Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konstrukcja odbiornika na 5kHz

TheMan 25 Aug 2009 09:31 1972 8
    TheMan
    Level 10  
    Witam.
    Nie ukrywam, iż szukam sposobu na złapanie sygnału z pulsometra, który jest nadawany w częstotliwości 5kHz AM. Otóż, potrzebuję pomocy na skonstruowanie takiego ustrojstwa, które mogłoby odczytywać sygnał z pasa, który wysyła informacje do zegarka.
    TheMan
    Level 10  
    Tak, dla pewności sprawdziłem jeszcze raz w instrukcji. Nadajnik w pasie na częstotliwości 5kHz, modulacja amplitudy.
    Klima
    Level 30  
    To pewnie będzie coś na kształt RFID. Poszukaj w tym kierunku, bo może są gotowe układy.
    Hyper44
    Level 15  
    Układy RFID chyba aż tak nisko nie działają. Napisz z jakiej odległości chcesz odbierać i jaki duży może być ten odbiornik (przenośny czy stacjonarny).
    TheMan
    Level 10  
    Hyper44 wrote:
    Układy RFID chyba aż tak nisko nie działają. Napisz z jakiej odległości chcesz odbierać i jaki duży może być ten odbiornik (przenośny czy stacjonarny).

Odległość niezbyt duża 1-1,5m, nie ma wymagania, żeby był mobilny. Ale wiadomo im mniejszy tym poręczniejszy. Dałoby się to coś sprzęgnąć z komputerem?
    Bo chyba programik zliczający ilość przesłanych sygnałów mógłby sam liczyć BPM.
    Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę

ps. W planach mam po prostu zamiar zostawić urządzenie, które by mi zliczyło (np. w nocy) historię pomiaru pulsu. A nie stać mnie na wydanie 400-500zł na pulsometr, z funkcją zapamiętywania i zrzucania pomiarów..
    Hyper44
    Level 15  
    Z odbiorem nie byłoby raczej problemu, można to zrobić odpowiednią cewką zbliżoną do nadajnika i podłączoną do karty dźwiękowej komputera. Gorzej z rozkodowaniem transmisji. To najpewniej jest kodowanie OwnCode, zapobiegające odbieraniu sygnałów z innego pulsometru, który może znajdować się w pobliżu.
    TheMan
    Level 10  
    @Hyper44: Pocieszę Cię, również w instrukcji jest napisane, że sygnał nie jest kodowany i istnieje ryzyko zakłócenia przez inny sprzęt znajdujący się około metra od urządzenia.
    Więc w tym wypadku dekodowanie jest zbędne.

Quote:
    i podłączoną do karty dźwiękowej komputera.

I puścić audacity, żeby nagrywało sygnały, a potem wyliczyć ile razy na minute mamy aktywność ;)