. instrukcji piec we współpracy z regulatorem pokojowym moduluje wielkość płomienia).Chałupa 210m,piwnice 70m ale tam nie zawsze kaloryfery odkręcone,zużywam gaz za ok. 100-250zł/miesiąc w sezonie grzewczym(wrzesień-kwiecień) razem z ciepłą wodą(osobny Junkers) i kuchnią,bardzo dobre ocieplenie ścian budynku,piec mam czwarty rok.

Możesz coś więcej powiedzieć o swojej instalacji ?
    Planuję założyć w domku instalację gazową, ale boję się kosztów 250 miesięcznie to przełknę.
    teraz spalam zimą na ogrzewanie 2-2,5 T miału

0
  • #14 24 Sie 2009 09:00
    jaskul
    Poziom 16  

250 zł miesiecznie za gaz zimą, przy chałupie 200 metrów
    odjąć abonament to wychodzi ze spalasz około 120 metrów szesc gazu
    podzielić przez 30 dni to daje 4 metry gazu dziennie
    czyli około 2 godzin pracy kotła (palnika) na dzień - i to wystarczy aby był ciepło i była ciepła woda??
    ja mam około 120 metrów do grzania (nowego dobrze ocieplonego domu) i zimą średnio 10 metrów szesc na dzień idzie co daje koszty około 550 zł miesiecznie zimą i 100 zł latem (ciepła woda) Kocioł Vaillant jednofunkcyjny zasobnik 100 litrów
    a co do komfortu to zgadzam sie nic nie jest lepsze niz głowice termostatyczne w pomieszczeniach i sterownik właczajacy wyłaczający kocioł w danych godzinach.

0
  • #15 24 Sie 2009 11:43
    michcio
    Specjalista elektryk

A jaka ściana? Ile warstw i jakie?
    Ile izolacji? Widziałem domy z 5 cm steropianu na ścianach - to pewnie tylko dla ozdoby. Ile ocieplenia i jakiego na stropie/poddaszu? Jak izolowana podłoga an gruncie? Czy rury nie idą przez nieogrzewaną piwnicę? Jaka wentylacja - mechaniczna z odzyskiem czy grawitacyjna?
    Ten sam budynek może zużywać 50, a może i 150 kWh na m2.

0
  • #16 24 Sie 2009 20:11
    ol_an
    Specjalista - systemy grzewcze

Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. W pomieszczeniu gdzie jest zamontowany sterownik kotła nie może być głowiczek termostatycznych na zaworach przygrzejnikowych, a różnica temperatur pomiędzy komfortową, a obniżoną (dzienną, a nocną) nie powinna być większa niż 2 stopnie

0
  • #18 13 Wrz 2009 20:50
    jaskul
    Poziom 16  

michcio napisał:
    A jaka ściana? Ile warstw i jakie?
    Ile izolacji? Widziałem domy z 5 cm steropianu na ścianach - to pewnie tylko dla ozdoby. Ile ocieplenia i jakiego na stropie/poddaszu? Jak izolowana podłoga an gruncie? Czy rury nie idą przez nieogrzewaną piwnicę? Jaka wentylacja - mechaniczna z odzyskiem czy grawitacyjna?
    Ten sam budynek może zużywać 50, a może i 150 kWh na m2.

napisałem mój dom jest nowy - zbudowany 2008
    ma 15 cm styropianu + 24 cm Ytonga
    piwnicy brak
    podłoga na gruncie 13 cm styropianu parter ogrzewanie podłogowe pietro grzejniki
    i nie ma bata nie ogrzeje domu zuzywajac 4 metry gazu dziennie - chyba ze temp 10-15 stopni i właczasz wieczorkiem.
    Jak jest koło zera to koło 10 metrów sie spala o kosztach pisałem - nie uważam je za wysokie. W przeliczeniu na metr kwadratowy jest mniej niz w blokach za CO

0
  • #19 14 Wrz 2009 08:58
    Moritouri

Należy jeszcze pamiętać, że w kotłach 2-f zużycie gazu zależy w dużym stopniu od poboru ciepłej wody, dla której podgrzania kociął gazowy pobiera więcej gazu zimą, gdyż temperatura wody wpływającej do kotła jest o wiele niższa niż latem. Również nie bez znaczenia jest zawartość metanu w mieszance gazowej.

0
  • #20 14 Wrz 2009 14:51
    A-Mail
    Poziom 22  

ol_an napisał:
    Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. W pomieszczeniu gdzie jest zamontowany sterownik kotła nie może być głowiczek termostatycznych na zaworach przygrzejnikowych,

A to dlaczego ???
    W/g rozumienia cieplownictwa własnie powinny być i to nieco bardziej skręcone niz w innych pomieszczeniach

0
  • #21 15 Wrz 2009 07:14
    mauri_b

A-Mail napisał:
    ol_an napisał:
    Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. W pomieszczeniu gdzie jest zamontowany sterownik kotła nie może być głowiczek termostatycznych na zaworach przygrzejnikowych,

A to dlaczego ???
    W/g rozumienia cieplownictwa własnie powinny być i to nieco bardziej skręcone niz w innych pomieszczeniach

A to dlatego, że w przypadku gdy termostat pokojowy zażąda grzania od kotła, a grzejnik będzie zamknięty, to kocioł będzie grzał, nigdy nie dogrzeje pomieszczenia w którym wisi termostat, ponieważ grzejnik jest zamknięty. To tak jak byś zamontował dwa termostaty w jednym pomieszczeniu ustawione na dwie różne temperatury - bez sensu.

2
  • #22 15 Wrz 2009 20:00
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Domyśąlam sie że ten centralny regulator jest też sterownikiem czasowym ( tygodniowy). I właśnie ma taka rolę pełnic, a lokalne głowice słuzą do regulacji proporcji temperatur w pomieszczeniach, co jest uzaleznione od wielu czynników, jak wielkośc okien, rozmieszczenie samych grzejników, itd. Taka instalacje trzeba kilka dni regulować aby ustawic oczekiwane temperatury i poprawny efekt schładzania na noc, czy wyjście z domu-praca.

Co do samych przerzutów temperarury, to w regulatorach pokojowych spotyka się dośc duże wartości histerezy , co powoduje zwiększone temp. pomiędzy nastawionymi zał/wył.
    Zastosowanie regulatora o małej histerezie ( 0.5 st. lub mniej ) poprawi sytuację ale i zwiększy częstotliwość załączeń kotła, co dla gazowego nie jest to żaden problem. Zjechałbym też z temperaturą na kotledo 55-60st.

Co do kosztów gazu to przy poprawnie wykonanej instalacji nie są większe niż opalanie ekogroszkiem - przykład z rodziny- instalacja wykonana przezemnie i szwagra- dom 180m2, 6 osób, połowa podłogowe i grzejnikowe 21st, kocioł kondensacyjny -koszt za CO, CWU i kuchnie gaz. 1150 zł za dwa najzimniejsze miesiące od połowy grudnia do połowy lutego- poźniej mniej.

0
  • #23 10 Lis 2009 13:51
    nasojka
    Poziom 2  

witam, postanowiłam do was napisać...

od niedawna mieszkamy w domku 120m2, ocieplony, zamieszkiwany od 1,5 roku tylko zmienił teraz właściciela :)
    przyszły chlodniejsze dni... i nie wiem co zrobić...

mamy piec immergas do podgrzewania wody i C.o. (dokładnie model mogę podać poźniej gdyż nie ma mnie teraz w domu)

jak powinnam nim grzać żeby bylo oszczędnie?? dom jest pietrowy - na dole mam odkręcone kaloryfery na maksa i grzeje mi od 6 do 10 rano, (ok 6 jest 17,5, jak schodzę na doł koło 8 jest 18,5) temp. na piecu jest ustawione 50 st.

czy lepiej zostawić tak jak jest, czy zmniejszyć temp. w piecu a dłużej grzać... ?? nie sprawdzałam jakie jest dobowe żużycie gazu ale zamierzam to zrobić. czy może lepiej jak piec cały dzień będzie grzal tak, aby utrzymać w domu temp. ok 19,5 st. w dzień. (czyli właczy się sam jak spadnie poniżej, i wyłączy się jak osiągnie odp. temp.) ehhh mam nadzięję że nie zamieszałam i ktoś będzie mi w stanie pomóc... :)

Proszę stosować ogólnie przyjęte w języku polskim zasady pisowni. Popraw pisownię.
    mod.serwisant73

1
  • #24 10 Lis 2009 14:23
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Jest dobrze, ale zmień nastawy "na kaloryferach na dole"
    Myślę, że masz zawory termostatyczne z głowicami, więc nastaw je na 20 st C
    Na górze zresztą też. Resztę załatwi regulator.
    W pomieszczeniu gdzie czuwa regulator muszą być ustawione na maxa :D
    Podaj typ kotła i rodzaj automatyki. Może jest możliwość podpięcia (a może już jest) pogodówki.

1
  • #25 10 Lis 2009 15:02
    nasojka
    Poziom 2  

pogodówki nie ma, ale to nie nasz dom więc inwestować nie będziemy. mieszkamy tu tylko do czerwca...
    poprostu nie chcemy splajtować na ogrzewaniu :)

w czwartek wstawie dokładny model pieca :) więc może jeszcze da się coś wykąbinować :)

regulator jest na dole i tam też odkręcone są na maksa... :)
    czy jeśli tam zmienie na 20 st. (czyli tym samym wydlużyć muszę czas pracy pieca żeby temperatura w pomieszczeniu osiągnęła te 20 st. ) to da to jakieś oszczędności??

jeszcze jedno pytanie: może oszczędniej jest żeby caly dzień były wlączone na grzanie i same uruchamiały się kiedy temperatura spadnie poniżej 19 st w pomieszczeniu?? czy takie ciągłe uruchamianie więcej gazu pochłonie?

Jak wyżej.
    mod.serwisant73

0
  • #26 10 Lis 2009 18:26
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Regulator steruje pracą kotła według zapotrzebowania na ciepło. Łatwiej jest utrzymywać temperaturę, niż ją gonić. Ustaw na regulatorze na 20 w dzień i 18 na noc i niech hula.

1
  • #27 12 Sty 2010 16:45
    lance23
    Poziom 2  

Witam
    Też mam parę pytań.
    Wprowadziłem się do mieszkania 66m w którym jest zamontowany piec dwufunkcyjny z otwarta komora spalania firmy buderus.
    Kuchnia otwarta na salon - w kuchni kaloryfer bez termostatu w salonie kaloryfer z termostatem + w salonie zabudowany regulator pokojowy podłączony do pieca, w łazience kaloryfer z termostatem w pozostałych 2 pokojach bez termostatu.
    Oprócz tego w salonie jest zabudowany piecyk wolnostojący na drewno - okolo 1m od tego regulatora pokojowego - czyli wiadomo ze jak sie pali w piecyku to regulator nie chodzi przez co w pozostałych pokojach jest zimno.
    Wiec co mam zrobić:
    1. gdzie dać regulator pokojowy
    2. gdzie zamontowac termostaty na grzejnikach a gdzie nie.
    3 .Jaka temp. ustawic na kotle??
    zaznacze że codziennie rozpalam sobie w tym piecyku - temp. w pokoju jakieś 23 stopnie - ale w pozostałych zimno wiec sie zastanawiam czy tam nie przenieść regulatora pokojowego a w kuchni zamontować termostat na grzejnik i w jednym z pokoi gdzie nie bedzie pokojowego regulatora?
    Budynek z cegły nie jest ocieplony.
    pozdrawiam.

1
  • #28 12 Sty 2010 20:38
    mirrzo

Moderator na urlopie...

lance23 napisał:
    ...czy tam nie przenieść regulatora pokojowego, a w kuchni zamontować termostat na grzejnik i w jednym z pokoi gdzie nie bedzie pokojowego regulatora?

Masz daną sobie wspaniałą odpowiedź

0