Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie obrotomierza od 125p do 126p

Mucha_1985 06 Cze 2004 23:04 8837 6
    Mucha_1985
    Poziom 2  
    Jak ktos wie jak podłaczyć obrotomierz od 125p do 126p to prosze o kontakt.A i obrotomierz od 125p jest na cztery cylindry a maluch ma 2.Wiec jak to zrobić?Prosze o kontakt na mucha126p(malpa)wp.pl bede wdzieczny. :(
  • Computer ControlsComputer Controls
    Marekzenio
    Poziom 20  
    Witam.
    Jeśli ktoś dostanie obrotomierz od PF 125p (5 zł na szrocie) to może go założyć do malca.

Trzeba go tylko przerobić bowiem jest on przeznaczony do aut 4 cylindrowych.

Przeróbka jest niezwykle prosta - należy zwiększyć pojemność kondensatora 220 nF. Jest to taki duży prostokątny kondzior ( jest jeszcze jeden 220 nF na płytce ale jest on o wiele mniejszy...).Ja mam dodany równolegle taki sam kodensator tzn. mam 2x 220 nF. Obrotomierz należy potem wykalibrować. Jeżeli mamy prądnicę to można to zrobić za pomocą lampki kontrolnej ładowania: przy 1200 obr/min lampka ta gaśnie. Jeżeli mamy alternator to taką samą prędkość obrotową silnika mamy jadąc około 27 km/h na 4 biegu. Jeżeli będzie to bardzo trudne do wykonania to jadąc na 4 biegu około 80 km/h mamy 3500 obr/min. Jeżeli ktoś woli inne prędkości to polecam przelicznik km/h na rpm który jest na stronie Cichego: Obroty

Regulacje dokonujemy potencjometrem na płytce drukowanej. Mając wartość wzorcowa ustawiamy taką samą jako wskazanie obrotomierza. Podczas kalibracji starajmy się trzymać obrotomierz w pozycji jakiej będzie później zamontowany.

Obrotomierz ma trzy zaciski, od góry: masa, +12V (bezpiecznik B), i cewka zapłonowa. Przy cewce podłączamy się do kabelka idącego z aparatu (powinien być podwójny styk przy cewce)
    http://klub.chip.pl/fiat126p/obroty.htm program do przeliczania obrotów i chyba ta stronka o przeróbce.
    Lub ta stronka http://republika.pl/biger126p/menu/start.html dział warsztat i znajdziesz obrotomierz.
    Pozdrawiam.
  • Computer ControlsComputer Controls
    PETERS
    Poziom 13  
    A jak rozebrać taki obrotomierz,bo mam taki z fiata,ale po odkrenceniu śrub z tyłu i dwóch śrubeczek trzymających tarcze zegara nic niechce zchodzić.Pewnie trzeba wyciągnąć wskazówke,ale niechce zejść,próbowałem dosyć mocno widelcem :) i nic-niewiem czy ktoś jej nieprzykleił klejem bo są założone białe tarcze a więc napewno był rozkręcany??
    grzeskk
    Poziom 33  
    te obrotomierze mają jeszcze z przodu coś w rodzaju kołnierza -taka czarna obwódka trzeba podwadzić z boku i ściągnąć za tym jest szybka i cały środek
    Pozdrawiam
    Mucha_1985
    Poziom 2  
    Siemanko Marekzenio dzieki za odpowiedz na moje pytanie bardzo mi to pomogło i jestem bardzo wdzieczny.Jeszcze raz dzieki i pozdrawiam. :)
    kevino18
    Poziom 2  
    Ja polecam obrotka z łady ma odrazu obudowe i jest okrągły a cena taka sama :)
    artur barczyk
    Poziom 11  
    Witam.
    Mam pytanie czy mogę zamontować jako drugi kondek okrągły(224 czyli 220n)?