Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Trawiata WS 301S - Nie działa jeden kanał

rafalski87 24 Aug 2009 00:34 6050 14
    rafalski87
    Level 11  
    Witam, mam problem z w/w wzmacniaczem, nie działa prawy kanał.

Przedwzmacniacz jest chyba sprawny, ponieważ jak podłączam głośnik od słuchawek na wyjściach z przedwzmacniacza jest sygnał tzn głośniczek gra zarówno na lewym jak i na prawym kanale.

Na załączonym obrazku podałem wartości napięć jakie występują na obu kanałach.
    Na kanale prawym prawie wszystkie wartości wynoszą około 28V.

Na czerwono zaznaczyłem tranzystor (BC 157) który według metody której go sprawdzałem jest padnięty drugi wygląda na dobry.

Sprawdziłem również T507 ( BC 211A) i wygląda na sprawny, nie udało mi się dostać takiego na giełdzie i nie znano zamiennika.

Sprawdzałem w ten sposób:
    baza > Emiter, baza >kolektor kablami zmiana polaryzacji baza > Emiter, baza >kolektor
    W żadną stronę nie przewodził prądu.

Na zielono zaznaczyłem kondensatory które wymieniłem.

Nie sprawdziłem jeszcze tranzystorów przykręconych do radiatora.
    Co może być przyczyną tego że wszystkie napięcia są w okolicy 28V, nie chce powymieniać połowy elementów odpalić i zaraz wymieniać ich z powrotem.

Czy po wymianie uszkodzonego BC 157 powinno działać poprawnie, jakiego innego tranzystora użyć zamiast BC 157, byłem dzisiaj na wolumenie ale nie dostałem takiego a sprzedawca nie wiedział jaki jest zamiennik.

W sprawnym kanale jedno napięcie nie zgadza się z podanym na schemacie, chodzi o napięcie na rezystorze nastawnym. Napięcie powinno wynosić 8,2V natomiast u mnie wynosi -1.3V.

BC 157 to para na kanał umieszczone obok siebie T503,505 i dla drugiego kanału T504, 506, na schemacie tranzystory łączą się 1 wprowadzeniem.
    bubi89
    Level 21  
    Za BC157 możesz użyć BC557, wymień uszkodzony tranzystor. Ten tranzystor pracuje w parze różnicowej?? bo nie podałeś numeru. Gdybyś potrzebował wymieniać BC211 to ja zastępuję go zawsze BD139. Posprawdzaj wszystkie rezystory i koło tego uszkodzonego tranzystora. Na razie zrób tyle i napisz o efektach.
    User removed account
    User removed account  
    bubi89
    Level 21  
    Piotrek Majstersztyk wrote:
    Typowe uszkodzenie tranzystorów mocy i też ich sterujących jest przyczyną napięcia stałego na wyjściu głośnikowym. Parę różnicową powinno się wymieniać parami czyli 2 tranzystory np 2xBC557 a nie jeden BC157 a drugi BC557. Do sprawdzenia jeszcze T515 i T507.
    Na razie to tyle napisz o efektach.

Tu kolega ma rację. Jeśli będziesz miał uwalone końcowe tranzystory BDp283 i BDP284 możesz je zastąpić BD911 i BD912, powinny one być sparowane tzn. tak dobrane żeby miały mniej więcej takie same wzmocnienie. Sprawdź też tranzystory sterujące. Wzmacniacz możesz uruchamiać poprzez żarówkę o mocy 60W włączoną szeregowo w uzwojenie pierwotne transformatora. Jeżeli żarówka się świeci to gdzieś masz zwarcie. W ten sposób możesz uniknąć uszkodzenia innych elementów w tym tych nowo wsadzonych.
    rafalski87
    Level 11  
    Witam, wymieniłem BC211 (T507), oba BC157 (T503, 505) i 2 rezystory (R537, R511), sprawdziłem T515 wygląda na sprawny oraz T517 też wygląda na sprawny.

Gdzie mam wpiąć tą żarówkę ? Załączam zdjęcie transformatora. Przeczytałem co to jest uzwojenie pierwotne ale nie wiem gdzie mam wpiąć żarówkę.

bubi89
    Level 21  
    Ja zazwyczaj żarówkę podłączam do styków gniazda bezpiecznikowego, które jest po pierwotnej stronie transformatora (w większości urządzeń gniazdo bezpiecznika "głównego" znajduje się przykręcone na tyle obudowy). Oczywiście bezpiecznik wyciągam.
    rafalski87
    Level 11  
    No i coś jest nie tak żarówka się zaświeciła, a wcześniej jak podłączyłem na moment bez żarówki to coś zaskwierczało.

Nie mam pojęcia co to może być.

Czy mogę BD137 (T515) zastąpić BD139 oraz BD138 (T517) zastąpić BD140 może one są walnięte.
    sarna
    Level 24  
    To po co podłączałeś bez żarówki?
    bubi89
    Level 21  
    Wymień tranzystory sterujące, posprawdzaj rezystory w ich obrębie, odlutuj tranzystory końcowe, potencjometr głośności na minimum, podłącz przez żarówkę wzmacniacz do sieci. Jeśli się zaświeci. Wyłącz go i jeszcze raz sprawdź pozostałe tranzystory i rezystory. Następnie podłącz tranzystory końcowe i znów patent z żarówką, jeśli się zaświeci to uszkodzone są tranzystory końcowe. Za sterujące możesz wsadzić te same co były lub BD139 i BD140.
    bogunio
    Level 25  
    rafalski87 wrote:

Nie mam pojęcia co to może być.

Właśnie.
    Niech Kolega zaniecha naprawy tego wzmacniacza.
    Nie ma Kolega o tym zielonego pojęcia.
    rafalski87
    Level 11  
    Sprawdziłem wszystkie rezystory dla prawego kanału i są OK.
    Wylutowałem BDP 283 i BDP 284 włączyłem - żarówka się zaświeciła.
    Następnie wylutowałem BD 137 i Bd138 włączyłem - żarówka się zaświeciła.
    Wylutowałem BD 135 - feket ten sam.
    Wylutowałem BD139 (BC211) - to samo
    Wylutowałęm 2x BC557 (BC157) - to samo

Sprawdziłem te tranzystory i wydają się być ok.

Jutro kupię nowe BC557 dla pewności.
    bubi89
    Level 21  
    Jak podłączyłeś tą żarówkę? tak jak Ci mówiłem zamiast głównego bezpiecznika?? Staramy Ci się pomóc. A może przypadkiem uszkodziłeś drugi kanał? Rezystory sprawdzałeś??
    rafalski87
    Level 11  
    Żarówkę podłączyłem zamiast bezpiecznika, podlutowałem się do gniazda bezpiecznika na tylnej ścianie.
    Rezystorów na lewym kanale nie sprawdzałem, sprawdzę rezystory i te BC157 na lewym kanale.

Jeśli włączę wzmacniacz bez płytki wzmacniacza wtedy żarówka się nie zapala.
    bubi89
    Level 21  
    Czyli masz jeszcze uszkodzenia w którymś z wzmacniaczy, to logiczne. W tym kanale co mówiłeś, że jest sprawny też mogły Ci paść jakieś tranzystory.
    rafalski87
    Level 11  
    Po paru dodatkowych godzinach dłubania oddałem wzmacniacz znajomemu bo ja już nie miałem siły, może jemu się przyda.