Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

APC SMART-UPS 3000 RM: wymiana akumulatorów na większe

redart 25 Sie 2009 20:33 5092 8
  • #1 25 Sie 2009 20:33
    redart
    Poziom 23  

W związku z koniecznością wymiany starych akumulatorów w tym UPS'ie zrodziła się koncepcja zastąpienia oryginalnych ogniw CSB 12V/7.2Ah czymś takim:
    APC SMART-UPS 3000 RM: wymiana akumulatorów na większe
    :arrow: Akumulator żelowy CSB - HRL1234W F2 - 12V 9AH

Dlaczego akurat takie?
    Są dwa powody:
    1. Większa pojemność;
    2. Całkiem niezła deklarowana żywotność.
    Jednak pomiędzy "fachowcami" powstał spór o możliwości prądowe układu ładowania w UPS'ie.
    Ja stoję na stanowisku, że taka zmiana pojemności nie ma wpływu na ładowanie akumulatorów pracujących w buforze (pomijając oczywiście wzrost czasu potrzebnego na pełne naładowanie). Z drugiej strony jest opinia sugerująca wprowadzenie zmian - zwiększenie wartości prądu ładowania.
    Osobiście uważam to za bezcelowe, ale to nie mój UPS...
    Trochę zajmowałem się akumulatorami do laptopów i stąd jakieś dziwne skrzywienie :wink:
    Proszę obeznanych z tematem o "udzielenie się" w następujących zagadnieniach:
    1. Czy po zamontowaniu akumulatorów o większej pojemności i wykonaniu kalibracji UPS'a uzna on taką pojemność za właściwą (większą od pojemności oryginalnych, dedykowanych AKU)?
    2. Czy fakt wzrostu pojemności ogniw ma wpływ na wartość maksymalnego prądu ładowania - czy tylko na czas ładowania?
    3. Czy istnieje w tym modelu UPS'a możliwość zmiany tego prądu na drodze software'owej (ja niestety niczego takiego nie znalazłem), czy tylko poprzez ingerencję z lutownicą?
    4. Jaki jest (nominalnie) maksymalny prąd ładowania akumulatorów w tym UPS'ie - niestety producent nie uznał za stosowne podać tego parametru do wiadomości użytkownika.
    5. W końcu, czy jest w ogóle o co kopię kruszyć - zmiana pojemności o 25%.

Za wszelkie domysły z góry dziękuję - pomysłów nam nie brakuje, jedynie konkretów niedostatek :wink:

0 8
  • Zasilacze Ups
  • Pomocny post
    #2 25 Sie 2009 21:07
    sq9cwd
    Poziom 27  

redart napisał:
    1. Czy po zamontowaniu akumulatorów o większej pojemności i wykonaniu kalibracji UPS'a uzna on taką pojemność za właściwą (większą od pojemności oryginalnych, dedykowanych aku)?

Tak.
    redart napisał:
    2. Czy fakt wzrostu pojemności ogniw ma wpływ na wartość maksymalnego prądu ładowania - czy tylko na czas ładowania?

Tylko na czas ładowania.
    redart napisał:
    3. Czy istnieje w tym modelu UPS'a możliwość zmiany tego prądu na drodze software'owej (ja niestety niczego takiego nie znalazłem), czy tylko poprzez ingerencję z lutownicą?

Wydaje mi się, że czytałem o softwareowej możliwości zmiany prądu.
    redart napisał:
    4. Jaki jest (nominalnie) maksymalny prąd ładowania akumulatorów w tym UPS'ie - niestety producent nie uznał za stosowne podać tego parametru do wiadomości użytkownika.

Tutaj nie potrafię odpowiedzieć konkretami, ale polecam zapoznanie się z amperomierzem ;)
    redart napisał:
    4. W końcu, czy jest w ogóle o co kopię kruszyć - zmiana pojemności o 25%.

O 25% nie za bardzo, ale sprzedawałem już baterie po 70Ah do Smarta 900 (ta sama pojemność baterii producenta). Klient zadowolony wrócił po następne i z powodzeniem kopiuje rozwiązanie dalej. Należy jedynie zadbać o właściwą wentylację zasilacza podczas pracy z baterii-900'ka nie ma wentylatora.

0
  • Zasilacze Ups
  • #3 26 Sie 2009 21:10
    gilus1
    Poziom 28  

Odpowiedź na 4 pytanie:
    Sprawdź pojemność akumulatora i rozładuj go żarówką samochodową do 10V.
    Na UPS'ie chyba jest sygnalizacja ładowania akumulatora i w pełni naładowanego akumulatora.
    Zmierz czas ładowania akumulatora i wykonaj obliczenie:
    Natężenie ładowania akumulatora = (pojemność akumulatora) / (czas ładowania).
    Tylko akumulator musi być rozładowany prawie do końca bo inaczej nie obliczysz, a jak masz amperomierz to podczas ładowania należy odpiąć przewód dodatni lub ujemny od akumulatora.
    Odpięty przewód należy połączyć amperomierzem.
    Mówiąc fachowo włącz szeregowo z akumulatorem amperomierz.

0
  • #4 26 Sie 2009 21:31
    Darrieus
    Poziom 38  

Cytat:
    Zmierz czas ładowania akumulatora. Wykonaj obliczenie: Natężenie ładowania akumulatora = (pojemność akumulatora) / (czas ładowania).

Po pierwsze wzór pochrzaniłeś delikatnie mówiąc (pojemnośc akumulatora podzielisz przez czas ? masło maślane)

UPS ładuje akumulator źródłem napięciowym z ograniczeniem prądowym.
    Prąd podczas ładowania spada od wartości Imax do kilkunastu mA po naładowaniu.
    Wystarczy odłączyć akumulator i podłączyć amperomierz wprost pod zaciski akumulatora (zakres 10A) będziesz miał wtedy maksymalny prąd ładowania, UPS nie uszkodzi się od takiego zabiegu "ograniczenie prądowe" , rozładowany akumulator też praktycznie robi zwarcie.

0
  • #5 26 Sie 2009 21:45
    gilus1
    Poziom 28  

lubamet napisał:

Po pierwsze wzór pochrzaniłeś delikatnie mówiąc (pojemnośc akumulatora podzielisz przez czas ? masło maślane)

W ten sposób wyliczy średnie natężenie. Co złego jest we wzorze? Czas oczywiście w godzinach, pojemność w amperogodzinach i natężenie w amperach. Wg. rachunku jednostek wszystko się zgadza więc w czym tkwi problem?

0
  • Pomocny post
    #6 26 Sie 2009 22:34
    Darrieus
    Poziom 38  

gilus1 napisał:
    lubamet napisał:

W ten sposób wyliczy średnie natężenie. Co złego jest we wzorze? Czas oczywiście w godzinach, pojemność w amperogodzinach i natężenie w amperach. Wg. rachunku jednostek wszystko się zgadza więc w czym tkwi problem?

Faktycznie, przepraszam.
    I tak to się nie przyda, kolega chciał wiedzieć jaki jest maksymalny prąd a nie średni z całego cyklu ładowania.

Cytat:
    Na UPS'ie chyba jest sygnalizacja ładowania akumulatora i w pełni naładowanego akumulatora.
    To już tak poza tematem, myślisz że koledze będzie się chciało pilnować kontrolek przez kilkanaście godzin ? ;)

0
  • #7 27 Sie 2009 10:34
    redart
    Poziom 23  

:arrow: gilus1:
    Nie chodzi mi o obliczenie aktualnej pojemności akumulatorów, ani o zdejmowanie charakterystyki prądu w całym cyklu. Zwyczajnie chciałbym wiedzieć jaki jest maksymalny prąd ładowania dostarczany przez UPS'a do akumulatorów. A to dlatego, że jest to dosyć istotny parametr, którego wartość jest podawana dla konkretnego typu akumulatora. Wiem jak go zmierzyć, ale kłopot polega na tym, że UPS jest w ciągłej eksploatacji i niestety nie stoi rozbebeszony na biurku, a zwyczajnie zasila kawałek szafy. A jak łatwo się domyślić wyłączenie go 'ot tak' nie wchodzi w grę...

:arrow: sq9cwd:
    Dzięki.
    A co do programowej zmiany prądu ładowania - niestety tu nic takiego nie widać:

Code:
    This is the EEPROM programming section of apctest.

Please select the function you want to perform.

1) Print EEPROM values
     2) Change Battery date
     3) Change UPS name
     4) Change sensitivity
     5) Change alarm delay
     6) Change low battery warning delay
     7) Change wakeup delay
     8) Change shutdown delay
     9) Change low transfer voltage
    10) Change high transfer voltage
    11) Change battery return threshold percent
    12) Change output voltage when on batteries
    13) Change the self test interval
    14) Set EEPROM with conf file values
    15) Quit

Chyba, żeby edytować kilka komórek eeprom'a - tylko które przechowują wartość prądu (o ile w ogóle jest to parametr programowalny z tego poziomu).

:arrow: lubamet:
    Cytat:
    Prąd podczas ładowania spada od wartości Imax do kilkunastu mA po naładowaniu.

Wiem...
    Chodzi o to, że obecne (oryginalne) akumulatory cechują się max. prądem ładowania = 2.16A, zaś docelowe (te o większej pojemności) - 3.4A. Zdaję sobie sprawę, że gdyby było odwrotnie to byłby poważny problem, ale w tej sytuacji pozostaje tylko wątpliwość, czy nowe akumulatory będą właściwie doładowywane. Z matematyki wychodzi, że po prostu będą się dłużej ładować. Ale nie chciałbym ukrócić ich żywota poprzez niewłaściwą eksploatację.
    Stąd pytanie o wartość prądu nastawioną w UPS'ie. Wychodzi na to, że bez krótkiej przerwy w pracy się nie obędzie i trzeba będzie rozładować UPS'a, albo jak piszesz zmierzyć prąd w gniazdku :wink:.

Pozdrawiam

0
  • #8 27 Sie 2009 10:39
    Darrieus
    Poziom 38  

Cytat:
    Ale nie chciałbym ukrócić ich żywota poprzez niewłaściwą eksploatację

Wyraźnie napisałem że UPS to źródło napięciowe, nie ma możliwości uszkodzenia akumulatora. Złota zasada jest jedna, prąd zawsze może być mniejszy od zalecanego, nigdy nie może być większy. Wniosek z tego jest jeden, wydłuży się czas ładowania, nic poza tym.

0
  • #9 27 Sie 2009 11:06
    redart
    Poziom 23  

:arrow: lubamet:
    I o to chodziło - rozwianie wątpliwości i potwierdzenie mojego stanowiska :wink:
    Biorąc pod uwagę tryb pracy akumulatorów, to czas ładowania jest tutaj najmniej istotnym parametrem.

Pozdrawiam

0