Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny zapłon na układzie scalonym At89C2051.

MAREK74 22 Lis 2008 20:01 59816 138
 • #61 22 Lis 2008 20:01
  gromleon
  Poziom 33  

  Panowie jak to jest z tym zapłonem wkońcu. Zrobiłem sobie taki moduł atmega 8 , silniczek elektryczny tarcza z jedną szczeliną i transoptor szczelinowy , do tego dioda led imitująca działanie cewki a raczej użyłem jej jako stroboskopu do oświetlania tarczy mam regulator pwm na 555 do tego silnika i próbowałem różnie i bardzo mocne przyśpieszenia ale nie zauważyłem aby zapłon się rozjeżdżał zawsze trafia w punkt zaznaczony na tarczy, transoptor szczelinowy mam 20 stopni przed zapłonem a zapłon reguluję na podstawie czasu obrotu nie przeliczam go na prędkośc obrotową bo po co. do wyzwolenia iskry używam przerwania od porównania (Compare1a ). To narazie testy i nie chcę tego zakładać do silnika.
  Czy zapłon naprawdę się tak rozjeżdża przy jednym punkcie na tarczy?
  i drugie pytanie czy użycie dwóch czujników jeden do czasu obrotu (więcej otworów na tarczy) i drugi czujnik tylko do ustalenia położenia wału(np 20 stopni przed gmp) nie będzie lepszym rozwiązaniem?

 • #62 22 Lis 2008 20:27
  Macosmail
  Poziom 33  

  Mi też się wydaje, że nie może się tak rozjechać w ciągu jednego obrotu wału, a w przypadku 4 - cylidrowego, 4 -suwowego silnika w ciągu 0,5 obrotu (bo czujnik daje 4 impulsy na 2 obroty wału korbowego. Zresztą można to obliczyć mierząc czas i liczbę obrotów podczas swobodnego przyspieszania w założonym przedziale prędkości obrotowej można wyliczyć różnicę w czasie wykonywania dwóch kolejnych obrotów, a później przeliczyć to na błąd w stopniach. Trzeba by się jeszcze zastanowić jak zmienia się prędkość kątowa w zależności od fazy w jakiej aktualnie znajduje się silnik. Chodzi mi o czas jednego obrotu bo jak wiadomo energia jest dodawane nie w sposób płynny tylko ma charakter pulsacji. W zakresie niskich obrotów może mieć to znaczenie. Pozdrawiam.

 • #63 22 Lis 2008 20:32
  pgoral
  Poziom 25  

  Pewno w przypadku z dwoma czujnikami będzie dokładniej - o ile wartość do wyprzedzenia zapłonu będziesz liczył od tych mniejszych kątów lub na bieżąco aktualizował.

  Ale jeżeli nie widzisz przy nawet mocnych przyspieszaniach zauważalnego rozjeżdżania się to i nie będzie ich na silniku.

  Czemu masz transoptor 20 stopi przed?

 • #64 22 Lis 2008 20:57
  gromleon
  Poziom 33  

  transoptor mam tak 20 stopni przed aby po zmierzeniu czasu obrotu w jak najkrótszym czasie dać iskrę bo jeśli poczekam dłużej to rzeczywiście zapłon mi się rozjeżdżał ale jeśli robię to w granicach 20 do max 30 stopni po impulsie od transoptora to nie było tragicznie. będę musiał jeszcze raz się przyjrzeć może nie zauważam rozjeżdżania się zapłonu . Pomysł z dwoma czujnikami wydaje mi się najlepszy , przynajmniej zauważyłem taki sposób pomiaru w samochodach. Co do czasów obrotów itd to mam to wszystko na bieżąco na lcd więc mogę sobie śledzić co nieco.

 • #65 22 Lis 2008 21:34
  pgoral
  Poziom 25  

  Czyli Ty strzelasz zapłon zaraz po czujniku?

  To praktycznie nie będzie zauważalnego rozjeżdżania. Problem tylko w tym, że nie uzyskasz wyprzedzenia większego niż 20 stopni tak wyzwalając. No i w czasie uruchamiania silnika to 20 stopni to dla odmiany dość dużo.

 • #66 22 Lis 2008 21:46
  gromleon
  Poziom 33  

  Tak strzelam po czujniku z tym że większe wyprzedzenie niż 20 stopni mi nie potrzebne z tym rozruchem masz racje dlatego też chce zastosować drugi czujnik podpięty pod int0 np. dla ustalenia gmp i pracy na tym przerwaniu podczas zapalania, poza tym wyprzedzenie zapłonu podczas rozruchu jak i pracy mogę zmienić w przedziale tych 20 stopni bez większego problemu już na tym 1 czujniku ale wypowiedzi że zapłon się rozjeżdża trochę mnie zaniepokoiły no nic jak skończę (mam nadzieje) to się pochwalę wynikami.

 • #67 22 Lis 2008 22:07
  pgoral
  Poziom 25  

  Jak masz tak, że strzelasz zaraz po czujniki - czyli od 0 do 20 stopni po to rozjeżdżaniem nie musisz się przejmować. Będzie naprawdę pomijalne.

  Problemem jest jak masz tylko jeden czujnik w 0 stopni i nim chcesz uzyskać np 10 stopni wyprzedzenia. Strzelasz wtedy az 350 stopni po czujniku i przez tak długi czas prędkość może się znacznie zwiększyć, a i dokładność czasowa ma wtedy 20-30 razy większe znaczenie.

  U Ciebie - nawet jeżeli silnik bardzo szybko przyspieszy do dużych obrotów to nie zauważysz różnicy.

  Tylko czy wystarczy zakres 0..20 stopni wyprzedzenia? W sumie jak dasz ten czujnik 30 czy 40 stopni wcześniej to też źle nie będzie. Ale wtedy to już raczej konieczne dodanie drugiego czujnika w GMP dla rozruchu. Bo póki nie zmierzysz kolejnego obrotu to już wyznaczenie punktu zapłonu do pierwszej połowy obrotu może być trudne - chyba że póki nie ma prędkości obrotowej strzelisz np. 50 ms po impulsie* i tyle. To praktyka pokaże czy zawsze będzie pewnie zapalał. Chyba, że zapalanie od pierwszego cyknięcia nie jest najistotniejsze to możesz nie strzelać pierwszego impulsu i już.

  *) 60 obr/min daje 1000 ms na obrót, czyli po 1/20 obrotu będzie zapłon. Albo inaczej po 18 stopniach od czujnika. Przy mniejszych obrotach wyjdzie nieco wcześniej, przy wyższych później. Kolejne impulsy już policzone względem czasu obrotu. Ew. do czasu przekroczenia 60..100/min to według tego stałego opóźnienia.

 • #68 23 Lis 2008 11:50
  Macosmail
  Poziom 33  

  pgoral napisał:
  W sumie jak dasz ten czujnik 30 czy 40 stopni wcześniej to też źle nie będzie.


  Nie powinno być źle tak jest to rozwiązane fabrycznie w wielu silnikach. Jeden czujnik (najczęściej Halla) w aparacie zapłonowym ustawiony na maksymalny kąt wyprzedzenia i regulacja punktu zapłonu ze sterownika. I z rozruchem też nie ma problemów. Więc jest to jak najbardziej wykonalne. Ciekawe tylko jak wyglądają procedury wyznaczania punktu zapłonu w takich fabrycznych sterownikach. Podejrzewam, że są dość złożone. Oprócz regulacji w funkcji obrotów dochodzi przecież regulacja w funkcji obciążenia, różne współczynniki korekcyjne, temperatura, czas włączenia rozrusznika, kąt zwarcia, napięcie akumulatora, sygnał z czujnika stukowego w niektórych silnikach. Procedury stabilizacji biegu jałowego. Oczywiście nie wszystko jest potrzebne w każdym silniku, ale jak jest to tylko kwestia odpowiednio napisanego programu to warto by się nad tym zastanowić. Pozdrawiam.

 • #69 23 Lis 2008 12:55
  gromleon
  Poziom 33  

  Tak ale w moim przypadku jest to silnik dwusuw i poza prędkością obrotową nic więcej mnie nie interesuj. Tylko jednak będę musiał dodać dodatkowy czujnik w gmp do rozruchu bo różne dziwne rzeczy by się mogły dziać. 20 stopni chyba będzie odpowiednie ewentualnie podczas testów można dojechać do 25 .

 • #70 23 Lis 2008 13:54
  pgoral
  Poziom 25  

  Dwusuw nie dwusuw - od obciążenia jak dasz korekcję to będzie ekonomiczniejszy. Chyba, że to jakiś do łodzi albo śmigła - wtedy obciążenie jest funkcją obrotów i można je po prostu wyliczyć.

  Zanim dodasz dodatkowy czujnik to sprawdź jak to będzie na jednym - kłopoty mogą być ale nie muszą. Zależy jak ciężkie masz koło zamachowe, i jaki sposób rozruchu - a dokładniej - jak równomiernie się kręci podczas rozruchu.

 • #71 23 Lis 2008 14:38
  gromleon
  Poziom 33  

  No właśnie rozruch to jest najgorszy ponieważ jest to silnik dwucylindrowy z przestawionym wałem także tłoki pracują razem jest zapalany z kopniaka(motocykl) jeśli co jest prawdopodobne ktoś zbyt lekko kopnie w starter opór podczas sprężania może nie zostać przełamany co za tym idzie iskra pojawi się zbyt wcześnie efektem może być uszkodzona noga to dość poważny problem

 • #72 23 Lis 2008 15:09
  pgoral
  Poziom 25  

  A no to warto chyba jednak dorzucić ten dodatkowy czujnik - bo tak to odbicia mogą być bardzo niemiłe.

 • #73 23 Lis 2008 17:17
  Macosmail
  Poziom 33  

  No i co dwa czujniki to nie jeden. Można napisać procedurę diagnozy czujników i w przypadku awarii jednego z nich kontynuować jazdę na pozostałym.

 • #74 23 Lis 2008 17:31
  pgoral
  Poziom 25  

  To fakt niezaprzeczalny. Lepiej mieć zapłon nawet tylko z tego czujnika w GMP nieco się rozjeżdżający przy przyspieszaniu czy spowalnianiu niż nie mieć w ogóle :)

  No i zawsze możesz wtedy szpanerską kontrolkę CHECK ENGINE dodać. :)

 • #76 23 Lis 2008 17:56
  pgoral
  Poziom 25  

  Co masz na myśli? Czy dobrze zgaduję, że myślisz, że nie warto dodawać procedury awaryjnej?

 • #77 23 Lis 2008 19:16
  Macosmail
  Poziom 33  

  Oczywiście można zrobić prosty układ regulacji tylko w funkcji obrotów, ale jeżeli już mamy uP to możemy dodać wiele przydatnych funkcji. Większość z nich to tylko kwestia przemyślenia i dopisania odpowiednich procedur więc wg mnie warto. Tymbardziej, że mogą mieć one wpływ na bezawaryjność, a co za tym idzie bezpieczeństwo. Wg mnie taki prosty sterownik powinien mieć zestaw funkcji: Regulacja w zakresie obrotów (to wiadomo :) ), wyłączanie prądu cewki po zatrzymaniu silnika, korekcja kąta zwarcia (bardzo ważny parametr) i jeżeli są dwa czujniki to odpowiednia reakcja na awarię któregoś z nich. Pozdrawiam.

 • #78 23 Lis 2008 20:42
  pgoral
  Poziom 25  

  Jak by jeszcze dać czujnik podciśnienia albo otwarcia przepustnicy i mapę to zapłon idealny.

 • #79 24 Lis 2008 22:30
  Dr_DEAD
  Poziom 28  

  gromleon napisał:
  Tak ale w moim przypadku jest to silnik dwusuw i poza prędkością obrotową nic więcej mnie nie interesuj.

  A zastanawiałeś się nad charakterystyką jaką tam wgrasz, bo dla silników 2T może ona mieć całkiem nieoczekiwany kształt.
  Post z forum motocykistów:
  BANANvanDYK napisał:

  Jak na złość, nie mogę znaleść w serwisówkach map zapłonu (a wiem, że w któreś było). Nawet nie mogę znaleść mapy z zablokowanej przy 6000 RPM Aprili RS 125.
  Na razie mogę pokazać mapę z Rennzundung RZT do wyścigowych zestawów SVI do Simsona (membrana, strojony na ok. 10000 RPM), miałem taką wgraną do mojego układu. http://img508.imageshack.us/my.php?image=r...akterystyj2.jpg

  Mapa przedstawiona do MZ i Jawy też jest g* warta, kąt wyprzedzenia przy pełnych obrotach wzrasta do 36°. Zapewniam Was, że przy tak ustawionym kącie wyprzedzenia silnik nie będzie dobrze pracował. Wykładnicza charakterystyka jest najczęściej przy silnikach 4T.

  Zapomniałem napisać o książce - jest to "2 Stroke performance tuning" A. Graham Bell. Można ją ściągnąć z internetu - link.

  EDIT:
  http://www.werbutec.de/artikel/pvl/pvl_13_grad.html To jest zapłon analogowy PVL. Podobne zachowanie (opóźnianie) można spotkać w innych "bezimpulsatorowych" zapłonach, np. idm, Kokusan (Italjet Forula 50, Suzuki AP 50).

  Italkit curve 2
  Italkit curve 3
  italkit curve 4

  http://www.iane.co.uk/Flash/bpsdetail.html tu jest ciekawe rozwiązanie zapłonu.

  http://www.bdkraceeng.co.uk/Bike2.html tu jest kilka informacji nt. Yamahy.

 • #80 25 Lis 2008 07:40
  gromleon
  Poziom 33  

  Zgadza co do charakterystyki to jest problem bo takiej nie znazłem. Zamierzam ustawić kąt który występuje jako stały w tym silniku a potem to tylko i wyłącznie żmudne próby bo nie widzę innego rozwiązania na początek postaram się dodać obsługę lcd i programowanie mapy w czasie zgaszonego silnika i mam nadzieję że sobie z tym poradzę bo raczej będą tą mapę w ciemno robił.

 • #82 25 Lis 2008 16:26
  gromleon
  Poziom 33  

  Chciałem zasięgnąć opinii na temat takich o to urządzeń raczej z samej ciekawości niż chęci kupna
  zapłon mikroprocesorowy
  Czy jest to realne aby połączyć mikroprocesor i przerywacz wg mnie przerywacz generuje zbyt dużo "fałszywych " impulsów i taki zapłon nie pracował by poprawnie co innego sam moduł zapłonowy elektroniczny plus przerywacz..

 • #83 25 Lis 2008 16:45
  pgoral
  Poziom 25  

  nie dlaczego - przerywacz coś tam generuje - ale z takiego przebiegu da się wygenerować właściwy sygnał.

  Choć wcale to nie znaczy, że ten z aukcji jest dobry czy zły.

 • #84 25 Lis 2008 17:58
  Dr_DEAD
  Poziom 28  

  gromleon napisał:
  Chciałem zasięgnąć opinii na temat takich o to urządzeń raczej z samej ciekawości niż chęci kupna
  zapłon mikroprocesorowy
  Czy jest to realne aby połączyć mikroprocesor i przerywacz wg mnie przerywacz generuje zbyt dużo "fałszywych " impulsów i taki zapłon nie pracował by poprawnie co innego sam moduł zapłonowy elektroniczny plus przerywacz..

  Zapewne autor tego cuda bardzo dobrze zna wady takiego rozwiązania (awaryjność, niestabilność wyprzedzenia - luzy na trybach junakowych itd itp) ale postawił na łatwość montarzu i uniwersalność bo jego celem jest zarobienie na tym projekcie.

 • #86 09 Lut 2009 23:29
  kamil509
  Poziom 11  

  Witam
  Widzę że temat o zapłonie więc czy wie ktoś jak zrobić taki zapłon tranzystorowo-stykowy czy jakoś tak? Chodzi mi o to żeby zmniejszyć prąd przepływający przez przerywacze, układ miałby pracować w motocyklu CZ 350

  Proszę o Pomoc

 • #87 10 Lut 2009 00:03
  pgoral
  Poziom 25  

  Przeczytaj ten temat i kilka innych podobnych. Masz MNÓSTWO propozycji do wyboru które spełnią Twoje oczekiwania.

 • #88 28 Cze 2009 12:41
  wilk125
  Poziom 23  

  Witam
  Też robię modul zapłonowy do silnika 1 cylindrowego i mam zamiar korzystać z jednego czujnika umieszczonego jakieś 30-40 stopni przed GMP, take rozwiazanie posiada wiele motocykli terenowych. Obliczam czas miedzy kolejnymi impulsami, a nastepnie z mapy (tab[]) pobieram odpowiednia wartosć opoznienia, wszystko robię na timerze t1 (atmega16) rozdzielczość z jaka mogę zmieniać opoznienie to 8us. Tak jak pisał Gromleon, ja też daje impuls na iskrę zaraz po impulsie od czujnika. Minimalne opóżnienie (od momentu wystapienia impulsu z impulsatora) jakie udalo mi się osiągnąć wynosi okolo 60us, tyle czasu zajmuje odczyt predkosci i odpowiedneij wartości do opżnienia (kwarc 1Mhz). Planuje jeszcze dodać położenie przepustnicy (tak jest w oryginalnym moto,np KTM 4T), wtedy minimalne opóżnienie jeszce sie zwiększy o kilkanasice lub wicej us. Jeśli by jeszce dołożyć obliczenie podcisnienia i innych czujników tak jak pisał Pgorał to minimalne uzyskane opóznienie jeszcze by sie wydłużyło, może dojśc do sutuacji, że majac czujnik umieszczony na np. 35 stopni przed GMP maksymalne wyprzedzenie jakie uzuskamy moze wynosić np 30 stopni, a silnik może wymagać np 34 stopni.
  Oczywiście można to rozwiązać na klika sposobów:

  1.Szybszy kwarc w tym przypadku max 16Mhz- chociaz jakieś minimalne opóżnienie zawsze będzie.
  2. Obliczenia wykonywać podczas obrotu, i impuls dawać z opożnieniem o jeden obrót, nie wiem jaki mialo by to wplyw na prace silnika przy zmianie obrotów.
  3. Dodać multiplekser do ukladu, który przy wyższych obrotach przekazywal by sygnal z impulsatora bezpośrednio do wyzwolenia iskry.
  4. Jeśłi silnik potrzebuje max wyprzedzenia 35 stopni to zamontowac czujnik na np. 40 stopni przed GMP (przez czas przebycia 4 stopni wykonywal by obliczenia) jeśli jest taka możliwosć. Czesto taki czujnik jest oryginalnie montowany na stale w danym punkcie. Chociaż wydaje mi sie ze producent umieszca czujnik w takim punkcie zeby mial czas na obliczenia.

  Niestety nie mam teraz motocykla i wszystko robie korzystajac z generatora i oscyloskopu, dziala ładnie, zastanawiam sie tylko jaka jest predkosc obrotowa wału korbowego przy odpalaniu motocykla z kopki? Przy pierwszym impulsie i nastepnym(tu już obliczy tą prędkosć jaka jest przy rozruchu) musze dać odpowiednio duże opóżnienie, zeby zapłon wystapił w GMP lub zaraz po GMP.

 • #89 28 Cze 2009 16:20
  gromleon
  Poziom 33  

  Powiem tak , jeśli to jest prosty motocykl to , mierzenie ciśnienia i inne parametry można sobie odpuścić nie ma to żadnego sensu. Zmięnny kąt w funkcji obrotów wystarczy.
  Ja również zrobiłem ów zapłon , wszystko ładnie pięknie ,ale największym problemem są zakłócenia, kombinowałem z filtrami , metalowymi obudowami , nawet wykonałem oddzielnie moduł mikroprocesora i oddzielnie układ z tranzystorem mocy przy cewce zapłonowej . Niestety czasami jednak coś się przenosiło (zakłocenia) i program nie działał prawidłowo( wypadanie zapłonu).

 • #90 29 Cze 2009 08:32
  wilk125
  Poziom 23  

  Może konstrukcja tego motocykla nie jest taka prosta, ale zastosuje mierzenie obrotów i położenie przepustnicy, tak jest w oryginale. Co do zakłoceń to stosowałeś Atmega8 z zewnetrznym kwarcem czy korzystałeś z wewnetrzenego wbudowanego? Ja mam zamiar wykorzystać zapłon CDi czyli z tyrystorem i napięciem okolo 250V. kiedys zrobilem taki gotowy układ na PICu do yamaha Xt600, i nawet sprawnie działał. A u Ciebuie te zakłocenia pochodziły od rozładowania cewki przy skoku iskry, czy może coś innego?