Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa sterownika tyrystora GTO

piotrekwoj1 25 Sie 2009 01:40 5058 15
  • #1 25 Sie 2009 01:40
    piotrekwoj1
    Poziom 37  

Witam wszystkich zainteresowanych tematem chciałby zbudować układ do sterowania tyrystorem GTO załużmy że mam generator który ma regulowaną częstotliwość oraz długość impulsów i teraz jak zbudować urządzenie wykonawcze do sterowania tego tyrystora wiadomo że podczas impulsu z generatora na wyjściu jest albo stan wysoki albo niski i teraz jak zbudować te urządzenie aby spełniało warunek gdy na wyjściu z generatora jest stan wysoki to tyrystor przewodzi a gdy stan niski to nie przewodzi proszę o jakieś wskazówki do budowy tego urządzenia może jakieś gotowe schematy wszystko co by się przydało pozdrawiam

0 15
  • #2 25 Sie 2009 10:04
    marek_ka
    Poziom 26  

Nota katalogowa elementu w rękę i tam masz napisane parametry impulsu sterującego. Jeśli to tyrystor ze starego telewizora to masz tam cały układ sterujący.

0
  • #3 25 Sie 2009 10:52
    piotrekwoj1
    Poziom 37  

a wiec w sumie nic takiego nie trzeba robić tylko wystarczą dwa tranzystory jeden NPN a drugi PNP dobrze wyczytałem z noty a tyrystor to BTV58-850R /Tyrystor GTO (850V 10A)/ tylko że będę musiał jakoś zrobić np +9V i -9V bo do masy nie może być tak mi się wydaje

0
  • #4 25 Sie 2009 13:45
    Łukasz6
    Poziom 16  

Przy przełączaniu w stan blokowania nie musisz zmieniać polaryzacji bramka katoda , tylko zaprzestać impulsu bramkowego

0
  • #5 25 Sie 2009 13:51
    piotrekwoj1
    Poziom 37  

czyli co nawet nie muszę stosować dwóch tranzystorów tylko wystarczą impulsy z generatora

Dodano po 1 [minuty]:

stan wysoki załączy tyrystor a niski go wyłączy czy po zaniku stanu wysokiego tyrystor automatycznie się wyłączy

0
  • #6 25 Sie 2009 13:54
    Łukasz6
    Poziom 16  

nie sorki pomyliło mi się z SCR-em wGto do wyłączenia potrzebny jest ujemny impuls bramki

Dodano po 2 [minuty]:

potrzebujesz dodatniego jak iujemnego punktu zasilania

0
  • #7 25 Sie 2009 13:59
    piotrekwoj1
    Poziom 37  

wydaje mi się że i SCR sam sie nie wyłączy musi być układ rezonansowy do wyłączenia SCR-a albo układ dwóch tyrystorów w którym jeden wyłacza drugi

0
  • #8 25 Sie 2009 14:12
    Łukasz6
    Poziom 16  

scr wyłączysz po zaniku impulsu bramkowego albo ujemną polaryzacją anody względem katody i to drugie często stosuje się do szybszego odzyskania własności zaworowych tyrystora Ładunek Qrr

0
  • #9 25 Sie 2009 14:17
    piotrekwoj1
    Poziom 37  

coś mi sie wydaje że chyba się mylisz tyrystor SCR to nie tranzystor i nie da sie go tak łatwo wyłączyć poprzez bramkę albo zanik impulsu

0
  • #10 25 Sie 2009 15:25
    marek_ka
    Poziom 26  

Tyrystor GTO to tyrystor wyłączany bramką. Zachowuje się podobnie jak tranzystor kluczujący. Ma tylko dwa możliwe stany pracy, przewodzi lub nie przewodzi. Przejście od przewodzenia do wyłączenia osiąga się odpowiednim impulsem bramkowym w przeciwieństwie do zwykłego tyrystora. W starych telewizorach SONY (ok. 30 lat wstecz, w Polsce to czasy Thomsona i Jowisza) był stosowany w linii tyrystor GTO i jego bramka była sterowana przez transformatorek. Gdy podasz nieprawidłowe impulsy na bramkę masz szansę osiągnąć trzeci stan pracy, przewodzi bez względu na impulsy bramkowe. Czyli spalisz go.

0
  • #11 25 Sie 2009 16:38
    piotrekwoj1
    Poziom 37  

Słyszałem właśnie o stosuwaniu tyrystorów GTO w starych telewizorach chodziły one chyba w odchylaniu jak się nie mylę znalazłem jeden sklep w polsce co sprzedaje te tyrystory a dokładniej hurtownię w której trzeba kupić za conajmniej 80 zł wiec nie kupię 15 tyrystorów bo są mi zbędne ale to mniej ważne a czy może masz kolego pomysły jak sterować zwykłymi tyrystorami chodzi oto aby wykonać taki układ aby można było np: ustawić sobie swiecenie żarówki przez 1s 2s przerwy i tak ponownie 1;2;1;2;1;2

0
  • #12 25 Sie 2009 18:00
    Łukasz6
    Poziom 16  

zwracam honor kolego piotrekwoj1 scr wyłączysz przy spadku prądu anodowego poniżej prądu podtrzymania Ih albo ujemną polaryzacją anody względem katody . Coś mi się porąbało

0
  • #13 05 Wrz 2009 09:10
    piotrekwoj1
    Poziom 37  

Witam ponownie mógły mi ktoś wyjaśnić czy różnią się te dwa tyrystory jeden jest
    25TTS08 - 800V 16A Phase Control SCR a drugi
    2N6405 - Silicon Controlled Rectifier 16A 800V

co oznacza te phase control a co oznacza silicon controlled retifier jaka jest nimi różnica i czy można je stosować zamiennie

0
  • #14 21 Maj 2010 13:52
    krzysiek2987
    Poziom 11  

Koledzy znacie może jakieś gotowe sterowniki tyrystora GTO, chodzi głównie o wykorzystanie w sterowaniu napięciem przemiennym, samą amplitudą bez kluczowania.

0
  • #15 24 Maj 2010 18:50
    elek555
    Poziom 37  

Musisz przemyśleć czy chcesz mieć GTO i kłopoty czy zwykły (dostępny) tyrystor/triak. Zrobić można na obu. Napisz co budujesz bo na razie mieszasz zdrowo. (raz chcesz sterować czasem w proporcjach, raz amplitudą)

0
  • #16 15 Cze 2010 13:43
    kylo_29
    Poziom 8  

Kolego chodzi mi o to czy da się zrobić sterowanie fazowe napięcia przemiennego na dwóch tyrystorach GTO. Czy wogóle istnieją takie rozwiązania.

0