Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

most star 66 - ustawienie kół zębatych

23 Sie 2009 22:40 4309 3
 • Poziom 27  
  Most napędowy star 66 w ciągniku SAM.
  Jak się ustawia koła zębate w moście to jak sprawdzić by były dosunięte prawidłowo ale nie za bardzo bo się będzie zakleszczać albo będzie za luźne i będzie zgrzytać.

  Słyszałem o takiej metodzie że miedzy koła zębate daje się kartkę papieru i ma jej nie przeciąć koło zębate.

  Są podobno jakieś czujniki które wkłada się między zęby i się mierzy
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Te koła to atak? Papier to tani i dobry sposób, potnij na paski (tylko nie blok techniczny) i tak jak słyszałeś to będzie OK. U mnie się sprawdza i nic nie wyje.
 • Poziom 27  
  Papieru ma nie pociąć po przejściu przez koła tylko zrobić ślady zębów tak mnie uczono , są jeszcze jakieś fajne insze metody ?
 • Pomocny post
  Moderator Samochody
  A poczytać nie łaska, ogólnie o regulacji przekładni hipoidalnych ? Wkłada się nie żaden papier tylko smaruje koła tuszem, a konkretnie powierzchnie robocze zębów, żeby sprawdzić ślady współpracy - powierzchnia tarcia ma zajmować większą część ściany zęba, nie za głęboko ( zbyt ściśnięte koła) i nie zbyt płytko (koła zbyt luźno spasowane).Zgrzytać nic nie będzie - co najwyżej wyć. Sugeruje poczytać jak to się robi np we Fiatach 126 i 125p. Ważne są:
  - wystawanie główki wałka atakującego do wnętrza przekładni,
  - napięcie łożysk tego wałka,
  - odległość koła kosza satelitów od wałka,
  - napięcie łożysk kosza satelitów.
  Żeby wszystko prawidłowo ustawić potrzebna jest znajomość jeszcze jednego parametru - ustalonej przez producenta obydwu współpracujących elementów wartości nominalnej, wybitej na którymś z w/w. W samochodach osobowych te części są fabrycznie parowane.
  Zastępczo w "maluchach" ustawiało się luz przekładni na mokra bibułę - miał być odznaczony ślad zęba, bibuła nie mogła być przecięta. Z narzędzi to czujniki zegarowe z mocowaniami się przydawały.