Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co może być źródłem szerokopasmowych zakłóceń ?

Sebba22 22 Aug 2009 11:33 1896 3
    Sebba22
    Level 11  
    Od dłuższego czasu mam w swoim sąsiedztwie ~100 m silne szerokopasmowe zakłócenia rozciągające się od kilku kHz do ponad 50 MHz.
    Mają one charakter szumu białego (widmo ciągłe) ale do ok. 1MHz dają się zaobserwować strefy wzmocnienia i prążki o szerokości kilkunastu - kilkudzieciąciu kHz.
    Nie zaobserwowałem wahań dobowych natężenia tych zakłóceń. Są non-stop !
    Po detekcji amplitudowej na analizatorze widma widać szum biały z prążkami 100 - 150 - 200 itd Hz aż do kiloherców czyli zmodulowane harmonicznymi sieci zasilajacej 50 hz.
    Sprawę zgłaszałem energetyce -nic nie znależli. Zakłócenia nasilają się w obrębie sklepu EKO Podejrzewałem agregat w sklepie EKO ale po wyłączeniu nie było zmian.
    Niestety nie mogli mi wyłączyć całego zasilania by wyeliminować sklep.
    Chodziłem z przenośnym radyjkiem AM i zakłócenia są w pewnym obszarze (gdzie jest sklep EKO) i trochę nasilają się po zbliżeniu do kabli TV kablowej (ale to nie od nich bo były rozłączane zasilacze)
    W załączeniu zrzut z analizatora, spadek pow. 2kHZ jest spowodowany filtrem odbiornika. Odbiornik był nastawiony na ok 300 kHz Poszę zwrócić uwagę na brak w widmie modulowanym częstotliwośći podstawowej 50Hz.

Najprawdopodobniej przyczyną jest jakiejś urządzenie, które odkształca napięcie z sieci (zawiera element nieliniowy, przełączający) albo wytwarza szerokopasmowe zakócenia które są modulowane napięciem z sieci energ. Dodam, że mieszkam w małym miasteczku i do najbliższej fabryki, firmy produkcyjnej mam ok. 1 km, wiec falowniki i automatyka przemysłowa raczej odpada.

PYTANIE: Co może być źródłem takich szerokopasmowych zakłóceń ?
    malvit
    Level 17  
    Dowiedz sie czy w sklepie ECO nie stosują nawilżaczy ulradźwiękowych lub urządzenia do likwidowania owadów na przetwornicy WN. Sprawę zakłóceń radiowych możesz zgłosić do inspekcji radiowej ona ma niezbędne urządzenia do ustalenia źródła zakłóceń tylko właściciel źródła może mieć kłopoty z urzędem. Obecnie ta jednostka znajduje się w strukturze Urzędu Regulacji Telekomunikacji.
    c2h5oh
    Moderator
    malvit wrote:
    ...Sprawę zakłóceń radiowych możesz zgłosić do inspekcji radiowej ona ma niezbędne urządzenia do ustalenia źródła zakłóceń tylko właściciel źródła może mieć kłopoty z urzędem. Obecnie ta jednostka znajduje się w strukturze Urzędu Regulacji Telekomunikacji.

Bzdury wypisujesz...

Tymi sprawami zajmuje się UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej).
    Delegatury znajdują się tutaj:
    http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lea...news_cat_id=326&news_id=10&layout=9&page=text
    Sebba22
    Level 11  
    malvit wrote:
    Dowiedz sie czy w sklepie ECO nie stosują nawilżaczy ulradźwiękowych lub urządzenia do likwidowania owadów na przetwornicy WN.

Dziekuję za podpowiedz, sprawdze to.Chciałbym najpierw sam zlokalizować te zakłócenia, UKE to ostateczność.

W międzyczasie przejrzałem zakłócenia w domenie czasu i w zasadzie widac tylko szum. Nie stwierdziłem żadnych impulsów, szpilek charakterystycznych dla iskrzenia.

c.d. Sklep raczej odpada, ograniczyłem czulosc przenisnego radia na falach długich i teraz max. prowadzi do wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Zakłócenia sa promieniowane silnie przez wszystkie instalacje (woda, gaz, elektryczne, domofonowa itd.) bez zaznaczonego źródła.