Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

domofon + kamera -instalacja

kagan_sk 24 Aug 2009 15:57 7104 8
Optex
 • #1
  kagan_sk
  Level 2  
  czesc,
  kupilem wielorodzinny (3) domofon firmy Genway, a do tego chcę do 1 unifonu dorobić wideodomofon. Wybrałem opcję że dokupię kamerę oraz mały tv lcd i podłacze to osobno.
  Czy to dobre rozwiązanie?

  1.Proszę o pomoc w doborze kamery-na co zwracac uwagę - czy kupić bezprzewodową?
  (kamera będzie w odległosci 5m od bramy i 30 od budynku)
  jaki tv lcd wybrać ?


  2.odleglosc miedzy domem a bramą to 30m - jakim kablem łączyc ten domofon?
  4x0,5mm wystarczy?

  3.Jakim kablem podłączyc zasilacz- (odleglosc tez 30m)


  Poniewaz wszystko będzie zakopane w ziemi w peszlu -czy powinienem wybierać jakieś szczegolne kable?

  z gory dzieki za kazda pomoc,
  pozdrawiam
 • Optex
 • #2
  henryxxl
  Level 26  
  Ja myśle ze można się postarać wykopać rów i zakopać kabel żeby było przewodowo bo w innym wypadku trzeba by było jakieś baterie a tak zawsze by działało, takie moje zdanie:)
 • Optex
 • #3
  speed99mail
  Level 14  
  Moim zdaniem najlepszym wyjściem było by kupno wideodomofonu. Ale jeśli już to:

  Ad.1. Przy wyborze kamery zazwyczaj cena=jakość. To jaka ta kamera będzie, zależy od tego, czego oczekujemy od kamery (czy ma być widać twarze w celu rozpoznania, czy tylko widać, że ktoś jest), kolorowa czy czarno/biała, jaka czułość, czy kamera dzień/noc etc. Tu kol. się nie określił. Bo jeśli ma pełnić taką samą funkcję jak w domofonie to wystarczy tani model. A jeśli coś więcej, to albo gotowa kamera zewnętrzna, albo obudowa z grzałką, kamera kompaktowa, obiektyw etc.
  Co do telewizora kwestia ceny i wielkości. Małe telewizory przenośne nie mają raczej super parametrów. I tak rozdzielczość kamery będzie zapewne większa od tej jaką będzie w stanie pokazać TV.
  Jak można wkopać kabel to zdecydowanie kamera kablowa. Mniejsza awaryjność. Do bezprzewodowej swoją drogą też trzeba dociągnąć zasilanie.

  Ad.2. Lepiej 4x0,8mm2. Jeśli trzeba by było "zgrubić" zasilanie, czy może zmienić domofon za kilka lat. Nikt nie chce znowu kopać dołka. No i najlepiej kabel ziemny, żelowany. Przynajmniej będzie raz a dobrze.
  A tak poza tematem: Można od razu wkopać dodatkowy kabel zasilający i skrętkę. Jak by przyszło dołożyć coś w przyszłości.

  Ad.3. Zależy od rodzaju zasilania kamery 230V AC, czy 12 DC. Raczej będzie to tańsza kamera, więc DC, czyli przewód 2x1,5 mm2. Odległość będzie dość znaczna jak na prąd stały. (Zależy to od poboru prądu przez kamerę+grzałka+podświetlenie IR).
  Jeżeli kamera bierze np 500mA, to przy 30m kabla potrzeba minimum przewód o przekroju 0,8 mm2. No i ważne jakiego zasilacza użyjemy. Musi być wystarczające natężenie i napięcie większe niż 11V (poniżej kamera głupieje)
  Jeżeli zasilacz będzie przy kamerze to dla 230V AC przewód 3x1,5mm2.
  Tyle o zasilaniu - dla wizji koncentryk RG59 75 Ohm.
 • #4
  michcio
  Electrician specialist
  Przede wszystkim wszelkie przewody zakopywane w ziemię muszą być do tego przystosowane. Czyli np. kable elektryczne do ziemi mają oznaczenie YKY.
 • #5
  mazek21
  Level 11  
  Nie prociej kupić panel wideo i monitor ? pozostale unifony beda pasowaly do kasety wideo
 • #6
  saimon79
  Level 14  
  A ja się zapytam o takie coś:
  Czy można do kasety bramowej bez kamery podłączyć unifony z ekranami i do tych unifonów posłać obraz z kamery zewnętrznej?
 • #7
  cambud
  Level 2  
  Witam, możesz tak zrobić, należy kupić monitor do którego podłączysz kamery. Obecnie do takich monitorów możesz podłączyć 2 kamery. Jest też opcja że stacja audio (bramofon) może współpracować z zewnętrzną kamerą CCTV. Obraz i dźwięk jest wtedy przesyłany do monitora w domu (unifonu).
 • #8
  48h-sklep.pl
  Level 14  
  Witam, można przesłać sygnał z zewnętrznej kamery CCTV, w ten wykorzystuje się większy kąt widzenia kamery i oczywiście lepszą widoczność i jakość. Wtedy za pomocą 1 kamery, będzie widać wjazd, i futkę
 • #9
  cambud
  Level 2  
  zależy jaka to będzie kamera i czy będzie działała z monitorem.