Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z Dolby Pro Logic w amplitunerze

lashlo83 23 Sie 2009 12:30 2458 6
  • #1 23 Sie 2009 12:30
    lashlo83
    Poziom 2  

Witam,

Zostałem szczęśliwym(?) nabywcą głośników TOSIL DUET 5.0 oraz amplitunera TECHNICS SA-GX470 (zdaję sobie sprawę z klasy zestawu, no ale moje obecne wymagania w zupełnośc powinien zaspokoić).

Podłączyłem głośniki frontowe i wszystko ładnie gra (testowałem dźwięk z tunera, TV, gramofonu oraz PC).
    Problem pojawił się przy podłączeniu tylnich głośników i włączeniu Dolby Pro Logic. Głośniki przednie grają prawidłowo ... w tylnich słychać buczenie (tylko w tle słychać cichy "właściwy dźwięk").
    Wszystkie głośniki są 8-ohmowe (zgodnie z info na obudowie frontowe obsługują 8-16, tylnie 4-16).

Próbowałem zamieniać kable jak również podłączyć kolumny frontowe w miejsce tylnych. Efekt niestety taki sam :( Może ktoś ma jakiś pomysł co może być powodem?
    Czy ampli może być uszkodzony?

Dodam tylko, że kolumny frontowe podpiąłem pod wyjścia B (w A jest wyłamany zacisk od jednego z głośników).

0 6
  • #2 03 Wrz 2009 11:13
    msciwortuczman
    Poziom 20  

Jeżeli brumi ci w głośnikach i coś tam sobie gra to może być problem z masą we wzmacniaczu który przez brak uziemienia zaczyna zbierać syf z sieci.

0
  • #3 03 Wrz 2009 11:59
    Pablo1964
    Moderator

System Pro Logic polega na tym, że do tylnych głośników generowany jest z sygnału stereo sygnał pogłosu (w muzyce ledwo słyszalny). Jest to takie "quasi 5.1", sprawdzające się w zasadzie tylko w filmach. Absolutnie nie jest to to samo co wyjścia na 4 kolumny we wzmacniaczu stereofonicznym. Wszystko gra poprawnie. Do muzyki wyłączaj ten tryb a będziesz zadowolony.

0
  • #4 03 Wrz 2009 22:14
    lashlo83
    Poziom 2  

Dzięki za pomoc.
    Dzisiaj po raz kolejny próbowałem podłączyć głośniki i zaczęło grać :o (od ostatniego razu zmieniło się to, że uziemiłem gramofon)
    Dźwięk faktycznie jest opóźniony z tym, że nie jestem przekonany, iż wszystko gra jak należy. Dźwięk wydobywa się głównie przy muzyce ale brzmi dość dziwnie, jakby był "zmodulowany" - jest w miarę głośno i nagle gwałtownie się wycisza. Dodatkowo dźwięk często przypomina harczenie / pierdzenie (szczegolnie dubbing). Czy powinienem jeszcze coś uziemiać czy po prostu pro logic tak działa? Jak mocno podgłoszę dźwięk w ampli to nadal słychać buczenie.

Dodano po 17 [minuty]:

Dodam tylko, że podłączyłem głośnik centralny.
    W zależności od trybu przy włączonym pro logicu:
    - normal - centralny gra najgłośniej, frontowe grają podobnie ale brak basu,
    - wideband - zarówno centralny jak i frontowe dziwnie przygaszone,
    - phantom - tutaj frontowe grają ładnie (wystarczający bas), w centralnym cisza.

W tylnich cały czas dziwny dźwięk (podbite o 12 dB) :(

0
  • #5 03 Wrz 2009 23:12
    Pablo1964
    Moderator

To podbicie jest niepotrzebne. Tam ma być jedynie "pogłos".

0
  • #6 04 Wrz 2009 11:24
    lashlo83
    Poziom 2  

Z tym, że nawet przy maksymalnym podbiciu dźwięk w tylnich kolumnach jest dużo cichszy niż we frontowych. Bez podbicia to chyba wogóle prawie nie będzie słyszalny :/

0
  • #7 04 Wrz 2009 12:06
    Pablo1964
    Moderator

I tak to właśnie ma być. To nie jest stereo na 4 kolumny. Skutkiem zbyt dużego wzmocnienia kanałów tylnych jest buczenie, o którym wspominałeś. Poczytaj sobie jak działa Dolby Pro Logic.

0