Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wpływ kondensatorów na jakość basu.

coolombo 04 Jun 2004 11:53 8053 23
Testo
    coolombo
    Level 29  
    Wymienilem w zasilaczu do wzmakaSTK4048II kondensatory(trafo 300W 2x35V, około +-50V po odfiltrowaniu), wczesniej siedzialy 2x10.000uF/50V teraz wstawilem 4x4700uF/63V i bass stal się jakby bardziej zmulony i ociężały. Dodam że wczesniejsze kondy byly jakies noname a nowe to Kendeil seria K05, zdawalo mi się że będą dobre??? efekt koncowy wyszedl odwrotny do zamierzonego, dodanie kolejnych dwóch kondenastorów w zasilaniu niczego nie zmienia??? Co sądzicie o kendeilach?

pozdrawiam!
  • Testo
    zoltar
    Level 24  
    Po pierwsze kondensatory, zeby osiagneły swoje parametry muszą się uformować, a to trochę trwa.
    Potrzymaj wzmacniacz z 2 tygodnie pod prądem, a później dopiero oceniaj.
    coolombo
    Level 29  
    Tak też zrobie i ocenie.

pozdrawiam!
    DJ Max
    Level 30  
    Ja w swoim AT9100 wymieniłem 2x4700uF/40V na 2x6800uF/63V, od razu po zamianie wszystko grało OK. Wymieniłem też kondensatory w końcówce mocy.
    jacq
    Level 22  
    Zoltar ma rację, po pewnym czasie powinieneś zacząć odczuwać poprawę brzmienia, to normalne. Moje doświadczenia z KENDEILami (też K05, tylko "trochę" większej pojemności) sa takie, że kiedy przez jakiś czas zasilacze od końcówek mocy leżały do góry nogami to z kondensatorów zaczął wyciekać (w znikomych ilościach, ale jednak) elektrolit. kiedy zasilacze ustawiłem "na nogach" problem zniknął, ale daje to jednak do myślenia. niemniej jednak KENDEIL uchodzi raczej za dobrego producenta.
    pozdro
    mk20
    Level 26  
    Z tym wygrzewaniem to zgoda a co do formowania to powiedziałbym lipa. Dodaj po sztuce na gałąź (czyli 6x4700uF) a będzie cacy. Miałeś 2x 10000uF a masz 2X 9400uF i to już jest mniej a biorąc pod uwagę że prawdopodobnie ich nie mierzyłeś więc dla świętego spokoju dowal dwa a będzie cacy bez formowania.
  • Testo
    coolombo
    Level 29  
    Być może to siła sugestii, ale po 5 dniach działania słychać poprawę, a kondów nie będe dokładał bo efektu i tak nie słychać.

pozdrawiam!
    klejtacz
    Level 19  
    minimale pojemności w zasilaczu dla 20Hz to ....30.000 mikro Faradów na stronę. pozdrawiam.
    Michał T.
    Level 11  
    Witam.W Radmorze 5412 jest 4700 i wystarcza ! pozdrwiam Michał
    WoŹnY
    Level 28  
    Jak to w akustyce zwykle bywa "UCHO UCHU NIE RÓWNE" I trochę dziwią mnie wypowiedzi na słuch nie widzę róźnicy. Może by tak przyrządy pomiarowe w garść :?: A faktem jest, że im większe pojemnośći tym lepszy impuls :!: Oczywiście z pojemnościami nienależy przesadzać, ale sam zwykle do ok 50W stosuję kondziony nie mniejsze od 10000uF
    Michał T.
    Level 11  
    Sam myślę o wymianie w WS 503 2x4700uF na 5 szt . na stronę ,ale mniejsze pojemności.Podobno to lepsze,niż zwiększnie poj. bez umiaru.
    bezpiecznik
    Level 20  
    jezu ludzie !!nie można wstawiać kondensatorów o pojemnościach dążących do nieskończoności!!!
    kondon cechuje parametr który decyduje o jego
    ładowaniu i upływnośći (budowa i rodzaj z jakiego materiału jest dielektryk).zwyczajowo nie nadąży sie naładować i impuls prądowy zmaleje, co objawia się zamuleniem dzwięku .i tyle!!!!
    coolombo
    Level 29  
    coolombo wrote:
    Być może to siła sugestii, ale po 5 dniach działania słychać poprawę, a kondów nie będe dokładał bo efektu i tak nie słychać.

Małe sprostowanie, nie słuchałem najniższych rejestrów, efekt słychać w okolicach 30-50Hz, ostatecznie po dołożeniu pojemności(teraz jest po 23.500uF(5x4700) na strone) jest duuużo lepiej. :D

pozdrawiam!
    micho a
    Level 35  
    ja sam byłem zwolennikiem dużych kondów do czasu.... ostatnio porównanie końcówka 25 wat 8 om trafo 160w kondy 1x3300uF + 4700uF (mało nie :) ) nap zas 2x30 dc i jakiś stk 25wat 8 om 4x10000uF trafo 90wat i ten pierwszy gra impulsywnie bas ma wykop nawala osto ale bardzo szybko sie przesterowuje przy niskim basie ciągłym np buuuuu w drum&bass a ten drugi zero uderzenia jakieś głuche zlewają sie z buczącym basym natomiast ten buuuu bas jest poteżny :D świetnie gra na 30-40 hz

mnie bardziej sie poboba granie tego pierwszego troche huku nie zaszkodzi :D pozatym w tym drugim przy włączaniu trafo wydaje dzwięk spawarki bo nie ma rezystorów ograniczających prąd ładowania :D

od razu mówie testy są subiektywne to jest moje zdanie ktoś inny mógłby stwierdzić innaczej
    jacq
    Level 22  
    micho a - jeśli dobrze zrozumiałem to testy robiłeś na 2 różnych wzmakach o podobnych parametrach. jeśli tak to porównanie jest troche bez sensu, główny wpływ na jakość dźwięku oprócz zasilacza ma przecież cały tor audio. a poza tym zobacz jaka jest różnica w samych już transformatorach
    pozdro
    wilga05
    Level 16  
    Co do zmulenia basów to potwierdzam sprawdzałem swego czasu na WS442 i Technicsie SUV670,lepsze efekty osiągnie sie minimalizująć rezystancje wewnętrzną zasilania jak i wyjsciową wzmacniacza ale najprostszymi metodami, w zasilaczu nie zwiększając pojemność elektrolitów tylko ich jakość (możliwość oddania dużego prądu w impulsie),zmniejszając rezystancje połaczeń między trafo/prostownik, prostownik/kondensatory/wzmacniacz.Zminimalizowanie ilośći wszelkich zbędnych styków między wyjsciem wzmacniacza a głośnikami,stosowanie przekazników o dużych prądach styków (np R15), stosowanie przewodów o odpowiednich przekrojach (1,5mm/2 do 2,5mm/2 dla wzm 50-150W)
    micho a
    Level 35  
    :arrow: jacq wiem ale w obu po uwalałem przedwzmacniacz i podłączyłem przez jeden stereo (1 końcówka mocy 1 wzmaka do wyj kanał u lewego 1 końcówka mocy 2 wzmaka do kanału prawego )

fakt że różnica w trafkach jest ogromna i to mogło też wpłynąć na dżwięk
    pozatym w tym 25 wat 8 om był mostek 10 a a w tym na stk 25w 8 om mostek 6 a
    eqt
    Level 26  
    to nie kondensatory sie uformowały tylko Twoja wyobrażnia. Różnica niewielka, ale jak najbardziej na korzyść. Tylko nie dodawaj już więcej, tyle raczej wystarczy.
    igod
    Level 24  
    Kondensatory muszą się uformować, wszystkie uszkodzenia się naprawiają kiedy kondensator jest pod napięciem.

Po za tym musisz go wygrzać jeśli jest nowy.

Keindele to jedne z lepszych kondensatorów do AUDIO, ale dziwne, że brzmienie się zamuliło.

Powinna rozjaśnić się średnica i góra, powinno być dużo lepiej.
    marwask
    Level 11  
    Zainteresowal mnie ten watek, bo juz kiedys sie zastanawialem, czy kondensatory maja wplyw, czy nie. Mam starego Sherwooda AI-5010, ma chyba sporo ponad 10 lat. Kiedys mial sporo lepszy bas niz teraz, teraz aby fajnie gral, musze basy podbijac o okolo 6dB.

Czy wina slabego basu moze lezec po stronie starych kondensatorow? Jesli tak, to jakie mozecie mi zasugerowac i mniej wiecej w jakiej cenie. We wzmacniaczu sa 2x6800uF 63WV firmy Samhwa.
    wilga05
    Level 16  
    Na początek polecam najprostsze rozwiązanie wyczyścic wszelkie styki ,przełaczniki A/B wyjsc głośnikowych ,styki przekaznika ,gniazda głośnikowe a jak to niepomoże to dopiero wymienic elektrolity.Podejżewam ze do tej klasy wzmacniacza wystarczą zwykłe elektrolity o tych samych parametrach np.philipsa ew.hitano albo wręcz do pracy impulsowej ale będą b.drogie
    marwask
    Level 11  
    Wczesniej wywalilem potencjometr od basu, mimo, ze to byl Alps, to bas sie znacznie poprawil. Selektory wyjsc A i B sa wlasnie na przekaznikach, ale nie mam pojecia, czy da sie je rozebrac i poczyscic:(

Jeszcze jedno pytanko, czy zalozenie wiekszych kondensatorow moze cos poprawic?
    Tremolo
    Level 43  
    tak, ale dołożenie dodatkowych równolegle jest lepsze niż zmiana na większe. jeśli sa stare to mogły podeschnąć, lub stracić część pojemności elektrycznej .Co do basu moze po prostu kolumny już nie chodza zbyt dobrze dobre głośniki mają gwarancje na 10 lat. sprawdź też kondensatory międzystopniowe.
    marwask
    Level 11  
    Kolumny sa sporo nowsze, wiec to nie w nich problem. Postaram sie o nowsze kondensatory, bo tylko to jestem w stanie sam wymienic. Elektronikiem nie bylem i nie jestem, dlatego mowienie o kondensatorach miedzystopniowych nic mi nie daje. Bardzo zaluje, ze sie na tym nie znam, bo pewnie moznaby duzo poprawic malym kosztem. Dzieki za rady