Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Benq C850 - krótkie spięcie przy rozbieraniu

24 Sie 2009 22:21 2681 11
  • Poziom 10  
    Witam,
    W trakcie demontażu obiektywu z Benq C850 doszło do krótkiego spięcia (przez śrubokręt) na górnej płytce w zaznaczonej okolicy bądź na samym kondensatorze C1. Pomijam wcześniejsze dwa małe kopnięcia w palec bliżej lampy ;-). W tej chwili aparat nie reaguje na włącznik.
    Jak rokujecie odnalezienie i usunięcie problemu ?
    Z góry dzięki za pomoc.
  • Szafy Rack
  • Poziom 23  
    Musisz zlokalizować bezpiecznik na płycie głównej aparatu , jeżeli jest uszkodzony to wymień. Jeżeli aparat nie będzie reagował po wymianie bezpiecznikow , to naprawa może się okazac bardzo trudna (szukanie uszkodzonych elementow). Napięcie z kondensatora lampy błyskowej sięga około 300 V i przy zwarciu do innych ścieżek może spowodować zniszczenie elektroniki aparatu , takie uszkodzenie może być w praktyce nienaprawialne.
  • Poziom 10  
    ok, przeszukałem co się da i chyba odnalezienie bezpiecznika smd to nie taka prosta sprawa.
    Może jednak odpowiedź na poniższe pytanie skróci problem.
    Czy przy uszkodzonym bezpieczniku (jak podpowiada bezum1 ) na włączniku aparatu jak i wielu innych elementach na płytce powinno/może być napięcie do plusa baterii?
  • Poziom 23  
    Bezpieczników może być kilka , jeżeli uszkodzony jest tylko jeden to napięcie może być na wielu elementach elektroniki.Jeżeli masz taką możliwość to zrób zdjęcie płyty głównej , może uda się zlokalizować bezpieczniki.
  • Szafy Rack
  • Poziom 10  
    No to lecimy z fotkami.
    Tutaj góra od dołu:
    tył:
    przód:

Ja nic "uszkodzonego" nie widzę. Choć z drugiej strony nie wiem czego szukam.
    Z góry dzięki
  • Moderator
    Zgodnie z prośbą autora tematu temat zostaje odblokowany.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Bezpiecznik główny masz prawdopodobnie na trzecim zdjęciu tam gdzie zasłonił kondensator. Szukaj oznaczeń literowych na elementach smd typu O, K, T itp. Jest kilka bezpieczników po obu stronach płytki z oznaczeniem O - jest to bezpiecznik 2,5A.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Wygrzebałem aparat z dna szafy. Dziękuje z podpowiedzi, przydały się.
    Jak widać na zdjęciu (były pod kondensatorem) zlokalizowałem dwa bezpieczniki z przerwą, zadrutowałem możliwie najcieńszą żyłką.
    Problem na tą chwilę jest taki, że grzeje się coś w okolicy lampy błyskowej. Napięcie na baterii po podłączeniu zasilania do płytki spada z 3,2V do 2,5V i dalej powoli leci w dół. Zaczyna być wyczuwalny zapach podgrzanej elektroniki. Nie potrafię niestety wskazać co. Na początek odłączyłem kondensator lampy (był lutowany w miejscu "T2") - bez różnicy.
    Macie jakieś sugestie co wyciągać dalej czy raczej nie ma co już ma dla niego ratunku?
    dzięki
    ja
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam
    NO to do wymiany cała elektronika!
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Naprawa mało opłacalna. Poszukaj taniego dawcy.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    [...] po naciśnięciu migawki na ekranie pojawiają się pasy i aparat się zawiesza.Trzeba wyjąć baterie żeby go wyłączyć
    - poza tym ok.

Czy z takiej usterki elektronikę da się przeszczepić?
    U mnie grzeje się element na górnej płytce (tam tez poszła iskra) może by wystarczyła wymiana tylko jej?
  • Poziom 17  
    Witam
    Kolego już pisałem że nie ma co kombinować ponieważ nie masz schematu a nawet gdybyś miał było by ciężko zdiagnozować i wymienić n.p. układ scalony zasilacza lub procesor. Nikt w to się nie bawi i jest to ogromnie trudne.Wymienia się całą elektronikę!!
    Pozdrawiam proponuję zamknąć temat