Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie zakresu pomiarowego

marcinszyk 22 Sie 2009 11:15 1715 9
  • #2 22 Sie 2009 11:28
    kamil7165
    Poziom 11  

Najprościej zastosować dzielnik rezystorowy (ale spadnie rezystancja wejściowa, co czasem może być wielce niepożądane).

0
  • #3 22 Sie 2009 11:40
    marcinszyk
    Poziom 11  

Może da się zwiększyć zakres zmieniając parametry jakiś elementów?

0
  • #4 22 Sie 2009 12:19
    kamil7165
    Poziom 11  

Mogę się mylić, ale to się nie uda, bo ICL7107 jest przetwornikiem a/d, a więc ma określone maksymalne napięcie wejściowe i zmianę zakresów można zrobić tylko przez zmianę napięć wejściowych. Możesz też poszukać innych konfiguracji układu, ale jeśli będą inne zakresy, to dlatego, że zmieni się napięcie wejściowe układu.

Moderowany przez Mirek Z.:

Proszę unikać tak nieprecyzyjnych podpowiedzi, mogących wprowadzic w błąd autora tematu.
    Regulamin - p.12.

-1
  • #5 22 Sie 2009 20:47
    marcinszyk
    Poziom 11  

Czy zna może ktoś sprawdzony projekt woltomierza na podobnym układzie? Najlepiej z projektem płytki , bo potrzebuje go pilnie i nie mam czasu projektować pcb :cry:

0
  • Pomocny post
    #6 23 Sie 2009 12:46
    serwis
    Poziom 37  

Możesz zrobić rozszerzenie w bardzo prosty sposób, stosując po prostu dzielniki rezystorowe. W taki sam sposób wykonane są wszystkie przyrządy uniwersalne, więc na nich możesz się wzorować.

To co jest na schemacie to jest po prostu jednostka podstawowa, przeznaczona do rozbudowania.

I nie słuchaj podpowiedzi tych, co nie mają nic wspólnego z elektroniką.

0
  • #7 23 Sie 2009 21:20
    marcinszyk
    Poziom 11  

Jak zastosować ten dzielnik ?
    Jeżeli go zastosuje to będzie wyświetlane realne napięcie?

0
  • Pomocny post
    #8 23 Sie 2009 23:00
    serwis
    Poziom 37  

Poszukaj w necie lub na stronie prostych mierników uniwersalnych. Większość z nich posiada przetwornik ICL.

Przeczytaj dokładnie dokument posiadanego woltomierza- tam wyraźnie napisano o możliwości rozszerzenia.

Jeżeli podstawowy przetwornik ma maksymalne napięcie 199,9mV, to przy dzielniku 10:1 otrzymasz 1999mV. Oczywiście musisz pamiętać, że wraz ze zmianą zakresu musisz "przesuwać" przecinek. Jeżeli go przesuniesz nie o jedno miejsce w prawo, lecz o dwa miejsca w lewo, to będziesz miał odczyt 1,999V. Trzeba również przełączyć miano z mV na V.

0
  • #9 24 Sie 2009 09:48
    marcinszyk
    Poziom 11  

Prosiłbym o trochę wyrozumiałości , ponieważ dopiero zaczynam zabawę z elektroniką ,i nie do końca wiem ja ten przecinek przesunąć , a nie chcę za bardzo ingerować w ten układ (mam już złożony i działa) żeby czegoś nie popsuć.
    Jednym słowem proszę o schemat :puppydogeyes:

0
  • #10 24 Sie 2009 11:50
    serwis
    Poziom 37  

Przede wszystkim musisz podać symbol wyświetlacza ( oby dwóch sztuk), lub odszukać notę, a wtedy będziesz wiedział, który pin odpowiada segmentowi DP.
    A zmiana pozycji tego segmentu (przecinka) jest wtedy już bardzo prosta.

0