Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podpięcie fotokomórek napędu bramy wahadłowej BENINCA

rafalll1975 23 Sie 2009 15:10 22719 21
  • #1 23 Sie 2009 15:10
    rafalll1975
    Poziom 8  

Witam.
    Mam problem z podłączeniem fotokomórek w napędzie bramy wahadłowej. Jedna na 4 zaciski, a druga na dwa, a instrukcja niejasno określa, co i jak ma się podpiąć. Proszę o pomoc. Rafał.

• #2 28 Sie 2009 15:40
    lora
    Poziom 16  

Witam.
    Oczywiście, że pomożemy, ale wydaje mi się, iż przy tego rodzaju pytaniach podać typ centrali lub przynajmniej typ napędu. Fotokomórki zazwyczaj występują parami, są to:
    - nadajnik / posiada 2 zaciski do podłączenia zasilania z centrali /
    - odbiornik / posiada 4 zaciski, dwa z nich do zasilania z centrali, dwa następne to wyjście w postaci styku NC (styk zwarty, gdy fotki się "widzą").
    Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ale należy pamiętać, że nie jedyne. :)

P.S. Instrukcje zazwyczaj jasno określają, co i jak podpiąć, wystarczy tylko przeczytać je wolno i uważnie. :D

• #3 31 Sie 2009 22:59
    rafalll1975
    Poziom 8  

Witam.
    W załączniku przesyłam schemat centrali. Z opisu jasno nie wynika, gdzie którą czujkę i jak mam podpiąć. Jeśli możesz opisać to jaśniej, to będę wdzięczny!! A i jeszcze jedno pytanie - gdzie i jak mogę podpiąć przewody z przycisku domofonu aby zasterować bramą.

Ps. Jestem wykonawcą instalacji elektrycznych wewnętrznych, a ten napęd to przysługa dla kolegi - normalnie nie specjalizuję w takowych wynalazkach. Pozdrawiam. Rafał.

Dodano po 47 [minuty]:

• #4 01 Wrz 2009 00:12
    lora
    Poziom 16  

Cześć.
    Teraz to już inna rozmowa. :)
    Zasilanie fotokomórek (odbiornika i nadajnika) proszę podłączyć pod zaciski 11 i 12 (24 VAC).
    Pozostałe dwa zaciski fotki odbiorczej - pod zaciski 23 (Phot) i 24 (+V).
    Po podaniu napięcia na centralkę i przysłanianiu fotek powinien Pan słyszeć przełączanie styku przekaźnika w fotce odbiorczej (tej, co ma 4 zaciski). I jeszcze jedna sprawa - aby napęd ruszył, należy zrobić mostek między zaciskami 22 (Stop) i 24 (+V).

Powodzenia.

• #5 18 Gru 2012 15:58
    loodvic
    Poziom 10  

Witam chciałbym podłączyć się do tematu. Też chciałbym uzyskać pomoc jak podłączyć fotokomórki Pupila w centrali HEADY Beninca. W instrukcji jest opis pod które piny je podłączyć, natomiast brak opisu ich polaryzacji + -. Ponadto czy połączenia opisane na obrazku test photo mają być na stałe czy tylko do ich sprawdzenia?
    Z góry dziękuję .
    Pozdrawiam. Podpięcie fotokomórek napędu bramy wahadłowej BENINCA Podpięcie fotokomórek napędu bramy wahadłowej BENINCA

• #6 19 Gru 2012 00:04
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Polaryzacja obojętna - centralka wystawia 24V zmiennego a fotki akceptują także 24V zmienne.
    Podłacz na stałe jak w instrukcji (oczywiście bez tego włącznika nad listwą - to symbol styków przekaźnika w centralce) - tytuł rysunku Photo-Test dotyczy autodiagnostyki fotek przez centralkę.

• #8 19 Gru 2012 14:13
    mikus1982
    Użytkownik obserwowany

A przekaźnik podlączyłeś?

Dodano po 1 [minuty]:

Na foto odbiorczej masz jeszcze 3 styki .Podpinasz z com i nc do wejsc 25 i 26 w centrali.

Dodano po 1 [minuty]:

15 i 18 możesz zworę zrobić.

• #10 19 Gru 2012 15:09
    mikus1982
    Użytkownik obserwowany

Raczej centrala.A zwory na stpo i com zrobione?

Dodano po 1 [minuty]:

A bez foto działało?
    Jakie masz foto?

• #12 19 Gru 2012 15:26
    mikus1982
    Użytkownik obserwowany

No padnięta centrala albo nie wykonałeś prawidłowo na początku procedury programowania.

• #13 20 Gru 2012 20:06
    loodvic
    Poziom 10  

Dziękuję Panowie za pomoc przy problemie. Brama śmiga aż miło. Problem leżał w podpięciu fotek tzn. muszą one być równocześnie zasilane (wtedy NC w foto jest zwarty). Zasiliłem foto na stałe z 14 i 15. Nie wiem dlaczego na schemacie zasilanie TX idzie przez 18/19 skoro foto nie ruszy bramy, bo jest bez zasilania na NO.
    Teraz gra. Raz jeszcze dziękuję za podpowiedzi.

• #14 21 Gru 2012 08:12
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Nie działało dlatego, że zasilanie TX puszczone przez 18 i 19 ma być tylko przy włączonej funkcji FOTOTEST, a ona domyślnie wyłączona (funkcja "2ch" w menu ustawień centralki) a wtedy na 18 i 19 jest wyprowadzony 2 kanał odbiornika do obsługi dodatkowych urządzeń. (sorki że dopiero teraz ale tylko co znalazłem instrukcję do HEADY)

• #15 09 Wrz 2013 00:21
    lithax
    Poziom 6  

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Właśnie montuję swoją pierwszą bramę :) Wahadłowa beninca z centralą heady. O elektronice mam dość mgliste pojęcie, ale jakoś idzie.

Mam mały problem z fotokomórką, ponieważ ta cały czas dostaje napięcie i nie wiem czy tak powinno być

Właśnie obie fotokomórki podpiąłem pod 14 i 15. Do tego tą odbierającą NC pod 25 i COM pod 26.
    Oprócz tego mam spięty 24 z 26, normalnie silniki i zasilanie z sieci.

Coś przegapiłem na kablach, bo w instrukcji nie ma nic jak fotokomórki podłączyć, tylko jakis tryb testowy jest. Może kwestia zaprogramowania? Czy może tak ma być i ta diodka na odbiorniku pokazująca czy się fotokomórki widza ma się palić cały czas? Ale trochę to dziwne.

https://obrazki.elektroda.pl/7454189400_1355842580.jpg

Cześć wszystkim :)

edit:
    Może funkcja 'fototest' wcale nie służy do 'diagnostyki' tylko właśnie ten przełącznik umożliwia zasilanie fotokomórek tylko wtedy, gdy brama pracuje?
    Nie znam sie na tych schematach, ale tak mi na logike wychodzi, że kiedy ustawie funkcję fototest na włączoną to przy wydaniu polecenia ruchu bramy ten przełacznik pomiędzy 18, a 19 zamknie obwód. Tylko, że to i tak rozwiązywałoby problem tylko połowicznie, bo 18/19 wyłączałoby tylko odbiornik, a ta nadająca cały czas by waliła podczerwienią, byłoby ok? (jeżeli w ogóle dobrze z tym fototestem kombinuję, bo z instrukcji to nijak nie wynika :P)

• #16 09 Wrz 2013 12:49
    lithax
    Poziom 6  

Tak jak wczoraj wieczorem myślałem. Jak się puści przez phototesta przy zamkniętej bramy odcina zasilanie od fotokomórki (tylko, że tej nadającej) Odbierająca ją przestaje widzieć i na niej też gaśnie diodka). Chyba tak będzie lepiej. Może kiedyś komus się przyda.

Jak komuś nie chodzi brama na fototeście, to musi przełączyć w centralce 2ch-> off

• #17 02 Paź 2013 16:17
    duszek_sd
    Poziom 1  

Dziś borykałem się pół dnia z bramą nie chciała się zamknąć otwieranie działało jak się przesunęło manualnie bez blokady silnika.jak próbowałem zamknąć świecił się dioda opisana flash.Potem okazało się że jak przecinam fotokomórki nie słychać przekaźników.Rozkręciłem je i okazało się że w jednej za plastikową obudową przy fotodetektorze gniazdo zrobiły se mrówki :) wywaliłem je przeczyściłem i gra jak zwykle :)

• #18 25 Lis 2013 21:08
    rrkusz
    Poziom 18  

Witam,

również podpinam się pod temat podpięcia fotokomórek.
    Zakupiłem na allegro zestaw napędu i po podłączeniu według wskazówek z allegro centralka wyświetla PH (nie prawidłowe podłączenie fotokomórek) poniżej załączam zdjęcie wydaje mi się że coś nie tak jest z tą zworką.
    Proszę o jakąś poradę.

• #19 08 Gru 2013 21:50
    optotriak1
    Poziom 9  

podłącz zasilanie obu fotek równolegle pod wyjście 24vdc oczywiście zachowując polaryzację następnie ''com'' fotki odbiorczej pod ''v+'' oraz ''NC'' pod ''fotocell'' bez żadnej zwory. Powinno hulać. Jak nie zadziała prześlij zdjęcie całej instrukcji na pewno damy radę

• #20 27 Lis 2014 19:25
    michalm88
    Poziom 2  

Witam wszystkich
    Odświeżam trochę temat. Mam problem z połączeniem fotokomórek do centrali Beninca Heady( fotokomórki Pupilla)
    tzn. podłączyłem według schematu PhotoTest
    funkcja 2 ch wyłączona- off
    zworka 24-26 jest
    fabryczna zworka 25-26 usunięta
    Centrala wyświetla segment(kreskę) błędu fotokomórek według instrukcji ( autodiagnostyka)
    brama ani drgnie:)
    czy któryś z Kolegów ma jakiś pomysł co jest nie tak?
    Pozdrawiam

• #21 25 Cze 2017 20:16
    piotreks1
    Poziom 2  

Witam,

niestety nie mogę poradzić sobie z fotokomórkami.
    Podłączone na fototest niestety nie zatrzymują bramy.
    Fotokomórki widzą się i załączają się w momencie startu bramy (świeci się czerwone dioda).
    Po przekroczeniu lini fotokomórki słychać charakterystyczny dźwięk i gaśnie dioda. Natomiast brama nie zatrzymuje się.
    Poniżej przesyłam schemat mojego podłączenia.
    Funkcja 2ch->OFF

Będę wdzięczny za pomoc.

• #22 25 Cze 2017 20:50
    lamerb
    Poziom 16  

Wg rysunku masz jednocześnie podpięte fotokomórki i pozostawione zworki. Ta jak to ma niby działać?
    Usuń zworkę!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME