Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmisja danych - Sterownik, Ethernet, Internet, www

22 Sie 2009 19:09 6131 11
 • Poziom 10  
  Witam szanownych kolegów.

  Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu zadania które przed sobą postawiłem.
  Mianowicie chodzi o przedstawienie w sposób graficzny wyników pracy maszyny poligraficznej, i załączenie danych na stronie Internetowej za pomocą wykresów.
  W zasadzie interesują mnie dwa parametry: zliczanie impulsów na początku maszyny i na końcu. Piszę na początku gdyż w czasie produkcji nie cały materiał
  dociera do końca, czyli do pakowaczki, część materiału ulega zniszczeniu np. podczas regulacji maszyny.
  W maszynie występuje rozbudowany układ sterowania, sterowniki firmy Allen Bradley, i ponad dziesięć napędów serwo-motorowych.
  Uznałem więc, że nie będę ingerował w istniejący układ sterowania a dołożę dodatkowy przekaźnik programowalny SIEMENS S-200 wraz z konwerterem firmy MOXA
  NPORT 5210. Piszę o takich podzespołach do wykorzystania gdyż takie posiadam na stanie, ale jeżeli stosowne było by zastosowanie innych urządzeń proszę o
  podpowiedź.
  A by post był czytelny w punktach opiszę interesujące zagadnienia:

  Wymagane sygnały wyjściowe z maszyny, do poprawnej interpretacji działania urządzenia:

  1. czujnik zliczania na początku maszyny
  2. czujnik zliczania na końcu maszyny
  3. czas maszyny pod napięciem,

  a. w związku z tym, że rozdzielam układy sterowania i komunikacji, czy mogę wykorzystać ten sam czujnik zliczania produktów czyli wpiąć się w wejście
  sterownika AB i sygnał puścić na dodatkowy S-200
  b. w zakładzie jest dziesięć maszyn, czy wykorzystać jeden sterownik i do niego wpiąć sygnały wejściowe, czy też zastosować do każdej maszyny osobny komplet
  urządzeń i wpiąć je do Switcha ethernetowego, długość kabli może być znacząca 0d 20m do 100m
  c. dane ze sterownika, po konwersji w MOXA na sygnał ethernetowy zostanie wysłany do lokalnej sieci komputerowej, sieć jest za NAT'em który obsługuje router.

  W związku, że nie jestem automatykiem po szkołach, bardzo bym prosił o pomoc a jeżeli znalazła by się osoba chcąca współpracować w tym temacie jestem w
  stanie za to zapłacić. Interesuje mnie wysłanie sygnałów w sieć i stworzenie witryny Internetowej wraz z danymi.

  Pozdrawiam Krzysztof Makowski

  P/S Poszukuję także osoby chcącej mi pomóc w ujarzmieniu rozkapryszonej pakowaczki ...

  Transmisja danych - Sterownik, Ethernet, Internet, www

  Transmisja danych - Sterownik, Ethernet, Internet, www
 • Relpol przekaźniki
 • Specjalista Automatyk
  KrzysztofMakowski napisał:
  Uznałem więc, że nie będę ingerował w istniejący układ sterowania a dołożę dodatkowy przekaźnik programowalny SIEMENS S-200


  Masz na myśli S7-200 ?

  Cytat:

  a. w związku z tym, że rozdzielam układy sterowania i komunikacji, czy mogę wykorzystać ten sam czujnik zliczania produktów czyli wpiąć się w wejście
  sterownika AB i sygnał puścić na dodatkowy S-200

  Jeżeli z czujnika masz sygnał cyfrowy DC 24V lub AC 230V to nie powinno być problemu.

  Cytat:

  b. w zakładzie jest dziesięć maszyn, czy wykorzystać jeden sterownik i do niego wpiąć sygnały wejściowe, czy też zastosować do każdej maszyny osobny komplet
  urządzeń i wpiąć je do Switcha ethernetowego, długość kabli może być znacząca 0d 20m do 100m

  Każda maszyna powinna mieć własną obsługę. Dodatkowo należałoby lokalnie buforować dane, choćby na wypadek restartu PC który będzie je udostępniał przez WWW. Jeżeli może być problem ze zbyt dużą odległością i/lub zakłóceniami, możesz zrezygnować z Ethernetu i przesyłać dane choćby Modbusem po RS485.

  Cytat:

  c. dane ze sterownika, po konwersji w MOXA na sygnał ethernetowy zostanie wysłany do lokalnej sieci komputerowej, sieć jest za NAT'em który obsługuje router.


  Ten fragment jest trochę niejasny. Moxa 5210 to serwer portów szeregowych; te porty są widoczne na PC z Windows jako porty lokalne. Na PC potrzebujesz oprogramowanie które będzie odpytywać sterowniki o stan maszyn, rejestrować dane i udostępniać je przez www
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 10  
  Witam, dziekuje za zainteresowanie. Z gory przepraszam za brak polskich znakow, pisze z Francji, a tu jest wszystko na opak :-]
  1. Tak, posiadane przezemnie sterowniki to SIEMENS S7-200
  2. Tak, z czujnika wychodzi sygnal cyfrowy, typowy sensor optyczny
  3. Nie ma problemu z zastosowaniem niezaleznych ukladow
  4. Ten model MOXA 5210 posiada dwa porty szregowe i jeden Eth. myslalem wiec, ze moge go wykorzystac do transmisji, wykorzystujac router moglbym zdalnie sie na niego dostac.
 • Poziom 19  
  W firmie, w której pracuje wykorzystujemy sterowniki VIPA i Modicon. Komunikację ze sterownikami mam po Ethernecie. Do ściągnięcia danych z PLC na PC potrzebne jest specjalne oprogramowanie a mianowicie OPC Serwer. Dane ze sterowników można zapisywać np. w Excelu.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Myślę również że nie musisz dokładać nowego sterownika. Jeżeli w maszynie na wejściu i wyjściu są zamontowane czujniki to być może można tak zmodyfikować program aby zamontowany już PLC zliczały te impulsy.
  Jeżeli te maszyny są w niewielkiej odległości a komputer ,który ma rejestrować dane w jakiejś znacznej od nich to prostszym rozwiązaniem będzie zamontowanie switcha w którejś z maszyn. Połączyć je wszystkie po Ethernecie a dopiero od switch pociągnąć kabel do komputera.

  Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

  OPC serwer

  http://inee.pl/baza1.php?produkt=Serwery%20DDE%20-%20rockwell
 • Poziom 10  
  Sprawa wyglada w ten sposob, ze maszyny sa nowszej i starszej generacji. Calkiem stare nie maja w cale sterownikow tylko uklady przekaznikowo stycznikowe. Pomysl jest taki aby stworzyc "pudelko" z zawartoscia i o identycznej konfiguracji, tak, ze biore pudelko podlanczam do dwoch czujnikow i po sprawie. Ubolewam nad tym, ale nie jestem tak za pan brat aby konfigurowac soft, gdyz potem moglbym szukac nowej pracy :-) jak by maszyna stanela. Zaklad ma duza powierzchnie, wiec takze pomysl z jednym centralnym urzadzeniem odpada.
 • Pomocny post
  Specjalista Automatyk
  Tak jak pisałem, każda maszyna powinna być obsługiwana niezależnie. Do dodatkowego sterownika podaj sygnały które chcesz monitorować, napisz program zliczający i ważne! pamiętający wyniki, być może nie tylko bieżące ale także np. z ostatniej godziny. Zależnie od wymagań monitoringu.

  Po drugiej stronie musi być PC. Ten PC będzie odpytywał sterowniki, rejestrował dane w lokalnej bazie danych i udostępniał przez serwer WWW; router i inne takie to kwestia drugorzędna. Tutaj można użyć serwera OPC, ale nie jest to konieczne. Patrz dalej.

  Ostatnia sprawa to sieć. S7-200 mają porty szeregowe, możesz użyć:
  1. Protokołów Siemensa: Profibus, PPI/MPI i długiego kabla. W PC ew. karta do Profibusa, serwer OPC Siemensa + dodatkowe oprogramowanie do rejestrowania i udostępniania danych. To się zwykle pisze dla konkretnej instalacji.

  2. Trybu Freeport Mode i zaimplementować np. Modbus. Do tego RS485 i długi kabel. Nie wiem, czy do S7-200 są dostępne biblioteki obsługi Modbus Slave, czy trzeba to kupić. W ostateczności można napisać samemu, Modbus to prosty protokół. Zaleta - nie trzeba kupować serwera OPC, są dobre darmowe biblioteki do Modbusa na PC. Wada - być może koszt zakupu lub czas pracy do implementacji Modbusa na S7-200.

  3. 4. Zamiast kabla RS485 dać NPORTy i Ethernet. Na tym puścić albo PPI/MPI albo Freeport Mode (Modbus). Same NPORTy nie robią nic innego poza udostępnieniem zdalnych portów szeregowych PCtowi przez Ethernet!

  Nie zalecam prób łączenia S7-200 <-RS-> NPORT <-Ethernet-> Router <-Internet-> PC zdalny. To nie będzie działać prawidłowo.

  Jeżeli wybierzesz rozwiązanie z Ethernetem przemyśl układ połączeń (switche, kable) pod względem odporności na awarie. Skrętka ekranowana, switche przemysłowe.

  W zależności od budżetu można pomyśleć o innym sterowniku niż S7-200. Można by użyć np. GE Fanuc VersaNano (tani, ma obsługę Modbus, odpadają koszty OPC Servera), bądź w opcji maksimum Saia PCD3.M2130V6 - ten jest w stanie samodzielnie zrobić wizualizację przez HTTP, polecam :)
 • Poziom 15  
  Nie rozumiem jaki sens ma monitorowanie każdej maszyny oddzielnie? Ściągnąć sygnały do jednego sterownika, zrobić jakąś sensowną komunikację z PC i będzie dobrze. Po co to rozdłubywać na x sterowników??
 • Specjalista Automatyk
  Względy eksploatacyjne i koszty okablowania.
 • Poziom 10  
  Nie skreślał bym rozwiązania z OPC Serwerem.
  Polecam zacząć od przeczytania artykułów o OPC na forum.

  Są gotowe rozwiązania (OPC klient) umożliwiające udostępnienie danych z wykorzystaniem Web Serwisyów . Umożliwi to przygotowanie dowolnej aplikacji webowej. Obsługa Web Serwisów jest banalnie prosta.

  OPC daje dodatkowo możliwość łatwej rozbudowy systemu, jeżeli dołożony zostaje kolejny sterownik wystarczy zmodyfikować konfigurację OPC Servera.

  Co do ceny nie jestem pewien czy koszty zakupu i programowania sterowników nie przekroczą kosztów OPC Serwera i klienta OPC.
 • Specjalista Automatyk
  CommServer to fajny produkt. Jego użycie lub nie zależy jednak od wyników analizy ekonomicznej. Koszt vs korzyść.

  Cytat:

  koszty zakupu i programowania sterowników.

  ... są niezależne od użycia lub nie użycia serwera OPC. Wynikają z zupełnie innych kryteriów, tj.
  Cytat:

  Względy eksploatacyjne i koszty okablowania.
 • Poziom 15  
  jestam napisał:
  Względy eksploatacyjne i koszty okablowania.

  Nadal mnie to nie przekonuje, zwłaszcza że do ściągnięcia są 3 sygnały / maszynę i odległości nie są specjalnie duże. Może się okazać, że koszt pociągnięcia skrętki (czy innego kabla sieciowego między sterownikami) jest co najmniej porównywalny. Zresztą jeśli o kosztach mówimy, to może warto zacząć od budżetu i wymagań, a dopiero potem ustalić, czy ma to być system zdecentralizowany, czy nie.

  Pozdrawiam
  Maciek

  Dodano po 6 [minuty]:

  KrzysztofMakowski napisał:
  Zaklad ma duza powierzchnie, wiec takze pomysl z jednym centralnym urzadzeniem odpada.

  No ale jakoś trzeba podłączyć centralne urządzenie (komputer PC) żeby ściągać do niego dane, więc tak czy siak jakieś okablowanie trzeba pociągnąć od tych maszyn, no chyba, że zakład posiada jakieś okablowanie na bazie którego da się zrobić sieć.

  Pozdrawiam
  Maciek
 • Poziom 10  
  Witam

  Panie Krzysztofie... nie orientuję się za bardzo o czym koledzy powyżej piszą choć jak mniemam kumają temat zdecydowanie lepiej ode mnie.
  Pozwoli Pan jednak że zabiorę głos odpowiadając na główne zagadnienia Pańskiego pytania.
  W pracy (naukowej) używamy rozwiązań Advantecha i po RS232-ADAM i po USB.
  Nasz ADAM po RS-ie obsługuje tylko jedno wejście analogowe ale jak mniemam są też i cyfrowe zapewne. A moduł USB obsługuje i analog i cyfra (8WE) i pozwala programowalnie sterować 8 WYjściami (choć to panu nie będzie potrzebne)
  Jak rozumiem nie zamierzacie koło każdej maszyny stawiać komputera z wifi (choć teraz to i małe i tanie wszystko jest).
  Advantech wypościł jednak rozwiązanie Ethernetowe WiFi
  http://www.tinyurl.pl?duChl0sm.
  Może jednak w tym kierunku.
  Programowanie jest banalne, firma udostępnia mnóstwo sampli w bodaj 3-językach programowania i własny soft (ja na jego podstawie napisałem program w VBA pod Excelem co jest doskonałym punktem wyjścia do utworzenia strony www z wynikami (mogę udostępnić ten arkusz jak by co).
  Trzeba tylko popytać dystrybutora jak jest z oprogramowaniem na wszelki wypadek (choć piszą na podanej stronie, ze sama transmisja nie wymaga programowania a tylko moduły do niego podłączone)
  Jest pan we Francji... ale w PL firma ELMARK to dystrybuuje. Panowie służą w miarę możliwości dość dobrą wiedzą. E-mail na Tajwan (co przerabiałem) też nie pozostaje bez odpowiedzi.

  Pozdrawiam JK