Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytania odnośnie budowania własnych kolumn

MardukPl 23 Aug 2009 19:00 4867 31
    MardukPl
    Level 10  
    Witam
    Temat jak wiele pomoc przy poskładaniu kolumn. Na razie jestem na etapie czytania i pewnie jeszcze długo mi zejdzie bo w necie jest tego sporo, ale czym więcej czytam tym więcej wiem jak mało wiem :). Kiedyś poskładałem sobie kolumny na Alphardah, podpinając pod starą unitre i byłem z siebie zadowolony bo kosztowało mnie to stosunkowo niewiele. Ale z biegiem czasu i dojrzewania zestaw ten przestał mnie zadowalać. Teraz już pracuje i mogę sobie pozwolić na wydanie większej kwoty oraz poświecenia większej ilości czasu by to wszystko grało jak należy. Muzyka jaka słucham to w zasadzie wszystko, zależy to od mojego nastroju ale nie gardzę żadna. Choć w większości będzie to rock, jazz. Pokój tu ciężko powiedzieć, bo wynajmuje wiec raz mam 10m, innym razem 20m. Kolumny jakie bym chciał poskładać to na pewno konstrukcja zamknięta ponieważ ta mi bardziej odpowiada. I to chyba jest jedyna rzecz jakiej na razie się mam zamiar trzymać, na cała resztę jestem otwarty na wszelkie propozycje. Ciągnie mnie tez bardziej w stronę 2-droznych , ale nie jest to jakieś sztywne założenie. O głośnikach jakich myślałem by zastosować to GDN 20/100/3 albo 20/80/2 ale nie wiem czy one nie będą wymagały średniaka. Choć jak ktoś ma jakieś inne propozycje to chętnie ich wysłucham. Wysokie jakie do tego by pasowały to nie wiem, gdzieś czytałem o Visaton sc 10n. Nie narzucam jakiś konkretnych ram cenowych i konstrukcyjnych, bo za mało na to mam wiedzy i zdaje się całkowicie na Wasze opinie. Najpierw chciałbym wybrać jakieś konkretne głośniki i wtedy zabrać się za projektowanie skrzyni i zwrotnicy. Z polutowaniem zwrotnic i poskładaniem skrzynek nie będę miał problemów, skoro poskładałem 2 obudowy komputerowe własnych projektów w tym projektowanie i budowa drugiej zajęła mi około roku i 1000zl (samej pracy ciężko przeliczyć na godziny bo z wieloma drobiazgami bardzo długo się bawiłem a cześć robiłem nawet po 2 razy by wyglądały tak jak sobie życzę). Na koniec jeszcze wzmacniacz. Myślałem o kupnie jakiegoś Harmana jak już będę zdecydowany na to jakiego pokroju będą moje kolumny wtedy zacznę zbierać informacje jaki by do tego pasował. Choć bardzo bym chciał by był to Harman bo mam jakoś do tej firmy sentyment, co prawda nie słuchałem za dużo muzyki na wzmacniaczu tej firmy, ale to co słyszałem strasznie mi się podobało.

PS.
    Taka mała prośba. Nie traktujcie mnie jak głupka i nie zbywajcie głupimi tekstami, bo nie każdy na wszystkim się musi znać. Moją pasja są rowery i w tym temacie wiem dużo więcej, ale milo jest po przejechaniu kilku ładnych km wrócić do domu i odpoczywać słuchając dobrej muzyki z dobrych głośników. Staram się dużo czytać w wolnej chwili by to co zbuduje kiedyś było jak na leży zrobione bo skoro robić to dobrze, lata gdy robiłem coś by było albo bo brakło kasy mam już za sobą, teraz staje się bardziej wybredny i zwracam uwagę na detale które kiedyś mi umykały
    parish
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Tych głośników które wymieniłeś nie użyjesz do 2 dróg bo będziesz miał dziurę w średnicy. To właściwie głośniki do subwoofera albo do 3 dróg, ale zwrotnicy pod nie nie ma. Fajnie że czytasz, mało osób to dzisiaj robi tylko od razu zadają głupie pytania. Wejdź najlepiej na www.diyaudio.pl poczytaj, pooglądaj konstrukcje, na elektrodzie też jest sporo w dziale DIY. Zobacz na jakich głośnikach ludzie robią kolumny. Jeśli chcesz pogłębiać wiedzę, ten temat zawiera dosłownie wszystko: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455712.html

Pozdrawiam.
    kborowiec
    Level 18  
    Niestety głośniki, które podałeś nie nadają się do obudowy zamkniętej. Z Tonsila nadaje się do obudowy zamkniętej GDN 20/60/11 lub GDN 20/60/3 8 om, ale wymagają one jednak zastosowania głośnika średniotonowego. Tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie w tym miejscu STX-a GDN-20-80-SC (4 lub 8 om) lub TVM ARN 226 (w zasadzie wszystkie jego odmiany będą dobre do obudowy zamkniętej).
    Nawiasem mówiąc pochwalam Twój wybór obudowy. Ja również nie mogę znieśc buczenia bass-reflexu.
    kortyleski
    Level 43  
    Ten gdn z STXa nie nadaje się w zasadzie do niczego... W małej zamkniętej budzie gra dosyć dobrze ale tylko z małym wysterowaniem, z kolei w większych budach wytrzymałość mocowa drastycznie spada, co przy jego mikrej efektywności nie da nawet średnio głośnej muzyki.

Tonsil 20/60 akurat w dwóch drogach jeszcze sobie radzi, dziura jest ale nie jakoś strasznie odczuwalna.

Kolegę autora pochwalę za wybór dwóch dróg, sam mając nieco doświadczenia raz tylko trzech spróbowałem, trudno dobrać wszystko, zwrotnica tylko na podstawie pomiarów jak ma toto grać.

Proponuję poszukać słynnych już na elektrodzie "totem mite", to dość uniwersalne kolumny i wcale dobrej jakości.
    MardukPl
    Level 10  
    Na razie czytam to wszystko co znajduje na linkach od Parish12. Co do STX to obawiam się ze kiedyś będę żałował ze je wybrałem, nie chce jakoś strasznie żyłować kasy wole to odwlec w czasie, ale zrobić porządnie. Dwie drogi rozważam dlatego ze jest to łatwiejsza konstrukcja.
    Arkadyo
    Level 31  
    MardukPl wrote:
    Na razie czytam to wszystko co znajduje na linkach od Parish12. Co do STX to obawiam się ze kiedyś będę żałował ze je wybrałem, nie chce jakoś strasznie żyłować kasy wole to odwlec w czasie, ale zrobić porządnie. Dwie drogi rozważam dlatego ze jest to łatwiejsza konstrukcja.

Daj sobie spokój z niskobudżetowymi przetwornikami - zrób raz a pożądnie i konstrukcje która Cie zadowoli na lata nawet gdybyś miał dozbierać dużo więcej kasy. Teraz tak - 20cm nie szukaj do 2 way bo będą kuleć na średnicy. Jest co prawda kopułka co by podołała w takim układzie - seas 27 tbfcg - który zjada nie jednego średniaka swoim zejściem ale raczej szukaj coś koło 16-18cm. I pamietaj!- to, że przetwornik ma mniejszą średnicę to nie znaczy że będzie miał mniej basu - pewnie będzie troszkę cichszy ale czy ma to znaczenie w domu? Chyba tylko pośród dresów :P. Niestety poniżej 1000 pln trudno jest zrobić coś co by człowieka zadowalało. Jak zrobisz coś tańszego np na arn 150 czy 14 scx itp. to raz dwa będziesz chciał zmienić bo są to zestawy które "otwierają uszy" większości diy'owców i mało kto przy nich pozostaje. To taki pierwszy krok - zupełnie zresztą przyzwoity -ale proponuje Ci go pominąć. Nie to, że takie zestawy są złe tylko człowiek szybko z nich wyrasta i chce więcej dlatego proponuje Ci od razu więcej :)
    Zobacz na to bo to niewiele ponad 1000pln a już klasa: http://www.zaphaudio.com/BAMTM.html
    albo to tylko już drożej:
    http://www.zaphaudio.com/audio-speaker17.html
    Taniej można zrobić takiego maluszka
    http://www.rjbaudio.com/Microbe/microbe.html
    z wyśmienitą górą i średnicą a gdyby brakowało Ci "spodu" to w późniejszym okresie możesz dorobić suba i rozłożyć koszta w czasie.
    Tomq
    Level 38  
    Quote:
    Niestety poniżej 1000 pln trudno jest zrobić coś co by człowieka zadowalało.

Arkadyo, ale masz wymagania :D Zgodze się z Tobą, że etap "początkującego" (tzn monitorki za 300 zł) można śmiało pominąć, ale IMHO średni i całkiem zadowalający poziom można uzyskać za 500-600 zł (np, tonsil 15/40/1 + vifa dx25).
    Arkadyo
    Level 31  
    Wydaje mi się że zestaw tonsil 15/40/1 + vifa dx25 wyszedły jednak troche drożej - jak na mój gust koło 800pln - wszystko zależy jaki fornir i lakier :) bo też róznią się jakością i ceną ale... nie będziemy sie spierać o pierdoły bo tego tonsila i tak nigdzie nie kupi więc w czym problem :P. Za to zgadzam się ze zestaw na tych tonsilach czy równie nieosiągalnych gdn 13/50/9 w wersji 6 ohm byłyby troszkę tańsze niż 1000 pln a bardzo fajne i godne polecenia - zresztą podobnie obie wersje akx stxa z vifami.
    parish
    Do 1000 można sklepać na prawdę porządne monitory. GDN 15/40/5 + vifa XT25TG na przykład. Jeśli ktoś startuje z DIY na tym zestawieniu to długo będzie słuchał ze szczęką na podłodze.
    Tomq
    Level 38  
    A więc niech autor sprecyzuje jaki am budżet i doradzimy coś konkretnego, bo jak widzę odpowiadający w tym temacie są zgodni, że da się zrobić coś konkretnego do 1000 zł. Napisałeś, że pokój 10-20 m2, muzyka rock i jazz, a wzmacniacz będzie dobrany pod kolumny.

A więc wstępnie zaproponuję:
    wspomnainy tonsil i vifa https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1187043.html - musisz tylo do dobrze szukać, cena tonsial to około 90-130 zł.

-stx 15 akx i vifa dx 25 http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=12067 (poszukaj też stx 18 z tą vifą)

-https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1139245.html ( zrobić z tego kolumny do 10 m pokoju było by w sam raz, do większego jednak może być troche za mało, ale za to jaka wysokotonówka tam siedzi :D )

-http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=12244&highlight=sph-176 - z tego basu raczej nie zabraknie, wysokotonowy bardzo szczegółowy,nie meczący.

- visaton w 170 i seas https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1245680.html - z tego też basu nie zabraknie, do takiego rodzaju muzyki jaki ty słuchasz zestawik OK.

- monacor 165 kep i dx25. https://obrazki.elektroda.pl/94_1202727472.jpg (ale kepy nie są tanie..)
    przemo-lukas
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1139245.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1385175.html ,są zwolennicy tego zestawu jednak mi tweeter nie odpowiada. Przyznasz jednak, że wyglądają pięknie.
    Wspomniany wcześnie GDN 15/40 z vifą.
    Popatrz na to:
    http://www.loudspeakershop.eu/zestaw-montazu-akkus-p-1669.html
    No i kolega na innym forum sprzedaje taki zestaw:
    http://www.akustyk.com.pl/projekty/HX18.html
    głośniki z terminalami, zwrotnicami i b-r za 800zł.
    Absolutny faworyt z wyżej podanych. Za 200zł obudowę zrobisz piękną. :idea:
    MardukPl
    Level 10  
    Dziękuję za zainteresowanie moim tematem. Czytając wasze linki i trochę innych opinii postanowiłem ze poskładam coś takiego tylko w zamkniętej obudowie. (Tu są parametry głośnika).
    I znowu kilka pytań:
    1 Czy lepiej zastosować GDWK 10/80/26 czy vifa dx25tg?
    2 Licząc wielkość obudowy z strony http://kolumny.prv.pl/ dla Tonsil gdn 15/40/5 wyszło mi 5l, czy to prawidłowa wartość? Jeśli tak to trochę ciężko zrobić tak mała przestrzeń
    3 Gdzie najlepiej zamówić te głośniki tak by nie przepłacić, ale mieć pewność ze będą oryginalne i nie jakieś tam odpady
    4 Czy mógłby mi ktoś pomóc w wyliczeniu zwrotnicy
    5 Ponieważ wzmacniacz będę kupował używany, za jaka mocą się rozglądać. Pomału trzeba zacząć, by trafić na dobra okazje.
    januss73
    Level 32  
    1. dx25
    2. Tak mały głośnik z tak małą dobrocią nie wymaga dużej obudowy zamkniętej. Proponuję ci zrobić większą obudowę BR z przegrodą na te 5litrów. Wtedy sam ocenisz czy bardziej podoba ci się głębszy bas z refleksu, czy też wyższy lepiej kontrolowany z zamkniętej. Tak czy tak bardzo niskiego z tych 15'stek nie będzie.
    3. nc
    4. Do dx jest przecież zwrotnica na stronie, którą sam podałeś. Z tego co widzę chyba zaprojektował ją irek, więc nie może być najgorsza.
    5. Zanim zaczniesz podniecać się mocą, zwróć uwagę, że aby głośniki zagrały odczuwalnie gośniej, należy dostarczyć moc 2xwiększą. Czy więc wzmacniacz będzie miał wat 60 czy 120 wielkiej różnicy nie będzie. Rozglądaj się za markowymi używkami, a jak coś wypatrzysz pytaj na forum. Zaproponowałbym ci posklejanie samemu, ale to zwykle wychodzi drożej.
    MardukPl
    Level 10  
    Obudowa na pewno będzie zamknięta, już nawet mam pomysł na jej kształt. Co do zwrotnicy to tam jest na 1 głośnik a ja chce 2. Jak połączę je równolegle to czy nie muszę w niej niczego zmieniać? Znalazłem sklep gdzie maja te głośniki w ofercie ale po 130 a to sporo, bo na necie wszyscy piszą ze chodzą po 80
    Tomq
    Level 38  
    One kiedyś chodziły po 88zł. W marcu tego roku była podwyżka i potem kosztowały 129 zł. A potem nie było ich wcale :D

Co do zwrotnicy to >teoretycznie< mozna by w torze niskotnowym zmniejszyć wartość cewek o połowę a zwiększyć 2 razy pojemność kondensatorów oraz zdjąć/zmniejszyć ewentualny tłumik na wysokonotwym. Jak to by się miało w praktyce to nie wiem.

BTW, gdzieś widziałem zwrotnice ze siest z 2 x gdn, tak jak jest w oryginale. Jak znajde to podrzucę.
    januss73
    Level 32  
    Jak wsadzisz 2 gdny na zestaw, teoretycznie tak jak napisał kolega, zakładając, że połączysz je w 4ohm. Praktycznie należałoby to pomierzyć, a to już pewnie będzie dla ciebie problem.

Nie chcę ci za bardzo zamącić, ale jaki jest sens robić zestaw na 2xten GDN, skoro za te pieniądze kupisz 18HDS'a z peerless'a? Jakbym stanął przed takim wyborem wogóle bym się nie zastanawiał. O zwrotnice do takiego zestawu też nie trudno.
    przemo-lukas
    MardukPl wrote:
    Obudowa na pewno będzie zamknięta, już nawet mam pomysł na jej kształt...

To znajdź głośniki, które będą się nadawały do tego celu.

MardukPl wrote:
    ... już nawet mam pomysł na jej kształt. Co do zwrotnicy to tam jest na 1 głośnik a ja chce 2...

Daj sobie spokój z wyglądem. Priorytetem powinno być dla Ciebie jakość reprodukowanego dźwięku.

Powiem Tobie tak. Skopiuj czyjś projekt. Możesz poszaleć z obudową i koniecznie przeczytaj "podklejony" tema w tym dziale "linki wszechaudio".
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455712.html
    :idea:
    parish
    Może to co napiszę będzie dośc kontrowersyjne, ale moim zdaniem początkujący w DIY nie powinien zaczynać od HDS'ów. Początkujący powinien najpierw zrobić coś na powiedzmy właśnie Tonsilu i vifce na ten przykład i NAUCZYĆ się nie używać potencjometrów od basu i sopranu. Ktoś, kto startuje z HDS'em może poczuć się rozczarowany mimo że to bardzo dobry głośnik. Panowie doskonale wiedzą dlaczego. To tylko moje skromne zdanie zaznaczam.

Pozdrawiam.
    januss73
    Level 32  
    Parish12 zaskoczyłeś mnie jak nie wiem co.
    Myślę jednak, że specyfika tego głośnika nie do końca wiąże się z potencjometrami. Jest jeszcze jeden parametr, który mało kto bierze pod uwagę w doborze głośników. Nazywa się THD. Dla zainteresoanych polecam stronkę zaphaudio, gdzie wiele głośników od najtańszych do najdroższych zostało myślę, że dość wiarygodnie przetestowanych.
    Arkadyo
    Level 31  
    MardukPl wrote:
    Obudowa na pewno będzie zamknięta, już nawet mam pomysł na jej kształt...

przemo-lukas wrote:
    To znajdź głośniki, które będą się nadawały do tego celu.

Dayton da 175 tani, świetny i do tego w closed :) - do niego seas 27tbfc/g i zestaw bezkonkrencyjny w swoim przedziale cenowym. Tylko nie ma do tego zwrotki z jednym daytonem i trzeba szukać kogoś kto zaprojektuje.
    przemo-lukas
    Albo wykonaj układ MTM.
    http://www.zaphaudio.com/BAMTM.html
    Wszystko dostaniesz w firmie polink (części do zwrotnic terminale i głośniki :idea: )
    Kosz dayton'a: 93.03 x 4szt, seas'a: 155.15 x 2szt.
    MardukPl
    Level 10  
    przemo-lukas wrote:
    Albo wykonaj układ MTM.
    http://www.zaphaudio.com/BAMTM.html.

Też oglądałem ten układ i rozmyślam czy nie skopiować czegoś takiego właśnie. Fajnie ze wszystko w jednym sklepie dostane.

Na początku po poczytaniu o tych tonsilach bardzo się na nie nastawiłem, ale już mi to przeszło i stwierdzam ze poczytam w temacie budowy kolumn jeszcze przez jakiś czas by nie robić nic na wariata i nie zrobić jakiegoś głupiego błędu. Chce by to co zbuduje stykło na jakiś czas i przede wszystkim bym był zadowolony z tego jak graja.

A i jedna konstrukcje kolumn mam za sobą, o ile wystarczy definicja kolumny jako grającej skrzynki:)
    przemo-lukas
    Sądzę, że koszt powinien zamknąć się w 1000zł. Przyznam, że jest to nader kusząca propozycja. Może jednak weź też pod uwagę konstr. b-r. Powiem tak. Dobre głośniki wcale nie będą miały "mulącego basu", czyli w dobrze zaprojektowanej obudowie ich odpowiedź impulsowa będzie bardzo dobra. Może mało jeszcze widziałem, ale znakomita większość głośników nadaje się właśnie do tego typu obudów. Predysponują do tego parametry T-S głośnika.
    Widzisz. Ty "specjalizujesz" się w jednośladach napędzanych siłą Twoich mięśni. Tu natomiast czytasz opinie ludzi, dla których muzyka jest najważniejszą ze sztuk. :D
    MardukPl
    Level 10  
    Tu raczej nie chodzi o mulący bas, raczej nie odpowiada mi ten dźwięk basu. Z zamkniętej jest jednak inny. Mam zamiar tez połazić po sklepach i posłuchać kilku kolumn by mieć jakiś pogląd. Ale jeszcze nie trafiły się mi kolumny otwarte grające dla mnie tak przyjemnie jak zamknięte. Trochę to tez przyzwyczajenie, bo zawsze miałem kolumny zamknięte.
    przemo-lukas
    Więc mam propozycję nie do odrzucenia. Pochodź / pojeździj / posłuchaj. Napisz jakie odpowiadają Tobie zestawy głośnikowe "firmowe". Coś z pewnością doradzimy.
    MardukPl
    Level 10  
    Niestety jak kończę ostatnio prace to już większość sklepów z takim sprzętem jest zamknięta i nie wiem kiedy się do nich udam. Ale coraz bardziej skłaniam się by zrobić te kolumny MTM. I tu znowu kilka pytań:
    1 Dla kolumn zamkniętych jest przedstawiony rysunek mający 28 litrowa skrzynie co daje wartość Qtc 0.85, a ponieważ i tak mam w planach zbudować kolumny podłogowe tak by wysokotonowy był na wysokości moich uszów jak siedzę to uzyskałbym skrzynie około 48 litrów co dało by Qtc 0.75. Ustawienie głośników chciałbym zachować, ale nie wiem czy jest wymagana oddzielna komora dla każdego z nich? I przede wszystkim jak taka zmiana by wpłynęła na dźwięk, bo szczerze mówiąc wartość Qtc mimo zapoznania się z regułką mało mi mówi.

2 Czym powinienem wygłuszyć skrzynie, bo wiem ze to jest bardzo ważne przy zamkniętych kolumnach?

3 W projekcie zwrotnicy użyto kondensator 31uF, czy mogę połączyć 27uF i 3.9uF bo takie są, czy lepiej dać 30uF?

4 W cenniku znalazłem specjalne kable do kolumn na podłączenie wysokotonowegi i niskotonowego głośnika do zwrotnicy, ale są one dość drogie i tu pytanie czy są wymagane czy mógłbym zastosować zwykłe głośnikowe i czy miało by to wielkie znaczenie i jakie kable do takich kolumn nabyć (głownie chodzi mi o średnice)
    Tomq
    Level 38  
    Quote:
    1 Dla kolumn zamkniętych jest przedstawiony rysunek mający 28 litrowa skrzynie co daje wartość Qtc 0.85, a ponieważ i tak mam w planach zbudować kolumny podłogowe tak by wysokotonowy był na wysokości moich uszów jak siedzę to uzyskałbym skrzynie około 48 litrów co dało by Qtc 0.75. Ustawienie głośników chciałbym zachować, ale nie wiem czy jest wymagana oddzielna komora dla każdego z nich? I przede wszystkim jak taka zmiana by wpłynęła na dźwięk, bo szczerze mówiąc wartość Qtc mimo zapoznania się z regułką mało mi mówi.

układ MTM ma do do siebie, że niezależnie od pozycji pionowej słuchacza nie zmienia się słyszalne pasmo. Dźwięk jest jednorodny (a przynajmniej sprawia takie wrażenie). Więc wysokotonowka nie mus być na wysokości uszu.

Kable sobie daruj, bo choćby były i ze złota i tak nic nie polepszą.

Quote:

3 W projekcie zwrotnicy użyto kondensator 31uF, czy mogę połączyć 27uF i 3.9uF bo takie są, czy lepiej dać 30uF?

lepiej 27 + 3,9, chociaż ten 1 uF nie byłby znowu aż taką różnicą. Ale ogólnie - kondensatory można składać z kilku mniejszych.

Quote:

2 Czym powinienem wygłuszyć skrzynie, bo wiem ze to jest bardzo ważne przy zamkniętych kolumnach?

Np matami tłumiącymi z Allegro, gąbką, watoliną, etc.. Najlepsza jest podobno wełna owcza.
    MardukPl
    Level 10  
    a czy konieczne są osobne komory dla głośników?