Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MATV: stara instalacja antenowa RTV "azart&quot

nao22 22 Aug 2009 17:59 2752 5
 • #1
  nao22
  Level 12  
  Witam,

  Ostatnio po burzy wypalił się stary azart w bloku, po wielu próbach niestety nie dało się go już odpalić. Sprawa wygląda tak:

  3 bloki-> 6 klatek -> 4 piętrowy budynek->4 mieszkania na pietrze = 96 potencjalnych odbiorców z czego połowa nie korzysta juz z azartu tylko z kablówki.

  po otwarciu puszki widzę ze znajduje sie :
  -zasilacz
  -wzmacniacz kanał 8
  -wzmacniacz kanał 21
  -modulator 60/6 +wzmacniacz kanał 6
  -modulator 47/10 +wzmacniacz kanał 10

  dodam jeszcze ze w 2 innych blokach znajdują sie wzmacniacze(nie wiem jakie nie podpisane) pojedyncze na blok. Instalacja nad tynkowa(korytka) na każdym pietrze rozdzielacz na 4 mieszkania


  po podłączeniu jednego/dwóch lokatorów obraz jest przyzwoity, po podłączeniu następnych 3,4 jakosc obrazu diametralnie spada


  Proszę o pomoc w doborze urządzeń do prawidłowego działania instalacji azart w blokach. Niestety jak to bywa w naszym kraju musi to być jak najtaniej i żeby działało.


  pozdrawiam
 • #2
  jurekN
  Level 22  
  Trzeba sprawdzić sygnał na wzmacniaczu być może że tylko zasilacz lub któryś z rozgałęźników bez miernika sygnału się nie obejdzie.
 • #3
  nao22
  Level 12  
  Ale właśnie chodzi o to aby wymienić istniejącą instalacje na nową.... tylko pytanie do kolegów, co i jak kupic

  pozdrawiam
 • #4
  kondensator
  Level 36  
  nao22 wrote:
  Ale właśnie chodzi o to aby wymienić istniejącą instalacje na nową.... tylko pytanie do kolegów, co i jak kupic
  Najpierw pomiary sygnałów (także z Czech i Słowacji, bo masz blisko - zasięg zakłócający jest większy niż odbioru, także UKF), później obliczenia, projekt, optymalizacja... a później zamówienia i zakupy ! To nie jest wymiana świec i oleju w samochodzie - zmieniają się warunki odbioru i wymagania dla MATV, trzeba patrzeć nie tylko na "dziś do wieczora".

  Zastanowił bym się nad kilkoma mniejszymi instalacjami MATV ale całkiem lub prawie całkiem BEZ PRZEMIANY (!) - będą odbierać obecne i przyszłe (DVB-T) programy bez dodatkowych inwestycji, także przy zmianach kanałów. Może okazać się (ale trzeba znać pewne parametry i policzyć inne) że tak jest nie tylko lepiej (to na pewno, zwłaszcza patrząc w przyszłość) a nawet taniej (ale "z góry" nie można tego określić) niż odtworzenie starej złej koncepcji z tego co akurat sprzedają w hurtowni...
  Można zrobić MATV bez przemiany i nawet UKE nie będzie mógł zaprotestować. Warunek: bardzo dobry projekt, bardzo dobre materiały, bardzo dobre wykonanie. Wtedy można też dać bardzo długą gwarancję i na wiele lat mieć spokój.

  Poczytaj co już pisałem o instalacjach antenowych MATV i sprawach związanych (EMC, bezpieczeństwo) na Elektrodzie, f.SEP (tam m.in. popularny temat z linkami gł. na Elektrodę), Radiopolsce i nie tylko. Nie powinienem powtarzać informacji i narażać się Moderatorom bo nie wszystkim się chce przeczytać. W innych sprawach - patrz info w avatarze.
 • #5
  nao22
  Level 12  
  Pierwsza sprawa bloki stoją w Łaziskach(okolice Katowic), niestety są to "biedne bloki". Nie mają pieniędzy żeby wynająć profesjonalną firmę(a co za tym idzie wykonać pomiary). Mieszkają tam same staruszki. Chodzi tylko o to aby odpalić 4 podstawowe kanały TVP1, TVP2, TVP INFO, POLSAT

  pozdrawiam
 • #6
  irekr
  Moderator
  Jestem zdania że bezwzględnie trzeba postępować technologią "niskobudżetową". Mając w perspektywie cyfryzacje telewizji nie warto inwestować w totalna wymianę. Przynajmniej "na razie"....
  Jedyna rada to pracochłonna batalia typu "po nitce do kłębka", chociaż tutaj jest kierunek odwrotny.

  Nie pisałeś co przeżyło a co poszło z dymem. Co masz zinwentaryzowane a co nie. Jeżeli było "totalne przywalenie" to nie zawsze musiało nastąpić w centralnym punkcie , mogło wystąpić gdzieś w gałęzi i to należy najpierw ustalić.
  Azarty były najczęściej dość dobrze instalowane i jak przywalało to najczęściej leciały obwody wejściowe i rozgałęźniki wyjściowe oraz zasilacze. Piszesz że "po burzy wypalił się stary azart w bloku" ale to chyba nie oznacza że z azartu została tylko obudowa.

  Nie wchodzi w grę proste wzmocnienie sygnału z anteny do jakiegośtam poziomu przy pomocy prostych wzmacniaczy szerokopasmowych. To co jest na rynku za małe pieniądze wzmocni do max 86 dB a powyżej tego zaczynają się kłopoty. Typowa instalacja azartu przewidywała tłumienie pomiędzy wyjściem wzmacniaczy a ostatnim gniazdem abonenckim na poziomie do prawie 30 dB. Tego prostymi metodami nie zrobisz.
  Wzmacniacze na sąsiednie budynki to moduły pozwalające na korekcje tłumienia kabli. Parametry zostały zapewne dobrane do konkretnych warunków liniowych.

  Czyli pierwsze zadanie: upewnij się co "przeżyło" a co można naprawić.