Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuje krótkofalówek PMR+GMRS

iksigrek 25 Sie 2009 20:31 3237 5
  • #1 25 Sie 2009 20:31
    iksigrek
    Poziom 14  

Witam.

Slogan - tanio i dobrze. Tego właśnie jednak szukam. Żeby nie być zbyt lakoniczny:

-Szukam czegoś, co obsługuje PMR i GMRS w jednym.
    -Akumulatorki - typu AA + (pakiety jak są), jednak im bardziej standardowe, tym lepiej, tak by każdy mógł ładować swoje własne i używać ich do woli bez zawracania mi głowy ładowaniem czy niestandardowym aku.
    -dodatkowo zestaw słuchawkowy / nagłowowy - nie wiem czy profesjonalnie tak to się nazywa, ale chodzi o to, by można było nadawać i odbierać bez użycia rąk (i nie chodzi o VOX). Najlepiej, jeśli np. jedna słuchawka jest w uchu, a nadawanie uruchamia się przyciskiem zewnętrznym, lub ew. na urządzeniu, jednak wszystko idzie do jakiegoś mikrofonu na kabelku.
    -wbudowane szyfrowanie mile widziane.
    -Jak dodam "niedrogo" będzie brzmiało śmiesznie ? Chodzi o coś w cenie w okolicach 250 - 350 PLN.

Znalazłem coś takiego jak Midland GXT900, jednak w specyfikacji podane są FRS/GMRS, brak PRM. Natomiast moc jest od 0,5 (jak w PRM) do 5W. Czy w związku z tym wystarczy, że mają moc 0,5W i będą probably obsługiwać PRM ? Nie jestem za dobry z fal, ale raczej kumam, że moc nie ma wiele do częstotliwości. Jednak nie wiem jak to jest gdy podaje się moc w tego typu urządzeniach (Czyli jednak pójdą w zakresie PMR, tylko nie pisze się o tym).

Do tego pytanie jeszcze - znacie to: MAXCOM WT708 ?
    Link

Nie ma to co prawda GMRSa, ale jeśli jest w miarę dobre (wytrzymałe, da się rozmawiać w rozsądny sposób bez zakłóceń przy ok 1,5 km na terenie średnio zalesionym, lub ok 0,5 - 1 km w terenie zabudowanym - to już jest nieźle.

Wtedy po prostu w przyszłości dorzucę coś co ma PMR + GMRS i jest git.

• #2 25 Sie 2009 21:00
    sp7mfu
    Poziom 19  

Coś mi się zdaje, że GMRS jest legalny tylko za Wielką Wodą, zaś PMR w Europie. Sprzęt który pracuje w obu pasmach chyba nie dostanie homologacji nigdzie...

• #3 25 Sie 2009 21:28
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Dodam to samo jak przedmówca SP7MFU.

Uściślę tylko , że GMRS w EU jest "piętnowany" i niestety NIE legalny z prostej przyczyny, jaka jest praca tego radiotelefonu.
    Pracuje on na częstotliwościach około 462,500MHz ±kanały - a tam są użytkownikami służby mundurowe. :cry:
    Służby te NIE są zadowolone jak im się przeszkadza. :D

W EU to tylko PMR-y na częstotliwościach 446MHz z mocą 500mW.

Pozdrawiam.

• #4 26 Sie 2009 08:30
    iksigrek
    Poziom 14  

Ok, w takim razie pomijając wątek pozwolenia (w zastosowaniu jakie mam na myśli sporo grup używa właśnie GMRSów, ma to często miejsce na odludziach, poza aglomeracjami) - proszę o jakieś informacje na temat modeli, które obsługują właśnie jednocześnie PMR i GMRS, a także posiadają przynajmniej niektóre z cech o których wspominałem.

W ogólnym rozrachunku - chodzi o jak najbardziej uniwersalne modele, na których można w razie potrzeby korzystać z zakresów mundurowców, jednak zazwyczaj idzie na PMR.

Ponawiam też pytanie dot. GXT900 - Czy będzie to to również chwytać 446 PMRki, mimo, że specyfikacja podaje FRS i GMRS (ale od 0.5 do 5W) ?

Ahh.. i jeszcze taka rzecz - czy jeśli posiadałbym PMRki, ale z większą mocą niż 0.5 (są takie w ogóle ?) - to miałbym większy zasięg mimo standardowej dla nich częstotliwości ? Bo ciekawi mnie dlaczego producenci specyfikują na swoim sprzęcie w jednych przypadkach - zasięg do 3km, inni do 5 a jeszcze inni nawet do 10km, choć wszystkie urządzenia to PMR ? Zdaję sobie sprawę, że zasięg zależy od wielu czynników - czy to jest właśnie powodem ? Czy jednak niektóre krótkofalówki są skonstruowane lepiej i zapewniają mimo wszystko większy zasięg (biorąc pod uwagę teoretycznie takie same warunki w danym momencie przy różnym sprzęcie) ?

• #5 26 Sie 2009 09:00
    lord_blaha
    Poziom 33  

iksigrek napisał:
    proszę o jakieś informacje na temat modeli, które obsługują właśnie jednocześnie PMR i GMRS, a także posiadają przynajmniej niektóre z cech o których wspominałem.

Nie produkuje się ich, bo sprzęt nie dostanie nigdzie homologacji- a producentowi średnio się opłaca sprzedawać urządzenie tylko "w szarej strefie".

Cytat:
    W ogólnym rozrachunku - chodzi o jak najbardziej uniwersalne modele, na których można w razie potrzeby korzystać z zakresów mundurowców, jednak zazwyczaj idzie na PMR.

Za używanie częstotliwości policyjnych jest dość wysoka kara, niezależnie od okoliczności. Ostatnio przywalają się nawet o ich słuchanie (przykładem niech będzie jeden Kolega z sąsiedniego forum Radioscanner)

Cytat:
    Ponawiam też pytanie dot. GXT900 - Czy będzie to to również chwytać 446 PMRki, mimo, że specyfikacja podaje FRS i GMRS (ale od 0.5 do 5W) ?

Nie.

Cytat:
    Ahh.. i jeszcze taka rzecz - czy jeśli posiadałbym PMRki, ale z większą mocą niż 0.5 (są takie w ogóle ?) - to miałbym większy zasięg mimo standardowej dla nich częstotliwości ? Bo ciekawi mnie dlaczego producenci specyfikują na swoim sprzęcie w jednych przypadkach - zasięg do 3km, inni do 5 a jeszcze inni nawet do 10km, choć wszystkie urządzenia to PMR ? Zdaję sobie sprawę, że zasięg zależy od wielu czynników - czy to jest właśnie powodem ? Czy jednak niektóre krótkofalówki są skonstruowane lepiej i zapewniają mimo wszystko większy zasięg (biorąc pod uwagę teoretycznie takie same warunki w danym momencie przy różnym sprzęcie) ?

To zwykłe chwyty marketingowe. Lepszy zasięg można uzyskać tylko na lepszej antenie, bo wszystkie PMRy mają 0,5W. Z kolei modyfikacja anteny= utrata homologacji. Zasięg PMRa w mieście jest tragicznie niski, dużo lepsze jest- nawet mobilne- radyjko CB.

• #6 27 Sie 2009 07:44
    iksigrek
    Poziom 14  

Ok, dzięki za odpowiedzi wszystkim. Mam nadzieję, że dobrze wybrałem - Intek Mt 3030. Ponoć "Uznana za najlepszą w swojej kategorii" zaraz po 4040 (to drugie kosztuje więcej i to przy jednej szt., choć podobno to pierwsze ma praktycznie zbliżone osiągi).

Zobaczymy w praniu. W razie czego po prostu będą Inteki i coś na większe dystanse w większej ilości, chyba, że PMR okaże się wystarczającym sposobem komunikacji.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME