Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG LCD - TFT zużyty ?

07 Cze 2004 19:44 4493 9
  • Spec od TV
    Witam . Trafił do mnie do naprawy monitor LCD lub jak ktoś woli TFT
    SAMSUNG SyncMaster 151 S , ( GH15LS SN/EDC ) z objawem braku kontrastu , gdyby był tam kineskop wygladało by to na zużyty kiniol albo coś z ze SCRINEM. Kolory RGB są prawdłowe i świecą jednakowo , wymiary obrazu też OK . Jaskrawość reguluje ale obraz wydaje mi się , że jest za jasny . Nie widoczna zmiana przy regulacji kontrastem. Obraz jest blady i bez kontrastu. Mam doświadczenie z monitorami z bańką ale tego nie wiem jak ugryść. Czy jest możliwe zużycie - wypalenie się takiego wyświetlacza przy tak kródkim żywocie :?: Mam pytanie do kolegów czy ktoś się już z tym spotkał i jak to wyglądało :?: , jak to zmierzyć :?: Dodam , że prawdopodobnie usterka postępowała stopniowo. Zapraszam do wymiany poglądów i doswiadczeń w tym temacie.
  • Poziom 43  
    Ja bym szukał w regulacji kontrastu, czy ta regulacja chodzi (scalak wykonawczy-matryca do podstawienia)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    na wszelki wypadek zobacz czy nie masz namieszane we wsadzie pamięci...
  • Poziom 14  
    LCD w normalnych warunkach jest nie do zajeżdżenia, sam wyswietlacz w zasadzie sie nie zużywa a podświetlenie wytrzymuje 40-50 tys. godzin. przy wykożystaniu 8godzin/7dni wystarza na jakies 15 lat.
    Opisane uszkodzenie wskazyje raczej na uszkodzenie (bądź rozregulowanie) modułu cyfrowy nie polecam grzebania w pamieci może być problem z uruchomieniem monitora wogule.
    Zalecam serwis AUTORYZOWANY SAMSUNG tylko oni mają sprzęt żeby poprawnie zdiagnozować usterke( niestety potrzebne jest urządzenie + program do regulacji monitora dostępny jedynie dla wybranych).

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Sławek_c napisał:
    LCD w normalnych warunkach jest nie do zajeżdżenia, sam wyswietlacz w zasadzie się nie zużywa a podświetlenie wytrzymuje 40-50 tys. godzin. przy wykożystaniu 8godzin/7dni wystarza na jakies 15 lat.

Tak ale zapomniełeś dodać że to wg producenta w kolorowym PDF. W praktyce jest zupełnie inaczej. A te dane do inwertera to nie wiem skąd wziąłeś.
  • Poziom 14  
    radiosimon napisał:
    Tak ale zapomniełeś dodać że to wg producenta w kolorowym PDF. W praktyce jest zupełnie inaczej. A te dane do inwertera to nie wiem skąd wziąłeś.

Dane o zywotności świetlówek (o inwerterach nie wspomonam są to zewnętrzne naprawialne moduly ) są z dokumentacji serwisowych a przy okazji pracuje w serwisie i widziałem troche LCD pracujących w firmach i zauważyłem niewielki ubytek jasności po 4-5 latach pracy (czesciej uszkadza sie eletronika niż sam wyświetlacz i świetlówki) w porównaniu z CRT (pięcioletni już słabo świeci) ma zdecydowanie dłuższą trwałość.
  • Spec od monitorów
    poza tym tych wybranych jest na peki :] wiec czym tu sie fascynowac....
    co do samych crt - coz - bywaja i takie, bywaja i takie ktore i 3 lat niewytrzymuja. natomiast swietlowki w lcd.. coz - moze to prawda dla 15" matryc, popatrz na wieksze, szczegolnie na te, gdzie swietlowek pracuje kilka (3-5) - tutaj juz wyglada to malo zabawnie
  • Spec od TV
    Piszecie o świetlówkach , mam pytanie. Czy biorą one jakiś udział w regulacji jaskrawości , czy kontrastu? W moim LCD świecą obie świetlówki , ale jak pisałem obraz jest na mój gust za jasny. Czy intensywność ich świecenia jest regulowana przez elektronikę, czy świecą one na stałe a reg. jaskrawości i kontrastu jest realizowana na samej matrycy ? Może jest coś uszkodzone w regulacji tych lamp? Czy mogę włączyć monitor z wypiętymi świetlówkami i jaki powinien być wtedy obraz i czy w ogóle przy sprawnym? A może wiecie czy monitory LCD mają dostępne jakieś tryby serwisowe? Dzieki za zainteresowanie tematem.
  • Poziom 14  
    Swietlówki odpowiadają za jaskrawość obrazu, Jasność świecenia jest regulowana elekronicznie . Jeżeli chodzi o tryb serwisowy to jest do tego specjalny program niestety nie dostępny w sieci (Samsung LG). :( Niektóre posiadaja wewnetrzny tryb serwisowy ale trzeba miec pełną dokumentacje monitora (zeby nie namieszać) i z reguły mniesze możliwości niż zewnętrzny program.
  • Spec od TV
    Monitor naprawiony. Najbardziej mylące było twierdzenie właściciela , że usterka postępowała stopniowo dlatego myślałem o zużyciu LCD. Zanim zacząłem z nim walczyć zapobiegawczo zczytałem EEPROM SMD.
    Fakty są nastepujące:
    W w/w modelu można bez obaw odłączać świetlówki , bez obciążenia nic nie grozi. Przy nie świecących obydwu świetlówkach ekran jest czarny i nic nie widać , może się to przydać przy diagnozie innych uszkodzonych monitorów. Przy świecącej jednej świetlówce obraz jest prawidłowy z widoczną minimalną różnicą jaskrawości , oczywiście jaśniej przy świecącej.
    Na początek podpiąłem pamięć zapisaną samymi FF i odziwo monitor odpalił , obraz był ale z pierwotną usterką. Próbowałem znaleść po omacku jakąś metodę wejscia w tryb serwisowy, kombinacje klawiszy, włącz, wyłącz, przytrzymanie klawiszy i oczywiście nic. Ale gdy przy odpalonym monitorze zacząłem odpinać sygnał SVGA monitor mrugnął i odziwo wskoczył prawidłowy , piękny obraz. EEPROM zapisałem i dla wiedzy podpiąłem pierwotny wsad pamięci i ... dalej było wszystko OK. Nie jest to może opis metody naprawy (chociaż temu pomogło), ale daje do myślenia nad działaniem takich monitorów. Może w procesorze głównym też jest jakaś pamięć i przez podpięcie EEPROMu z FF coś zainicjowałem. :?: Napewno wpięcie programu diagnostycznego by to wyjaśniło, ale to jeszcze nasza przyszłość. Postaram się przesłać wsad EEPROM do bazy, zczytany przy prawidłowo działającym monitorze. Sadzę , że może być pomocny przy naprawach takich monitorów. Dodam, że procesor miał ozn. N 150 DM 024 GH 15_1.1E , pamięć smd 24C08W6.