Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problemy z chłodzeniem proca peltierem ....

501238975 07 Jun 2004 23:51 1227 11
 • #1
  501238975
  Level 21  
  Kupiłem (nową) płytę abit nf7-s v2 , na niej barton 2.5 chłodzone whisper rockiem 4 , temperatura w biosie od 35 do 40 bez obciążenia.

  Mam problem , kiedy dochodzi do tego ogniwo peltiera które działa poprawnie i jest stosowane poprawnie komputer wyłącza się po 5-6 sek. po starcie.Procesor nie jest nadmiernie przyciśnięty przez system chłodzenia.

  Ogniwo mocy 89w (powleczone ceramiką) schładza sie momentalnie do ok 0-3C i jest dociśnięte dobrze do procesora i coolera.
  ogniwo oddaje ciepło i ma stałą temp ok 0-5C (testowane pare godzin ogniwo + radiator bez wiatraka temp. o 4C).

  W biosie wyłączałem ochronę term. i dzieje się to samo
  nie wierzę żeby po 5 sek procesor miał 70-80 C.  Raz po dodaniu sporej ilosci pasty miedzy ogniwo a procesor komputer działał na tyle długo że wszedłem do biosu.Wtedy bez obciążenia na włączonym ogniwie było 53 C i ochrona term. ustawiona na wyl. systemu przy 60 C i przy tych 53 stopniach system sie wyłączył ????  Od czego jest funkcja thermal throtling (w %) w biosie?

  Czy czujniki na płycie głupieją przy tak niskich temp.

  Co się dzieje , prosze o pomoc. :(
 • #3
  Adix
  Level 20  
  policz bilans mocy - takie ogniwo to strata energii(zasilacz się wyłancza), nie nadajae się w takich domowych zastosowaniach. Kliknij sobie na ten link co wyżej.
 • #4
  Dr.Frost
  Level 11  
  Dwie sprawy.
  1. Peltier 89W będzie troche przy słaby do takigo proca.
  2. Prawdobnie przegrzewa ci sie proc i włącza sie zabezpieczenie. Pamiętej że Peltier nie ma dotykac do proca tylko musi być jeszcze po drodze płytka miedziana tzw. cooper plate.
 • #5
  bumek
  Level 15  
  Dr.Frost wrote:
  ... Pamiętej że Peltier nie ma dotykac do proca tylko musi być jeszcze po drodze płytka miedziana tzw. cooper plate.

  absolutna racja bez tej plytki peltier pobiera cieplo tylko z miejsca styku jadra procesora z peltierem. potwierdza to to ze jak nakitowales tam pasty to wytrzymal dluzej. a co do mocy to wydaje mi sie ze jest wystarczajaca. ten procesor oddaje grubo ponizej 80 W
 • #6
  heynow
  Level 19  
  Jeżeli podłączyłeś ogniwo do zasilacza komputera to może niewyrabiać. Jaki masz zasilacz ?? Aha i jeszcze wspomniana płytka miedziana bedzie potrzebna.
 • #7
  szymeek
  Level 12  
  Po co ogniwo do tego, mam ta sama konfiguracje i na ustawieniach napiecia 1,825 V, fsb 200, kosciach kingstona pc 400 cl 2.5 i po 3dmarku mam okolo 50 C na procku.
  Po co zabijac zasilacz, Ogniwo rowniez sie grzeje, pobiera dodatkowy prad, a dodatkowe cieplo trzeba rowniez odprowadzic...

  pozdrawiam
  szymeek
 • #8
  janek11389
  Level 42  
  zgadzam się!!! ja ma na takiej kofiguracji temp. 41, a jak pocisnę troszkę tego złoma to 43 ale nigdy więcej!!! I to na wiatraczku za 17 zeta!!! Poradzę Ci coś! Akurat mój procek ma zasilanie 1,75 ale ja chodzę na 1,6! Różnicy w wydajności nie ma, nie wiesza się i nie gubi instrukcji! poprostu bez różnicy! No jest jedna! jak mówiłem 41 stopni, natomiast na 1,75V 56stopni!!! Zobacz to sobie! zdejmij mu 0,15 albo 0,2 V i przetestuj!!! Temp spadnie momentalnie, a może będzie tak jak u mnie bez różnicy z wydajnością!
 • #9
  daniko
  Level 11  
  501238975 wrote:
  Od czego jest funkcja thermal throtling (w %) w biosie?


  Ta funkcja określa o ile procent ma być zmniejszona prędkośc pracy procesora po przejściu systemu w stan Suspend To Ram.
 • #10
  radzi
  Level 12  
  Jesli masz ten modul podlaczony pod zasilacz Pc to nic dziwnego poboru 10A nie wytrzyma.
 • #11
  lopr_pol
  Level 27  
  Po co kombinowac z peltierem przy takim procku? Sprzedaj te dziadostwa i kup pozadne chlodzenie powietrzne z wolnoobrotowym duzym wiatrakiem i napewno starczy (do podkrecania tez :) )
 • #12
  szymeek
  Level 12  
  Spire Whisperrock 4, kosztuje okolo 50 zeta a jest naprawde wydajny i cichy (najlepszy stosunek cena/jakosc, cisza

  szymeek