Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja PID - Simatic S7-200

23 Sie 2009 11:47 3029 5
  • Poziom 17  
    Witam kolegów,

Główną rolę pełnią 2 zawory, uzupełniający i spustowy - do akumulatora ciśnienia wody. Oprócz tego jest x linii pomiarowych, każda ze swoim zaworem napełniającym. I teraz mają być realizowane dwie funkcje:

1. Przy pierwszym napełnieniu danej linii/próbki - napełniamy linię impulsowo, razem z akumulatorem. Zadajemy np. 10 bar - i na czujniku ciśnienia akumulatora ma pojawić się 10 bar (+2%/-1%). Na czujniku ciśnienia aktualnej linii pojawia się wartość zbliżona do 10 bar (czujnik gorszej klasy niż akumulatora). W każdym razie potrzebna jest precyzyjna regulacja tymi dwoma zaworami akumulatora, tak by wartość wynikowa regulacji zmieściła się w zadanym zakresie. Jeśli napełnianie przekroczy jakiś czas i nie uzyskamy wartości - przekakujemy do następnej linii. Może być tak, że próbka pękła i nie da się tego ciśnienia uzyskać.

2. Gdy pozytywnie zakończył się punkt 1 - przechodzimy dalej, tzn. do kolejnej linii/próbki. Jednak po jakimś czasie ciśnienie w próbce spadnie poniżej wartości zadanej i będzie trzeba je uzupełnić - lecz inaczej niż w punkcie 1 - tzn. najpierw napompować akumulator do tych przykładowych 10 bar - i potem otworzyć zawór sprawdzanej próbki. Tu też być może będzie potrzebna regulacja. Chyba tymi pierwszymi dwoma zaworami - a może i tym od próbki?

To tak na początek - generalnie nie zajmowałem się nigdy algorytmem PID - teoretycznie znam temat, ale praktycznie nie. Może ktoś z Was zajmował się czymś podobnym. Jak zacząć?

Wydaje mi się, że przy pierwszym napełnieniu jakiś marker zaświeci się i wtedy odpalimy tę pierwszą pętlę regulacji - z otwartym zaworem próbki. Jak to się zakończy - marker wygasimy i do zakończenia czasu próby - będzie po spadku ciśnienia - realizowana tylko pętla druga - z zamkniętym zaworem próbki - i wpuszczeniem ciśnienia po uzyskaniu zadanego na akumulatorze.

Proszę o pomoc w tej sprawie - jak ktoś coś wymyśli - będę zobowiązany.

Pozdrawiam

M
  • SterControlSterControl
  • Specjalista Automatyk
    Witam

W S7 - 200 jest specjalny konfigurator do regulatora PID za pomocą niego kolega może znacznie ułatwić sobie prace oraz ma możliwość samo strojenia.
    Ciężko tak dokładnie coś poradzić na odległość ale z tego co kolega napisał to można zrobić tak:

1.W pierwszej lini uaktywnienie regulatora PID oraz taimera.
    Jeśli przed upływem czasu do uzyskania odpowiedniego ciśnienia,
    ciśnienie osiągnie wymagana wartość wywołać przerwanie w PID i skasować taimer oraz wykonać ewentualne czynności pamiętając żeby w przerwaniu było jak najmniej instrukcji.

2. Sprawdzamy wartość ciśnienia jeśli jest ok to kontynuujemy jeśli nie to pompujemy za pomocą PID.

Nie musimy używać cały czas przerwania wystarczy ze tylko raz na początku.

Możemy tyko używać PID to regulacji ciśnienia a komparatorem sprawdzać czy nie spadło jest dużo możliwości ale to już należy sprawdzać na obiekcie ponieważ należy dobrać parametry PID

Pozdrawiam
  • SterControlSterControl
  • Poziom 17  
    Witam!

Zastanawiam się , czy w obu przypadkach - nie zastosować do pewnej wartości - kilku kroków otwarcia zaworów (np. najpierw do jednej trzeciej zakresu, potem do połowy zakresu) np. przy 10 barach - zakończyć pompowanie przy 8 barach - i dopiero wtedy nie włączyć precyzyjnej regulacji?

Poza tym nadal mnie intryguje, jak zrealizować regulację PID z cyklu: grzanie/chłodzenie - bo analogicznie ma być z moim dopompowaniem i ewentulanie odpompowaniem, gdy będzie za dużo.

M
  • Poziom 19  
    Witam .Właśnie niedługo będę testował mój regulator PID typu grzanie -chłodzenie na S7 200 + PID(fabryczny) ,nie powiem Ci szczegółów jak to zrobiłem ale podpowiem zasadniczą ideę : obserwuję wyjście analogowe regulatora PID i gdy sygnał rośnie to steruję "grzaniem" gdy sygnał maleje to steruję "chłodzeniem" .
    Nie widziałem takiego rozwiązania więc sam jestem ciekawy jak to będzie pracowało.
    Mój układ ma sterowanie zgrubne i dokładne w zależności od szybkości zmian sygnału analogowego PID.Na razie wykonałem symulacje na stole i wszystko działa bardzo dobrze.Za ok. tydzień będę wiedział jak wyjdzie to w praktyce gdyż obiekt który mam "opanować" nie jest liniowym obiektem .
  • Specjalista Automatyk
    Witam

Co do pompowania w krokach to zależy jak szybko kolega chce uzyskać wymagane ciśnienie, rozumie ze po wykonaniu próbki cieśninie spada do zera i należy je ponownie zwiększyć. Tu proponuje odpowiednio dobrać wzmocnienie regulatora i badać dopowiedz układu na wymuszenie.

Niech kolega dokładnie opisze poszczególne etapy pracy układu w punktach.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Witam,

mamy np. 3 próbki o różnych gabarytach - napełniane wodą. Jest to b. szczelne. Ale wycieki po jakimś czasie pojawiają się.

Podajemy systemowi dane: próbka nr 1 - 10 bar, próbka nr 2 - 14 bar, próbka nr 3 - 4 bar. System uruchamia się i zaczyna od nabicia akumulatora do połowy wartości najwyższej (próbka nr2 - 14 bar) - tzn. 7 bar. Przez 2,3 kroki ma nabić próbkę nr 2 (ona w hierarchi od najwyższego do najniższego jest pierwsza). Pierwsze napełnienie ma być krokowe tzn. nie można nabić akumulatora na full - ma być najpierw 7 bar, potem 10, w końcu docelowo te 14 bar. Wartość ciśnienia w próbce ma być w granicach +2%/-1%.

Jeśli napompujemy do tej wartości - stop - przechodzimy do próbki nr 1. To samo, tylko najpierw 5 bar, 7 i w końcu 10 bar. Teraz próbka nr 3. Startujemy 2 bar, 3 bar ... w końcu 4 bar.
    Teraz 2 etap, przez kilka godzin obserwujemy próbki i jeśli mamy przeciek w której kolwiek - należy nabić akumulator do wartości zadanej - np. dla próbki nr 2 - 14 bar - i dobić ciśnienie do zadanego (znowu w tej tolerancji 2%/-1%). Cała praca urządzenia polega na badaniu tych ciśnień w czasie.

Myślę, że może zwykły komparator (z jakimś delikatnym poślizgiem, typu wyłącz przy wartości o 0,3 bara mniejszej) może wystarczy? Bo jakoś nie widzę wsadzenia tu regulatora - ale może się mylę ? ... Boję się tak naprawdę wąskiego zakresu tolerancji te 2% w górę i 1 w dół.

Tak to wygląda.

Pozdrowienia

M