Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Początkujący wybór PIC-a do nauki

blue_17 22 Sie 2009 01:31 4143 15
  • #1 22 Sie 2009 01:31
    blue_17
    Poziom 32  

Witam

Mam pytanie do kolegów jakiego wybrać PIC-a do nauki programowania i zabawy z ta rodziną uK chciałbym, aby w uK był już interfejs USB.

Czekam na propozycję

P.S myślę że coś 8 bitowego na początek starczy :)

Pozdrawiam

0 15
  • #2 22 Sie 2009 16:10
    adamwesola
    Poziom 24  

No jak na początek, to z pewnością wystarczy 8 bitów :D
    I żeby miał usb ? , uważam ze 18F2455 wystarczy aż nadto, niejednokrotnie pogubisz się w jego skomplikowanym wnętrzu. (czego nie życzę, ale przewiduje, sam datasheet tego proca liczy ponad 400 stron)
    Gdyby nie wymóg usb, polecałbym coś prostszego, coś z serii 16F.

0
  • #4 22 Sie 2009 22:01
    Mat_91
    Poziom 25  

Programator bardzo dobry- nigdy na niego nie narzekałem, obsługuje duża ilość uC więc jest ok, na początek wystarczy.

Aczkolwiek zastanów się nad clonem ICD2 albo chociaż PICkit, debugowanie znacznie ułatwi Ci nauke.

0
  • #5 23 Sie 2009 10:35
    blue_17
    Poziom 32  

Jeśli chodzi o ICD2 czytałem artykuł na jego temat i rozprogramowywał się cały czas, jeśli chodzi o PICkit to znalazłem mało projektów.

P.S Chcę zamówić do nauki i do programatora kostki PIC z sampli jeśli ktoś mógł by mi pomóc proszę o info n PW.

Podrawiam

0
  • #6 23 Sie 2009 10:59
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

blue_17 napisał:
    Jeśli chodzi o ICD2 czytałem artykuł na jego temat i rozprogramowywał się cały czas

ICD2 zaprogramowany odpowiednim wsadem nie rozprogramowywuje się wcale. Trust me [;

Cytat:
    jeśli chodzi o PICkit to znalazłem mało projektów

I słusznie, bo nie jest do końca sensowne robienie samemu tego układu skoro nowy gotowy firmowy i z gwarancją kosztuje 150zł. Jakbyś zrobił go sam, to za same części wyjdzie cię pewnie 2/3 tego (sam PIC będzie kosztował 30zł minimum), dodaj do tego czas jaki poświęcisz na zakup elementów, przygotowanie płytki, montowanie, programowanie, testowanie itp...

4\/3!!

0
  • #7 23 Sie 2009 12:35
    blue_17
    Poziom 32  

Dla mojej jasności bo nie wiem czy opłaca się robić w czym jest lepszy ICD2 od PICkit-a

0
  • #8 23 Sie 2009 19:37
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

icd2 potrafi debuggować więcej układów niż pickit2 (a przynajmniej tak kiedyś było), często też pickit2 ma programowo ograniczoną ilość breakpointów, gdy icd2 ma ich więcej (również tak było kiedyś, teraz może być inaczej).

4\/3!!

0
  • #9 26 Sie 2009 18:41
    CDMaster
    Poziom 14  

Brenner8 pewnie działa dobrze:D mam Brenner9n i nie narzekam:D A co do początków to polecam właśnie jak kolega mówił PIC18f2455/2550/4455/4550, głównie ze względu na dostępność darmowego kompilatora C, sam się na nich dużo nauczyłem:D Do zaprogramowania go starczy Ci prostszy programator JDM. Dalej wrzucasz sobie Bootloadera ze strony Microchip'a i leci:D Sam zaczynałem na PIC16F84, tam nie ma za dużo rzeczy do opanowania na początek, problemem może być tylko programowanie w Asemblerze:D No nic. Życzę owocnej pracy i pozdrawiam:D

0
  • #10 15 Wrz 2009 18:28
    komar_ns
    Poziom 10  

Też właśnie się zabieram po raz pierwszy za PIC'i i tez wybrałem rodzinę 18F2..(m in. ze względu na USB).

Czy kolega CDMaster mógłby rozwinąć zdanie:

Cytat:
    Do zaprogramowania go starczy Ci prostszy programator JDM. Dalej wrzucasz sobie Bootloadera ze strony Microchip'a i leci:D

Co rozumiesz tutaj pod pojęciem bootloadera?

0
  • #12 17 Wrz 2009 13:45
    CDMaster
    Poziom 14  

Witam! Jak kolega mówił, najpierw szukaj potem pytaj:P A rozwijając... www.sprut.de <- tam jest jeden bootloader, www.microchip.com -> find usb framework <- tam masz drugi, firmowy, moim zdaniem lepszy, ale niestety zajmuje troszeczkę więcej programu i trzeba go przekompilować w c18 evaluation version... lub... zmienić rozmiar dostępnej pamięci z 0x1000 bajtów na troszeczkę, więcej, ale trzeba jeszcze pozmieniać kilka innych linii kodu. Skoro dopiero zaczynasz przygodę z C18... to radzę evala... lub jak się nie uda, to spruta:D

0
  • #13 17 Wrz 2009 20:10
    komar_ns
    Poziom 10  

Pytam o bootloader bo do tej pory nie miałem z tym czymś styczności jeżeli chodzi o programowanie uC. Pisałem kod, hex-a wrzucałem do pamięci uC (za pomocą odpowiednich programów i programatora lub nie) i działało.

Jeżeli chodzi o PIC to mam 18F2550 i zamierzam zrobić programator
    http://products.foxdelta.com/art2003.htm
    a do programowania użyć wymienionego tam programu "Winpic800".

Więc po co jest mi potrzebny bootloader?

0
  • #14 17 Wrz 2009 20:15
    Mat_91
    Poziom 25  

Jak będziesz miał programator to bootloader jest Ci nie potrzebny, bootloader przydaje się jednak jak chcesz zmienić soft w uC np przy pomocy własnego programu na PC.

0
  • #15 18 Wrz 2009 10:51
    CDMaster
    Poziom 14  

Bootloader to przede wszystkim wygoda. Przynajmniej dla mnie:D programowanie przez USB, szybciej, żeby go zaprogramować wystarczy, że zresetuję urządzenie i nacisnę jeden klawisz... No kto co lubi:D

0
  • #16 05 Paź 2010 20:46
    tom12342
    Poziom 10  

Witam programuje właśnie pic 18f2550, do urządzenia psgroove. Zrobiłem programator LPT ART2003. Program (bootloader.hex) wgrywam programem WinPic800. Mam taki problem że wgrałem program ale po włożeniu pricka do płytki usb i po podpięciu do komutera urządzenie nie zostaje wykryte. Płtyka według opisu więc jest ok a z programowaniem pica miałem problemy. Ale jakoś sie zaprogrmował i teraz jak chce kasować go to niby jest 100% Ok ale jak wybiore odczyt to i tak jest to samo. Jak moge wykasować ten procesor?

0