Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odległosc pieca c.o od bojlera

23 Sie 2009 19:28 8497 34
  • Poziom 13  
    Witam właśnie kupiłem bojler do centralnego i mam problem ponieważ rury do podłączenia bojlera mam w kotłowni około cztery metry od pieca czy będzie to miało
    wpływ na temperaturę wody i czasu w jakim woda się będzie nagrzewać.Dodam że mam ogrzewanie tradycyjne grawitacyjne bez pompki a piec to zębiec z 1996 roku bez komputera moc pieca to 21 kw
  • Poziom 37  
    To znaczy w jakim sensie miało by to mieć wpływ na temperaturę. Nie widzę w tym nic niepokojącego.
  • Poziom 13  
    Bo jak wcześniej maiłem bojler o pojemności 150 litrów to jak w zimę
    grzałem piecem to po całym dniu palenia około 60 stopni C woda była tylko ciepł

Dodano po 12 [minuty]:

Bo jak wcześniej maiłem bojler o pojemności 150 litrów to jak w zimę
    grzałem piecem to po całym dniu palenia około 60 stopni C woda była tylko ciepła
  • Poziom 12  
    w zależności gdzie masz pompke do obiegu jak na wyjściu od pieca to będzie pchała z pieca do bojlera i sie szybciej grzała w bojleże a jak na powrocie to chyba masz zrąbaną instalacje
    zamontowany bojler czy nie
  • Poziom 12  
    w zasadzie to bojler powinien być w miarę blisko pieca
    twój problem jest uzależniony od rur budynku metrażu od pojemności instalacji
  • Poziom 13  
    nie to chyba była wina izolacji cieplnej starego bojlera bo był izolowany włókniną nowy jest o mniejszej pojemności bo ma 80 litrów
    ma izolacje z pianki a do tego kupiłem go z grzałką jakby piec nie wyrabiał będę dogrzewał a i latem będę grzał grzałką
  • Poziom 12  
    no to problem rozwiązany masz
    no to pewnie masz starą instalacje
    jak sięgasz po termobojler
  • Poziom 13  
    nie całkiem a jak z nowym będzie to samo jeszcze go nie zamontowałem dopiero ma przyjść hydraulik ja jestem laikiem w kwestii hydrauliki
  • Poziom 12  
    jak to nie całkiem a w obiegu starego bojlera
  • Poziom 13  
    no instalacja jest stara dom z końca lat osiemdziesiątych rury w piwnicy grube i stalowe niektóre zaczynają z wierzchu rdzewieć
  • Poziom 18  
    Kolego a może warto przy okazji wizyty hydraulika zainwestować w pompkę cyrkulacyjną? I wydajność ogrzewania Ci sie zwiększy bo nie będziesz musiał czekać 2 godziny aż Ci się grzejniki na końcu domu rozgrzeją i bojler będzie Ci ładnie grzał :-)
  • Poziom 13  
    do użytkownika lukaszek_socho mam zainstalowaną pompkę ale hydraulik który ja instalował zapomniał o zaworze różnicowym i jak kiedyś ojciec ja włączył i był zanik napięcia to mało pieca nie roz.....
  • Poziom 2  
    Ma duży wpływ długość rur od pieca, na pewno będą większe straty ciepła na odcinku 4 metrów.Musisz zainwestować w pompę cyrkulacyjną, zawór kulowy i zawory odcinające piec z bojlerem od reszty rur i kaloryferów, ponieważ nawet nie uzyskasz temperatury 50 stopni w bojlerze.Mam taką instalację i spisuje się świetnie temperatura jaką można uzyskać to nawet 95 stopni.
  • Poziom 13  
    Do użytkownika Rapik1983 z zainstalowaniem pompki to dobry ale ten drugi z krótkim obiegiem bojler piec u mnie nie do zrobienia próbowałem ale bym musiał założyć w kotłowni zawory na cztery rury
  • Poziom 12  
    to jednym słowem jak instalujesz to wymień sobie rury w kotłowni jest okazja + dobry hydraulik i masz jak w bajce
  • Poziom 13  
    tak tylko ile to będzie
    kosztować
  • Poziom 12  
    i tak sie musisz z tym liczyć że kiedyś wyłożysz piękną sumke na hydraulike to kwestia czasu
  • Poziom 37  
    Zastanów się dokładnie nad przerabianiem. W starszych domach często spotykam się z bojlerem umiejscowionym dosłownie gdzie popadnie i jakoś działają i wierz mi że odległość od pieca 2 lub 4 metry nie ma aż tak znaczącego wpływu. Przedmówcy zaproponowali bardzo dobre rozwiązanie, a jest nim wspomniana pompka oraz zastosowanie odpowiednich otulin izolacyjnych na rury. Łatwo jest powiedzieć komuś "to se przerób instalację."
  • Poziom 13  
    No dzięki za wasze rady z zrobię hydraulik zrobi pompkę a ja ocieplę rury moim zdaniem rury do bojlera są dobrze założone ponieważ są
    wyżej od pieca więc woda powinna płynąć grawitacyjnie.

• Moderator na urlopie...
    To jeszcze zamontuj zawór zwrotny, żeby podgrzana w bojlerze woda nie oddawała ciepła do instalacji CO w czasie, kiedy zaczyna już stygnąć - np. w nocy
  • Poziom 13  
    założę zwykły zawór ręczny zamykający przepływ wężownicy bo bojler mam z grzałką

Lepiej ie, a zawór zwrotny też zamknie drogę w stronę oddawania ciepła do układu, a do tego bezobsługowo i bezpiecznie
  • Poziom 13  
    mirrzo ale na jakiej róże należy założyć na dopływie czy na powrocie z bojlera wiem na jakiej zasadzie działa zawór zwrotny ale czy będzie zamykał drogę odwania ciepła również wtedy gdy będę grzał wodę przy pomocy grzałki

1. To zależy od zaworu i temperatury czynnika grzewczego. Lepiej jednak na zasilaniu.
    2. Oczywiście, że zapobiegnie to wystudzaniu zasobnika (bojlera). Nie ważne z jakiego źródła dostarczono do niego ciepło
  • Poziom 19  
    parura09 napisał:
    no instalacja jest stara dom z końca lat osiemdziesiątych rury w piwnicy grube i stalowe niektóre zaczynają z wierzchu rdzewieć

Więc poważnie zastanów się nad wymianą wszystkich rur na miedź . Zaoszczędzisz na opale, bo będziesz miał do grzania mniejszą ilość wody i szybciej ciepło w mieszkaniu. Przy okazji tej wymiany możesz zamontować pompkę i inne potrzebne zawory. Powinieneś poprosić dobrego fachowca, by zrobił ci projekt i orientacyjną kalkulację. Prowizoryczne przeróbki w sumie i tak przeważnie kończą się generalnym remontem.
  • Poziom 2  
    ocieplanie rur nic nie da jak instalacja jest zle wykonana sprawdz najpierw czy bojler jest wpiety na to samo zasilanie i powrot co kaloryfery czy ma choc jedno niezalezne, od tego pktu wszystko bedzie szlo jak z platka a problem z nagrzewaniem wody byc moze rozwiarzesz dodaniem 5 metrow rury, pompy i dwoch zaworow. Oczywiscie wszystko mozna zmechanizowac i jedyne co bedziesz musial robic to dorzucac paliwa do pieca, jesli jestes zainteresowny moge ci przeslac caly schemat instalacji jak powinna byc wykonana..., w opcji z mechanicznymi zaworami i bez.
  • Poziom 13  
    tak jest wpięty w to samo zasilanie i powrót co kaloryfery próbowałem zrobić krótki obieg na bojler ale się nie da bo z pieca wychodzi jedna rura a następnie rozgałęzia się na cztery i do jednej z tych rur jest będzie podpięty bojler