Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mierzenie przesunięcia linki

Kosur 21 Aug 2009 20:47 1530 8
    Kosur
    Level 19  
    Linka przesuwa się o ok. 27mm. Pomiar musi być dokładny ( błąd mniejszy niż 1mm przesuwu ). Myślałem nad zrobieniem to w następujący sposób:

- na foli wydrukować czarny stożek, który znajdowałby się pomiędzy diodą IR a odbiornikiem. Przesuniecie foli powodowało by częściowe przykrycie diody przez co zmieniało by się wartość na odbiorniku.

-na potencjometr montażowy nakleić krążek, który byłby obwinięty linką. Przesuwająca linka zmieniałaby położenie suwaka potencjometru.

- na plastikową rurkę nawinąć cewkę i zmieniać jej indukcyjność przez przesuwający się wewnątrz stalowy pręt.

najłatwiej byłoby zrobić to z cewką ale nie mam pojęcia jak powinien wyglądać taki układ. Jakiś generator LC ?? Proszę was o schemat i wyjaśnienie zasady działania. Dane będą odczytywane przez mikrokontroler.

Pozdrawiam :)
    kulmar
    Level 28  
    Kosur wrote:

-na potencjometr montażowy nakleić krążek, który byłby obwinięty linką. Przesuwająca linka zmieniałaby położenie suwaka potencjometru.

Krążek ma odpowiednio nawiercone otwory na obwodzie. Przez te otwory "patrzą" na siebie dioda nadawcza IR i odbiorcza IR. A impulsy generowane przez diodę odbiorczą są zliczane przez mikroprocesor.

Pozdrawiam

Mariusz
    MCB
    Level 27  
    Kosur wrote:
    wydrukować czarny stożek

Stożek to bryła, jak chcesz ją wydrukować na folii?

Jak się ta linka przesuwa? wzduż własnej osi, czy poprzecznie do niej.

Jeżeli wzduż osi to, prostym rozwiązaniem będzie użycie potencjometra drutowego do zastosowań przemysłowych.
    Rozwijając tę konstrukcję proponuję zastosowanie potencjometra wieloobrotowego i przekładni z paskiem zębatym.

Kolego kulmar - Twoje rozwiązanie jest nieprzydatne, bo nie uwzględnia kierunu i ma minimalną rozdzielczość.

pozdrawiam
    kulmar
    Level 28  
    MCB wrote:

Kolego kulmar - Twoje rozwiązanie jest nieprzydatne, bo nie uwzględnia kierunu i ma minimalną rozdzielczość.

Czyżby ? A kto powiedział, że na krążek obracany linką nie można nakleić drugiego o dziesięciokrotnie większej średnicy, co da efekt przekładni ? A na rozpoznawanie kierunku to powinniśmy tu rozpisać konkurs.

Pozdrawiam

Mariusz
    MCB
    Level 27  
    kulmar wrote:
    co da efekt przekładni ?

To samo co zwiększanie średnicy Twojego krążka czyli poprawi rozdzielczość. :)

Nie bardzo rozumiem, o co chodzi z tym konkursem....

---------------------------------------------------------------------------
    Oświeć mnie więc jak można określić kierunek mając do dyspozycji jednokanałowy impulsator, bo enkoderem tego nazwać nie można... :D

pozdrawiam
    kulmar
    Level 28  
    No właśnie. To wiesz, że istnieje coś takiego jak enkoder i nie przyszło Ci do głowy dodać do naszego krążka drugiego rzędu otworków ?

Pozdrawiam

Mariusz
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kulmar wrote:
    nie przyszło Ci do głowy dodać do naszego krążka drugiego rzędu otworków ?

Myślę, że konstruktywnych porad należy udzielać w formie twierdzącej, a zadawanie takich pytań bardziej przypomina p.10.4 regulaminu niż pomoc.
    Kierunek przesunięcia nie był chyba przedmiotem tematu :?:
    Pozdrawiam.
    fotonn
    Level 28  
    Układu z cewką tak łatwo raczej nie zastosujesz. Spotyka się wprawdzie coś takiego, ale np. do ustalania pozycji tłoka, siłownika hydraulicznego. Ma on od wewnątrz wydrążony otwór o zmiennej średnicy. Cewka obejmuje go i na podstawie "masy ferromagnetycznej" wewnątrz uzwojenia, stroi generator, do kórego jest podłączona, na określoną częstotliwość. Tutaj faktycznie, musiałbyś linkę objąć jakimś stalowym stożkiem i w jego bezpośrednim sąsiedztwie, prostopadle do linki, umieścić gotowy, fabryczny, indukcyjny czujnik położenia. Są takie, które na wyjściu dają napięcie stałe, zależne od odległości. Wystarczy to wyskalować w procku i po sprawie. Warunek: musisz mieć kawałek, tj. minimum 27 mm linki, który nie przewija się przez żadne kółko. Uwzględniając jego przesunięcie z jednego skrajnego położenia w drugie, musi to być 54 mm swobodnej przestrzeni, w której linka porusza sie prostoliniowo, po ustalonym torze. Jeśli by do tego wykonywała jakieś ruchy poprzeczne, musiałbyś użyć co najmniej czterech (może trzech) czujników.
    Przy wyborze układu - z potencjometrem, optyką, indukcyjnością - poza prostotą, ceną i dokładnością, kieruj się takimi kryteriami, jak: trwałość (potencjometr kiedyś się wytrze), czystość środowiska pracy (optykę trzeba będzie raz po raz przemyć), i zakłóceniami (cewka bedzie głupieć w otoczeniu obcych pól).
    Mierzenie przesunięcia linki
    Kosur
    Level 19  
    Zależy mi na tym, aby ten "miernik" był bardzo mały. Cztery takie czujniki muszą zmieścić się na powierzchni 5x4cm. Dlatego myślałem nad czujnikiem indukcyjnym. Nie znam się na tym za dobrze, ale wydaje mi się, że w radiach są takie cewki przestrajalne poruszającym się w środku ferromagnetykiem. Można je przestrajać wkręcając go głębiej. Myślałem, że jakbym zrobił prosty generator LC i podpiął bym go pod uC liczący impulsy to by wszystko wyszło prosto i tanio. Z potencjometrem jest trochę kłopotów od strony mechanicznej. Chyba, że zastosowałbym suwakowy. Tylko nigdzie nie widziałem takiego małego. Musiałby mieć mniej niż 10mm wysokości.