Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitory STX GDN-14-100-8-SCX i GDWK-10-200-8-PJ

junior300 11 Cze 2012 21:26 64757 65
  • #61 11 Cze 2012 21:26
    Arek460
    Poziom 17  

A które ściany obudowy powinno się tłumić i jaką gąbką ?

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #62 11 Cze 2012 23:28
    sebek555cool
    Poziom 16  

To w jaki sposób tłumimy kolumnę zależy od wielu "rzeczy". Jedną z nich jest np. typ obudowy - zamknięte tłumimy mocno, wnętrze praktycznie całe jest wypchane gąbką. Obudowy BR tłumimy słabiej, ponoć dobrze jest, gdy gąbkę oddalimy od ścianek o około 2-3cm. Obudowy typu BP nie tłumi się wcale. To czym tłumimy obudowę zależy od własnych upodobań słuchowych. Ja mniejsze kolumienki zawsze tłumiłem dając na tył 2-3 warstwy filcu ( do obijania kolumn ) potem gąbkę dużej gęstości, a za sam głośnik gąbkę mniejszej gęstości. Spotkałem się z przypadkiem w kolumnach Space 86 (Unitry), że za wytłumienie robiła wata szklana, ale... zamknięta w torebce plastikowej :?: NIGDY nie dawaj styropianu do kolumny ( a i z takim przypadkiem się spotkałem ), chyba, że chcesz zmniejszyć jej litraż. W małych kolumienkach tłumisz generalnie tylko tył, bo dając 2x gąbkę 5cm masz 3/4 boków "zasłonięte" ( tylko przykład, "małe kolumienki" to pojęcie względne). W dużych kolumnach tłumisz tył i boki. Frontu nigdy nie tłumiłem, bo zwykle tego dużo nie ma do tłumienia :D

Radziłbym poczytać koledze jakieś książki, artykuły na temat akustyki. Odpisuję na te posty, bo lubię pomagać, ale nie powinienem tego robić, chociażby dlatego, że to nie jest głównym wątkiem tematu.

Pozdrawiam.

• #63 02 Lip 2012 16:43
    Arek460
    Poziom 17  

A w jaki sposób obudowe kolumny tłumił autor ?

• #64 18 Lip 2012 00:46
    dabyl
    Poziom 11  

sebek555cool napisał:
    zamknięte tłumimy mocno, wnętrze praktycznie całe jest wypchane gąbką.

Tak, OZ tłumimy mocno (może lepiej powiedzieć "mocniej" - niż np BR) i przeważnie kończy się na wytłumieniu całej objętości obudowy - ale nie gąbką. Jednym z efektów działania wytłumienia kolumny jest "spożytkowanie" energii generowanej przez tylną stronę membrany. Wytłumienie działa w ten sposób, że zamienia tę energię na energię cieplną, generowaną podczas tarcie zachodzącego w wytłumieniu podczas rozchodzenia się w nim fali akustycznej (dlatego mówimy, że mocne wytłumienie "zwiększa pozorną objętość obudowy", bo efekt w obu przypadkach jest podobny). Idąc tym tropem łatwo można dojść do wniosku, że lepiej sprawdzi się tutaj coś w rodzaju wełny lub waty. Najpopularniejsza wydaje się wełna mineralna, choć jej zastosowanie jest problematyczne, ponieważ w jej przypadku zawsze dochodzi do "pylenia" (nie istnieje coś takiego jak wełna mineralna nie pyląca. Wynika to z budowy tego materiału. Pomimo iż mata takiej wełny wydaje się materiałem dosyć elastycznym, to nitki rozwłóknionej skały mają tę elastyczność ograniczoną i w pewnym momencie dochodzi do ich łamania. Wełna mineralna "nie pyląca" po prostu pyli w mniejszym stopniu, niż inne). W "światku audio" polecana jest naturalna wełna owcza - podobno ma najlepsze właściwości jeśli chodzi o "podejście akustyczne" (nie wiem, sam nigdy nie stosowałem), ale jest również stosunkowo droga. Tanim i całkiem dobrym materiałem są waty poliestrowe (w branży tapicerskiej znana pod nazwą ovata) - do tego kosztują grosze. Podsumowując - gąbki do wytłumienia kolumn - jak najbardziej, ale raczej na wewnętrzną stronę ścianek obudowy, w "przestrzeni" lepiej sprawdzą się materiały wełnopodobne.

sebek555cool napisał:
    Obudowy BR tłumimy słabiej, ponoć dobrze jest, gdy gąbkę oddalimy od ścianek o około 2-3cm.

Gąbka do obudowy BR - jak najbardziej. Pochłania część energii wewnątrz obudowy (podobnie jak wełna, o której wspomniałem wcześniej) i ułożona na ściankach niweluje powstawanie odbić fali akustycznej od tychże. Nie chodzi tutaj nawet o powstawanie fali stojącej, bo np w aplikacjach stricte niskotonowych takowa nie ma racji bytu (z uwagi na długość fal dla poszczególnych, niskich częstotliwości, w zestawieniu z wymiarami obudowy), ale po prostu o pochłanianie części energii generowanej przez membranę głośnika. Obudowy BR tłumimy mniej niż obudowy OZ, bo akurat mocne wytłumienie energii generowanej przez tylną stronę membrany nie leży w naszym interesie dla tej konkretnej aplikacji - energia ta jest wykorzystana do pracy portu BR (co skutkuje "zyskiem na basie").

Nie wiem skąd wziął się pogląd o odsuwaniu gąbki od ścianek obudowy o pewną odległość. Nie wiem czym jest to uzasadnione - przynajmniej ja takiego uzasadnienia nie dostrzegam.

sebek555cool napisał:
    Obudowy typu BP nie tłumi się wcale.

Nieprawda. Wytłumienie obudowy typu BP jest sprawą dosyć skomplikowaną. Obudowa taka w założeniu działa jak filtr pasmowo przepustowy (stąd jej nazwa), ale w praktyce generuje jednak sporo zniekształceń harmonicznych, z którymi musimy walczyć - najprościej właśnie poprzez odpowiednie wytłumienie. Jest tutaj pewna pułapka, bo wytłumianie działa z jednej strony na właśnie poziom zniekształceń, z drugiej strony wprowadza nam zawirowania na strojeniach obudowy - przy projektowaniu takiej aplikacji należy trafić w złoty środek. BP kompletnie bez wytłumienia gra raczej fatalnie. Obudowa typu BP jest bardzo trudna do zaprojektowania - oczywiście jeśli chcemy osiągnąć odpowiedni, konkretny efekt - bo "na pałę" przecież też można.

sebek555cool napisał:
    W małych kolumienkach tłumisz generalnie tylko tył, bo dając 2x gąbkę 5cm masz 3/4 boków "zasłonięte" ( tylko przykład, "małe kolumienki" to pojęcie względne). W dużych kolumnach tłumisz tył i boki. Frontu nigdy nie tłumiłem, bo zwykle tego dużo nie ma do tłumienia

Nie widzę powiązania pomiędzy wielkością obudowy, a lokalizacją w niej wytłumienia. Generalna zasada, jakiej wypadało by się trzymać, to "sztywne, gęste i twarde" materiały na ścianki (np gąbka, filc, przeszywanka tapicerska), oraz "miękkie i włókniste" materiały w światło obudowy (np wszelkiego rodzaju wełny i waty - naturalne lub sztuczne), oraz unikanie lokalizacji wytłumienia w okolicach portów dla obudów wentylowanych (chyba, że ma to konkretne uzasadnienie - np w obudowach typu TL).

• #65 18 Lip 2012 11:20
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #66 23 Sie 2012 17:07
    Arek460
    Poziom 17  

A tak z ciekawości zapytam - ile one ważą ?

Szukaj w 5mln produktów