Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 128, sabotaże wszystkich czujek

mmarcinko 25 Sie 2009 12:12 2570 7
  • #1 25 Sie 2009 12:12
    mmarcinko
    Poziom 2  

Witam,
    przepraszam z trochę przydługiego posta
    Opis problemu:
    Centrala została skonfigurowana i uruchomiona ok 2 miesięce temu i działała poprawnie.
    Jednak w między czasie miłem awarie dysku twardego komputera i po reinstalacji systemu operacyjnego nie było juz możliwości komunikacji z centralą - niestety nie miałem też wyeksportowanego pliku konfiguracyjnego.
    Wobec powyższego wczoraj wieczorem zresetowałem centrale do ustawien fabrycznych i rozpoczalem jej konfigurowanie od poczatku.
    Konfiguracja HW:
    Integra 128
    Trzy moduły rozszerzeń wejść CA64
    Dwa manipulatory
    11 czujek OPTEX PIR
    2 czujki OPTEX PIR +MW
    Przewidziane (ale jeszcze nie podłaczone) kontraktony
    Czujki sa zasilane z centrali - out 1 zasilanie (poprzez dystrybutor zasilaniai Pulsar) oraz out 2 zasilanie w czuwaniu (2 czujki MW)
    Out 3 sygnalizator
    Czujki sa podłaczone do wejść płyty głównej od Z1 do Z13 w konfiguracji 2eol/nc
    Po restarcie centrali i wprowadzeniu konfiguracji logicznej (11 stref - cztery na hasło reszta zależne) na początku nie było problemu z sabotażami.
    Miałem pewien problem bo zapomniałem od ostatniej konfiguracji jak należy ustawić uzbrajanie dla stref/czujek, których zasilanie jest włączane dopiero po uzbrojeniu.
    Włączały mi się od razu alarmy z tych czujek. W tym czasie dokonywałem zmian tych ustawień.
    Konfiguracja HW nie była zmieniana od czasu porzedniego poprawnego uruchomienia (jednynie sygnalizator został fizycznie wyłączony i wpięto na jego miejsce rezystor gdyz system zgłaszał awarię niobciązonego wyjścia).
    W trakcie tych prac (zmian konfiguracyjnych) nagle zaczęły się pojawiać alarmy sabotazowe na wszystkich czujkach. Dokonałem kolejnego restartu do ustwień fabrycznych jednak juz od pczatku w momencie przypisania wejść pojawiają sie sabotaże.Z logu widać ze sabotaze te w penym momncie zanikneły ale po kolejnych kilku minutach znowy sie pojawily.
    Prosze o ew. sugestie czy mozliwe sa zmiany konfiguracyjne czy tez objawy wskazuja na awarie plyty centrali.
    Z gory dziekuje za pomoc

Pozdrawiam

Mariusz

0 7
  • #2 25 Sie 2009 12:54
    buszmen78
    Poziom 17  

znany problem płyt Satela -->, PCB do serwisu
    sprawdź czy chodzi na NC/NO jak tak to temat poniżej
    Link

0
  • #3 25 Sie 2009 13:01
    mmarcinko
    Poziom 2  

buszmen78 napisał:
    znany problem płyt Satela -->, PCB do serwisu
    sprawdź czy chodzi na NC/NO jak tak to temat poniżej
    Link

Dzieki za info. Rzeczywiście u mnie wyglada podobnie. Nie wyrzucałem rezystorów ale jak zminiłem na NC to sabotaże zniknęły. Czy to możliwe jednak aby tak nagle po restarcie centrala straciła parametryzację?

0
  • Pomocny post
    #4 25 Sie 2009 13:27
    buszmen78
    Poziom 17  

kolego,
    dotykałeś płytę podczas restartu, ESD uwaliło pewnie komparator,
    z drugiej strony tak nie powinno być gdyż są to wejścia centrali ale........
    (u mnie padały po burzy, inne urządzenia "wstały" a komparatory już nie)

0
  • #5 25 Sie 2009 17:00
    Stan-Mar
    Poziom 25  

wstaw plik konfiguracyjny to będzie można sprawdzić. czujki w konfiguracji 2eol/nc faktycznie (czyli 2 rezystory w czujce), czy tylko w centrali skonfigurowane jako 2eol/nc. Może masz czujki sparametryzowane 2eol/nc, ale w programie zostawiłeś "eol". Ponadto czujki MW jak sparametryzowane. Czy moduł Pulsara faktycznie podaje zasilanie na czujki.

0
  • Pomocny post
    #6 26 Sie 2009 02:21
    rokoko
    Poziom 20  

Temat przerabiany przezemni jakis czas temu.... Plyta centrali uwalona a dokladniej (wg serwisu SATELA chipy p.zaloceniowe) - doraznym sposobem poradzenia sobie z tym problemem jest zwiekszenie czułości wejsc do ok. 800-1000ms

0
  • #7 26 Sie 2009 08:12
    mmarcinko
    Poziom 2  

Stan-Mar napisał:
    wstaw plik konfiguracyjny to będzie można sprawdzić. czujki w konfiguracji 2eol/nc faktycznie (czyli 2 rezystory w czujce), czy tylko w centrali skonfigurowane jako 2eol/nc. Może masz czujki sparametryzowane 2eol/nc, ale w programie zostawiłeś "eol". Ponadto czujki MW jak sparametryzowane. Czy moduł Pulsara faktycznie podaje zasilanie na czujki.

Rezystory oczywiscie w czujce.
    Raczej wykluczam problem kabelkowo-zasilający gdyż jak pisałem konfiguracja kabelkowo-fizyczna działała od dwóch miesięcy i nie było w niej zmian

0
  • Pomocny post
    #8 26 Sie 2009 20:46
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Wielu spotkało się z tym problemem. Sam to przechodziłem. Był problem z płytami wyprodukowanymi około 2 lata temu. Pakuj płytę i odsyłaj do Satela.

0