Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metody sprawdzania woltomierza

07 Cze 2004 00:15 2768 7
  • Poziom 11  
    Witam, mam gorącą prośbę - czy mogłby mi ktoś podać link do strony lub
    podesłać jakies informacje dot. metod sprawdzania woltomierza? Mam za zadanie zrobić sprawozdanie z ćwiczeń z miernictwa i nie wiem jak się do tego zabrać :(
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 27  
    wiem ze jestem dziwny, ale nie rozumiem o co konkretnie chodzi? potrzebujesz sprawdzic woltomierz jako urzadzenie, czy za pomoca woltomierza chcesz co innego robic... heh:)
    jak sprawdzic miernik, to podlaczyc go do zrodla napiecia stalego/przemiennego o znanej wartosci i odczytac wynik:)
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 43  
    najprościej mieć źrodło napięcia odniesienia powiedzmy dioda zenera i sprawddzić czy rzeczywiście pokazuje ile trzeba, po za tym źrodła galwaniczne napiecia. Po za tym można też sprawdzić cewke naocznie -> czy wogule się rusza sprawdzając napięcie.

dokładniejsze metody to sprawdzenie z miernikiem działającym najlepiej wyższej klasy.
  • Poziom 11  
    chodzi o wzorcowanie woltomierzy. Może ma ktoś coś więcej na ten temat ?
  • Poziom 43  
    niestety niemam ksiażki do miernictwa - powinna być w bibliotece każdego technikum cz uniwerku. Sprawa sie nieco gmatwa przy woltomierzach magnetoelektrycznych pradu zmiennego - działające tam cewki wyznaczają charaktrystyki nieliniowe przesuniecia.
  • Poziom 28  
    Należy woltomierz podłączyć do żródła napięcia regulowanego DC lub AC (zależy od rodzaju) i równolegle do niego dołączyć woltomierz wzorcowy o klasie wyższej. Po wygrzaniu na maksymalnym wskazaniu przez ok 20-30 min. dokonujemy porównania wskazań. Ustawiamy na wzorcowym napięcia zaznaczone liczbowo na skali wzorcowanego i notujemy odchyłki. Nie powinny przekraczać klasy przyrządu wzorcowanego. :)
  • Poziom 43  
    można liczyć co jakiś czas średnią pomiaru oboma miernikami (co jakiś czas sprawdzać napiecie), upraszczając można policzyć odchylenie standardowe (błąd średni kwadratowy) uznając za wynik bezbłędny średnią z wielu pomiarów za pomoca miernika dokładniejszego (ewentualnie tu przyjąć błąd z klasy wyższego wyniku)

rożnica pomiedzy dwoma odczytami -wartość 1 + wartośc 2 + błędy= x+ #x(1) - (x + #x(2) )= #x(1)-#x(2) = Błąd

Błąd z rożnicy dwóch wartości jest suma błędów względnych obu składników.

czyli już wiadomo że blad miernika (2) okreslenie jego wartości nie bedzie mniejsze od dokładniejszego

czyli bląd końcowy = bład wynikający z klasy urządzenia dokładniejszego + błąd z odchylenia standardowego.

to można oczywiście rozwinąć.
  • Poziom 11  
    dzięki chłopaki ale mi chodzi o opisanie metod: kompensacyjnej, technicznej i jakaś tam jeszcze :) niestety dostępu do bibliotek itp nie mam :(