Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WOH 4210 nie obraca się silnik

stacho56 25 Sie 2009 14:00 2817 3
  • #1 25 Sie 2009 14:00
    stacho56
    Poziom 2  

Pralka ta została przywieziona z niemiec. Po załączeniu pobiera wodę, wypompowuje ale nie kręci się silnik. Na sterowniku nie ma widocznych śladów zalania ani upalonych części, silnik również wzrokowo wygląda "świeżo", na złączce silnika nieznacznie przygrzane były dwa styki. Co może być przyczyną jego nie działania?

0 3
  • #3 17 Wrz 2009 19:18
    arkadiustr
    Poziom 15  

Jeśli pralka ma moduł elektroniczny, to może być on uszkodzony- ja w swojej pralce WOH 6210 mam podobny problem- padła właśnie elektronika- stwierdziłem to zwierając na chwilkę końcówki A1 z A2 triaka i silnik ruszył. teraz próbuję zakupić owy moduł- jak do tej pory z marnym skutkiem :(

0
  • #4 22 Cze 2010 23:15
    Felini
    Poziom 22  

Miałem podobny problem, w pralce WOH 4210 nie obracał się silnik, poza tym cały program przebiegał prawidłowo. Bardzo przydatna okazała się instrukcja serwisowa pobrana stąd.
    Przyczyną usterki były zawieszone szczotki silnika. Pomiar omomierzem stojana i prądniczki (czy jak to się tam nazywa) był ok, natomiast uzwojenie wirnika wykazywało nieskończoną wartość oporu. Po kilkakrotnym rozruszaniu szczotek w prowadnicach pojawił się opór w granicach nieco ponad 3 Ω. Po zamontowaniu silnika pralka działa normalnie.

Edit: Po pewnym czasie problem się powtórzył, silnik znowu przestał się obracać.
    Po jego rozebraniu okazało się, że zawieszająca się szczotka rozkleiła się (szczotka składa się z dwóch sklejonych połówek miedzy którymi jest wprowadzona miedziana linka doprowadzająca napięcie). Obie części skleiłem dwuskładnikowym klejem LOCTITE Hysol 9483 A&B, akurat taki miałem, po tej operacji silnik pracuje normalnie.

Edit 2: Niestety, po kilku tygodniach sytuacja się powtórzyła, silnik się nie obraca, sklejona szczotka znów się zablokowała w prowadnicy. Tym razem wymieniłem szczotkę na nową. Była sporo dłuższa i szersza o 1mm. Korekty wymiarów dokonałem za pomocą szlifierki taśmowej. Z nową szczotką pralka pracuje bezawaryjne ponad pół roku.

0
  Szukaj w 5mln produktów