Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spór z deweloperem o przekrój kabli elektrycznych.

Janusz314 23 Aug 2009 18:51 26975 50
Testo
 • #1
  Janusz314
  Level 9  
  Cześć, został niedawno zamknięty wątek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1278061.html na temat przekrojów przewodów w budynkach mieszkalnych. Przeczytałem ta dyskusję ponieważ kupiłem dom jednorodzinny od dewelopera i obecnie go wykańczam , t.zn. dom, nie dewelopera :D. Mój elektryk- montażysta, który zakłada mi gniazda elektryczne stwierdził ,że część założonych przez dewelopera kabli do gniazdek elektrycznych ma przekrój 1.5 mm2 zamiast 2.5 mm2 co jest niezgodne z PN . Kupiłem normę PN-IEC 60364-5-52:2002, tam znalazłem w tabeli 52J, ze minimalny przekrój dla przewodów Cu jest 1,5mm2 a dla przewodów Al wynosi 2.5mm2. Oczywiście z dyskusji w wątku wynika, ze projektant winien wziąć również pod uwage moce obciążeniowe, oporności wewnetrzne itp . Prawdodobnie przeprowadzenie takich obliczeń wykazałoby, że przewody muszą mieć jednak s=2.5mm2 Boję się, że deweloper bedzie bronił swojego projektanta , ze wszystko jest OK aby nie ponosić teraz kosztów przeróbek (ściany mam juz wymalowane). Dom nie zostal jednak jeszcze formalnie przekazany przez dewelopera do eksploatacji, gdyz gmina nie przeprowadziła jeszcze odpwiedniej kontroli technicznej wszystkich urządzeń. Trudno mi kupowac wszystkie cześci normy 60364. Czy gdzies w innych normach, przepisach/zarzadzeniach może być napisane ,ze minimalny przekrój dla przewodów do gniazdek (nie chodzi o kable do oświetlenia) w domku jednorodzinnnym musi być s=2.5 mm2 ? Czy w przypadku sporu sądowego biegły rzeczoznawca stanie w po mojej stronie, potwierdzając, ze jest to pewien standard a ewentualne odstępstwa są zagrożeniem dla użytkownikow ? A może nie warto zmieniać tego okablowania ?

  Dziękuję za opinie, pozdrawiam, Janusz
 • Testo
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  Zasadniczo wszystko zależy od przyjętych do obliczeń założeń. Dla kuchni czy łazienki można by się zastanawiać nad tymi 1,5mm² czy nie za mało - wygląda na mało bo tam dla oświetlenia w korytarzu, ubikacji czy w sypialni 1,5mm² powinien wystarczyć w zupełności. Masz przyłącze na trzy fazy? Jaką moc tego przyłącza? Jeśli tak, to sensownie by było tam dać większy przekrój ale do obwodów siłowych i jak na wstępie wspomniałem wszytko będzie zależeć od projektu - rzeczoznawca zacznie od sprawdzenia czy jest ok a potem wystarczy porównać ze stanem faktycznym.

  Tak w ogóle to jeśli przewody idą w peszlu to wcale nie musi być konieczności kucia ścian - trochę mydła, linka prowadzące i po sprawie.
 • #3
  grzeko1
  Level 21  
  Witam.
  Po pierwsze nie rozmawiajmy o przewodach Al, ponieważ
  poniżej 10mm nie ma prawa być aluminium w nowych instalacjach.
  Druga sprawa to jakimi bezpiecznikami są zabezpieczone te obwody gniazd gdzie są przewody 1,5mm.
  Trzecia sprawa to taka, że na gniazda daje się 2,5mm, ponieważ
  pozwala to zabezpieczyć bezpiecznikiem, który nie wywali przy podłączeniu np. szlifierki.
  Pozdrawiam.
 • Testo
 • #4
  sq9jjh
  Electrician specialist
  fuutro wrote:
  Zasadniczo wszystko zależy od przyjętych do obliczeń założeń...
  ... wszytko będzie zależeć od projektu...

  Witam. Kolega fuutro wyjaśnił sprawę wyczerpująco, dodam tylko, że na pewno jest projekt, są pomiary i jest protokół - ewentualnie tam szukaj niezgodności. Pozdrawiam.
 • #5
  fuutro
  Level 43  
  Jednak lepiej, żeby rzeczoznawca nie był szczególnie zaprzyjaźniony z wykonawcą, a czemu? Otóż czasem przechodzą dziwne rzeczy ale nie zawsze, nie jest to wszędzie regułą.
 • #6
  Janusz314
  Level 9  
  Dzieki, bede prosil jutro dewelopera o projekt inst. elektr. Na planie, ktory dostałem nie ma mam przekroi kabli. Pozdrawiam, Janusz
 • Helpful post
  #7
  |bst|
  Level 15  
  A jakie masz zabezpieczenia na tych obwodach? B10 czy B16?
  Btw, w wielu nowych bydunkach robi sie wszystko na 1.5..
 • #8
  waldekg
  Level 28  
  Witam. Wiele gnazd i wyłącznikow nie jest przystosowanych do montaży przewodów 2,5. Wkręty są delikatne słaby gwint i w tych miejscach najczęściej powstają problemy ze słabym połączeniem (grzanie się styków). Pozdrawiam.
 • #9
  dziobek666
  Level 12  
  witam, mój znajomy ma troszke inny problem, otóż zakupił nowiutkie mieszkanko, chciał troszke przerobić alektryke, przeneść pare gniazdek w troche inne miejsce, wyłączników itp., ponieważ postawił scianke działową, przeniósł drzwi w inne miejsce.

  W trakcie tych przeróbek znalasł trochę dziwnych niezgodności, otóż, dla "zaoszczędzenia " materiału, elektryk poprowadził przewody w sposób , moim zdaniem dziwny. Np. przewód od gniazdka YDYP poprowadzony przez podłoge ( zabetonowany wniej) bo było troche bliżej do puszki), dwa gniazda w kuchni są z przewodami 1,5mm, a niektóre przewody idą np. z puszki do gniazda, po ukosie, a nie pion/poziom.
  Czy można zarządać zmiany instalacji na bardziej normalną? czy jednak nie się co na to porywać?
 • #10
  fuutro
  Level 43  
  No już jest partactwo. Przewody zabetonowane w podłodze bez żadnych kanałów? Proponuje wezwać tego samego elektryka i kazać mu zmienić przewody na większy przekrój. Niech się przyglądnie swojej partaninie.
 • #11
  Artist8
  Level 10  
  bzdury piszecie koledzy
  przewody między gniazdami mogą być prowadzone w wylewce betonowej, nawet nie muszą być osłonięte choć najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie w peszlu.
  Instalacje można prowadzić przewodami ydy 3x1,5 i jest to uzależnione tylko i wyłącznie od zabezpieczeń na krótkich odcinkach do 7 m zazwyczaj prowadzi się 1 przewód dłuższe odcinki i większą ilość gniazd prowadzi się w pętli od rozdzielni do gniazda od gniazda do gniazda i z ostatniego do rozdzielni.
 • #12
  Janusz314
  Level 9  
  |bst| wrote:
  A jakie masz zabezpieczenia na tych obwodach? B10 czy B16?
  Btw, w wielu nowych bydunkach robi sie wszystko na 1.5..


  Dziękuję za uwagi. Sprawdziłem bezpieczniki, obwody gniazdkowe są na 16A, oświetleniowe sa na 10 A. Kuchnia ma osobny bezpiecznik bo jest napięcie 400 V Sprawdziłem schemat instalacji (nie Projekt), który dostałem od dewelopera, na schemacie sa podwójne gniazdka prądowe 16 A. Jutro mam dostać od dewelopera szczegółowy projekt wszystkich instalacji i będę sprawdzał co w nim było.

  Pozdrawiam, Janusz


  Na tym forum obowiązują zasady poprawnej pisowni właściwe dla języka polskiego. Znaki diakrytyczne /ogonki/ są integralną częścią naszego języka!
  Popraw ten post, oraz swoje wcześniejsze - nie usuwając mojego wpisu.
  [Akrzy]
 • #13
  sq9jjh
  Electrician specialist
  Artist8 wrote:

  Instalacje można prowadzić przewodami ydy 3x1,5 i jest to uzależnione tylko i wyłącznie od zabezpieczeń na krótkich odcinkach do 7 m ...

  Ja bym prosił o wyjaśnienie skąd magiczna liczba 7:?: , jestem początkujący i głodny wiedzy. Pozdrawiam.
 • #14
  trzy8
  Level 21  
  Gniazda 16A , wytrzymałość położonego przewodu (ile amper prądu na 1 milimetr przekroju przy pracy ciągłej , ogólnie przyjmuje się 10A/1mm miedź , jest to zależne od typu położonego przewodu) , w ten sposób można wyliczyć przekrój znając typ przewodu .
 • #15
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  trzy8 napisał:
  Quote:
  ogólnie przyjmuje się 10A/1mm miedź , jest to zależne od typu położonego przewodu)

  Nieśmiało zapytam- gdzie tak pisze?
 • #16
  michcio
  Electrician specialist
  A ja słyszałem o 5, o 8, o 7... Taki dobór to o kant d...
  Może jednak warto by zajrzeć do tabel obciążalności długotrwałej przewodów?
  Coś mi się wydaje, że 16A na 1.5 mm2 to za dużo...
 • #17
  trzy8
  Level 21  
  Nie napisałem że pisze , tylko że jest to ogólnie przyjęte (podczas kursów do egzaminów sep tez o tym wspominał).
  Ile wytrzyma dany przewód jest to określone w jego specyfikacji.
 • #18
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  O ile przy małych przekrojach będzie to zbliżone, o tyle przy większych- "bierze w łeb..."
  Warto zajrzeć i "podeprzeć" się tabelą (wspomniał michcio), niż stosować jakiś "ogólnik"...Warto o tym pamiętać.

  Tak przy okazji- może kogoś zainteresuje (ciekawostka):
  Spór z deweloperem o przekrój kabli elektrycznych. Spór z deweloperem o przekrój kabli elektrycznych.
  Jest jeszcze w moich ogłoszeniach- KILKA SŁÓW NT. ZABEZPIECZEŃ INSTALACJI, SILNIKÓW, ORAZ RCD
 • Helpful post
  #19
  sq9jjh
  Electrician specialist
  Akrzy74 wrote:
  ...Warto zajrzeć i "podeprzeć" się tabelą...

  Więc zaglądamy, podpieramy się tabelą i co się okazuje, że 1,5mm² zabezpieczone "S-em" 16A jest do obronienia.
  Kolega Janusz314 ma raczej niewielkie szanse na spór, no bo, no właśnie, bo można udowodnić, że instalacja jest ok. :cry:
 • Helpful post
  #20
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Quote:
  instalacja jest ok.
  Bo zapewne i pomiary są ok. A jak pomiary są ok. to jest chyba bezpiecznie :) więc faktycznie, kol Janusz314 ma nikłe szanse :cry:

  Ps. Ostatnio wykonywałem instalację (wg. projektu), gdzie 1.5mm² (oświetlenie) zabezpieczone było 13 i 16A.
 • #21
  Janusz314
  Level 9  
  Dziękuję za wszystkie opinie. Nie jestem pieniaczem, nie chcę procesów sądowych z deweloperem ale nie chcę również mieszkać w domu, w którym instalacja stanowi zagrożenie pożarowe. Pozdrawiam, Janusz
 • #22
  Artist8
  Level 10  
  Janusz314 wrote:
  Dziękuję za wszystkie opinie. Nie jestem pieniaczem, nie chcę procesów sądowych z deweloperem ale nie chcę również mieszkać w domu, w którym instalacja stanowi zagrożenie pożarowe. Pozdrawiam, Janusz

  nic ci nie grozi
  instalacje zapewne wykonane są w pierścieniu to prawie tak jakbyś miał 3*3mm2
  a nawet jeśli nie to musiały przejść badania.
 • #23
  Janusz314
  Level 9  
  Dzisiaj deweloper udostępnił mi projekt zatwierdzony w zeszłym roku prze starostwo. Sprawdziłem, ze na wszystkie gniazdka były przewidziane przewody 3*2.5mm2. Czyli instalacja jest wykonana niezgodnie z projektem. Jutro ma spotkane z deweloperem i zastanawiam się jak to rozegrać. Nie chcę ruinować domu i dewelopera bo mam już pomalowane ściany + kafelki w łazienkach i wyłożony parkiet, a w przyszłym tygodniu wpuszczam cykliniarzy.Czy warto robić cała instalację gniazdek od nowa ? Dom ma 180 m2, 5 pokoi , 3 łazienki A może poprawić tylko po jednym gniazdku na pokój, t.zn ciągnąc grubszy kabel do tablicy rozdzielczej. Takie jedno mocniejsze gniazdko mogłoby się przydać raz na kilka lat, gdy siądzie mi ogrzewanie z pieca gazowego i trzeb będzie grzać kaloryferem olejowym Ciekawe ile by taka przeróbka kosztowała i ile trwała.


  Akrzy74 wrote:
  Quote:
  instalacja jest ok.
  Bo zapewne i pomiary są ok. A jak pomiary są ok. to jest chyba bezpiecznie :) więc faktycznie, kol Janusz314 ma nikłe szanse :cry:

  Ps. Ostatnio wykonywałem instalację (wg. projektu), gdzie 1.5mm² (oświetlenie) zabezpieczone było 13 i 16A.
 • Helpful post
  #24
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  A ja mam takie pytanie- czy w gniazdkach jest jeden przewód, czy może w każdym gniazdku (puszce pod gniazdko) są dwa przewody (może obwody gniazd prowadzone są w "systemie pierścieniowym") ?
  Jeśli instalacja została wykonana niezgodnie z projektem, to może warto by było wspomnieć, że skoro niezgodnie z projektem, to i jego wartość powinna być niższa (?)
  Ciekawy jestem, jak "wyszły" pomiary instalacji...Przy takim przekroju czasami wychodzą cyrki między pierwszym- a ostatnim gniazdkiem obwodu (zależy od ilości gniazd i długości obwodu). Warto też zwrócić uwagę na izolację użytego przewodu (typ przewodu).
 • Helpful post
  #25
  sq9jjh
  Electrician specialist
  Janusz314 wrote:
  ... Sprawdziłem, ze na wszystkie gniazdka były przewidziane przewody 3*2.5mm2. Czyli instalacja jest wykonana niezgodnie z projektem...

  Spokojnie, jak to sprawdziłeś, że jest 1,5mm²?. Jest jeszcze inna opcja: kable YDYp z castoramy czy obi czy innego hipermarketu opisane (nadruk) jako 2,5² a dał bym głowę, że to 1,5mm², jawna ściema, pewnie niektórzy Koledzy spotkali się z takimi kablami i mogą to potwierdzić.
  Akrzy74 wrote:
  ...Jeśli instalacja została wykonana niezgodnie z projektem...

  Zgodzisz się ze mną Moderatorze, że projekt to Rzecz Święta i raczej musiał tam być facet z UB do kierowania robotami w zakresie instalacji elektrycznych. I myślisz, że pokpiłby sprawę ? , a tak nawiasem mówiąc spotkałeś kiedyś projekt dla budownictwa mieszkaniowego z pierścieniowym połączeniem gniazd?.
 • #26
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Quote:
  Zgodzisz się ze mną Moderatorze

  Zgodzę :) Szczególnie z tymi przekrojami...
  Quote:
  a tak nawiasem mówiąc spotkałeś kiedyś projekt dla budownictwa mieszkaniowego z pierścieniowym połączeniem gniazd?.

  Przyznam szczerze, że nie, ale w innych projektach widziałem- więc nie wykluczam.

  Ps. Z tym mądrym facetem z "wieloma papierami", to bywa różnie...
 • #27
  Janusz314
  Level 9  
  O ile pamiętam, to w każdej puszce jest jeden potrójny przewód. Jeśli chodzi o obniżenie wartości domu z uwagi na 2.5mm2 -> 1.5mm2 to przypuszczam, że jest to mała suma w porówaniu do rzeczywistych kosztów jakie powstaną przy ewentualnej wymianie instalacji na tym etapie budowy (prucie wykończonych ścian). Oczywiście spytam się o pomiary ale deweloper łatwiejsze rzeczy potrafił schrz...nić .

  Akrzy74 wrote:
  A ja mam takie pytanie- czy w gniazdkach jest jeden przewód, czy może w każdym gniazdku (puszce pod gniazdko) są dwa przewody (może obwody gniazd prowadzone są w "systemie pierścieniowym") ?
  Jeśli instalacja została wykonana niezgodnie z projektem, to może warto by było wspomnieć, że skoro niezgodnie z projektem, to i jego wartość powinna być niższa (?)
  Ciekawy jestem, jak "wyszły" pomiary instalacji...Przy takim przekroju czasami wychodzą cyrki między pierwszym- a ostatnim gniazdkiem obwodu (zależy od ilości gniazd i długości obwodu). Warto też zwrócić uwagę na izolację użytego przewodu (typ przewodu).


  Dodano po 2 [minuty]:

  Sprawdziliśmy wg napisu i porównując z innymi kablami.

  sq9jjh wrote:

  Spokojnie, jak to sprawdziłeś, że jest 1,5mm²?. Jest jeszcze inna opcja: kable YDYp z castoramy czy obi czy innego hipermarketu opisane (nadruk) jako 2,5² a dał bym głowę, że to 1,5mm², jawna ściema, pewnie niektórzy Koledzy spotkali się z takimi kablami i mogą to potwierdzić.
 • #28
  Janusz314
  Level 9  
  Przejrzałem cały projekt budowalny i w projekcie jest równiez szczegółowo rozpisana instalacja odgromowa. Na budynku nie ma tej instalacji, deweloper twierdzi <w tej okolicy to niepotrzebne>. Czy to jest zgodne ze sztuką ?
 • #29
  michcio
  Electrician specialist
  Jak jest w projekcie to należy wykonać.

  A poza tym co to za dziwactwa z ta koniecznością czy nie wykonywania instalacji odgromowej? Przecież wysokość budynku itp. prawie że nie ma znaczenia, jak ma uderzyć, to i tak uderzy!

  PS: Poza tym, słyszałeś pare lat temu o dziewczynie, którą piorun zabił pod Pałacem Kultury?
 • #30
  A-Mail
  Level 22  
  Janusz314 wrote:
  Dzisiaj deweloper udostępnił mi projekt zatwierdzony w zeszłym roku prze starostwo. Sprawdziłem, ze na wszystkie gniazdka były przewidziane przewody 3*2.5mm2. Czyli instalacja jest wykonana niezgodnie z projektem.

  W 99% domków jednorodzinnych projekt instalacji elektrycznej w projekcie budowlanym ma niewiele wspólnego z rzeczywistośćą. Głównym "projektantem" takiej instalacji jest właściciel, pokazując "tu bedzie lodówka, tu Piec, tu gniazda.....
  A elektryk robi to wszystko zgodnie ze sztuką, i normami.
  I nikt nigdy się nie "czepiał" tego że instalacja jest niezgodna z projektem ( mam namyśli ZE, Nadzór budowlany, itp)
  Najważniejsze są pomiary powykonawcze i pieczątka osoby mającej UB
  Oczywiście na budowach deweloperskich tak nie może być.