Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensatory separujace

montertb 26 Gru 2002 20:41 3617 7
 • #1 26 Gru 2002 20:41
  montertb
  Poziom 22  

  Mam pytanie, jak dobierac pojrmnosc kondensatorow separujacych np. wejscie audio we wzmacniaczu. Mam dwa uklady audio - wzmacniacze operacyjne i trzeba je odseparowac kondensatorem, jaka pojemnosc dobrac i napiecie.

  0 7
 • #2 26 Gru 2002 22:55
  Tremolo
  Poziom 43  

  napięcie nieco większe od zasilania... jak 12 V to 16 V ... pojemność tego kondensatora wpływa na pasmo przenoszenia. Zbyt duża pojemnosć powoduje niezły trzask bum przy właczeniu, można to zrobić metodą prób i blędów..

  ważny jest materiał z czego jest zrobiony kondensator, powinien być dobrej jakości tak z przedziału finansowego 1zł 2 złote nie pamietam dokładnie co to był za typ kondensatora w kazdym bądź razie z dielektrykiem stałym ... coś w tym stylu nie pamiętam MKS albo MKT wielkość to mniej więcej 470nF - 4,7 uF

  0
 • #4 26 Gru 2002 23:21
  mdcs
  VIP Zasłużony dla elektroda

  :arrow: montertb:

  Kondensatory te się po prostu (jak wszystko w elektronice) wylicza. Najnormalniej w świecie ze wzoru na reaktancję. Musisz znać oczywiście rezystancję wejściową sterowanego stopnia. Przyjmując początek pasma przenoszenia na np. 20Hz / -3dB obliczas dla tych 20Hz taką pojemność, aby jej reaktancja przy tej f-ci utworzyła z rezystancją wejściową wzmacniacza dzielnik -3dB. W praktyce przyjmuje się tą pojemność sporo większą (dlatego, bo zastosowanie kilku szeregowych stopni odseparowanych pojemnościowo dało by w sumie przy naszych założonych 20Hz większy spadek niż 3dB !

  0
 • #5 27 Gru 2002 13:11
  Tremolo
  Poziom 43  

  wszystko też zależy co jest w sprzężeniu zwrotnym. Sprzężenie zwrotne wpływa na charakterystyke częstotliwościową. KOryguje wzmocniania, powoduje stabilniejszą prace. Chodzi oczywiście o ujemne sprzężenie zwrotne.

  najlepiej to wszystko korygować. Zbadać na oscyloskopie i sprawdzić doskonałość sinusoidy :)

  0
 • #6 27 Gru 2002 13:43
  mdcs
  VIP Zasłużony dla elektroda

  :arrow: Tremolo:
  - to jaki charakter ma sprzężenie zwrotne sterowanego stopnia nie ma wpływu na dobór pojemności separującej składową stałą. Kondensator na wejściu wraz z rezystancją wejściową sterowanego stopnia tworzy filtr górnoprzepustowy pierwszego rzędu obliczony na częstotliwość dużo niższą niż wynikało by z pasma przenoszenia całego wzmacniacza. Zależy to od tego ile mamy stopni wzmacniających. Możemy tak dobrać wszystkie pojemności separujące, że utworzą nam one "naturalny" LPF ograniczający pasmo od dołu do np. 10Hz...

  0
 • #7 27 Gru 2002 16:49
  Tremolo
  Poziom 43  

  widziałem wzmacniacz trójstopniowy rzie wejście 1 stopnia było połączone z wyjściem 3 stopnia za pomocą filtra RC w celu "wyprostowania" nierówności charakterystyki f.

  Jeżeli w sprzęrzeniu damy filtr dolnoprzepustowy, to w wyniku tego dostaniemy filtr górnoprzepustowy.

  tak to rozumiem

  0
 • #8 27 Gru 2002 18:53
  mdcs
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Tremolo - dobrze rozumujesz, ale my staraliśmy się debatować nad przypadkiem "czystego" separowania składowej stałej, czyli odsprzęgania stopni, a Ty poruszasz już bardziej skomplikowany temat.

  0