Witam! Sprawa jest następująca: potrzebuję taki kondensator, który podtrzyma mi napięcie na cewce przekaźnika na jakieś 10 sekund (po odłączeniu głównego zasilania, kondensator zasila cewkę przez 10 sekund). Z tym, że nie wiem jaką ma mieć pojemność :/ Cewka zasilana 12V. Proszę o pomoc oraz o ewentualne podanie sposobu wyliczenia pojemności tego konda.
1. Napięcie na przekaźniku gdy jest przyciągnięty Ucc
2. Napięcie przy którym przekaźnik zwalnia kotwicę Uz (to trzeba pomierzyć dla konkretnego przekaźnika najlepiej zasilając go z zasilacza regulowanego schodząc napięciem od Ucc w dół.
3. Rezystancja cewki.
Upraszczając układ przez pominięcie indukcyjności uzwojeń, to przekaźnik zwalnia gdy spełniona jest nierówność:
$$Ucc*e^{\frac{-t}{R*C}}\ \lt\ Uz$$
R - rezystancja cewki
C - pojemność kondensatora
Uz - napięcie zwalniania przekaźnika
Ucc - napięcie jakie panuje na przekaźniku gdy jest przyciągnięty
Przekształcając powyższy wzór dla wartości granicznych nierówności:
$$t=R*C*ln\ {\frac{Ucc}{Uz}}$$
ln - logarytm naturalny
Z tego wzoru obliczysz szukane wartości wstawiając te, które masz czyli R, Ucc i Uz
R wstawiasz w omach, napięcia w woltach a C otrzymasz w Faradach,
Pamiętaj, że kondensatory elektrolityczne mają zwykle spory rozrzut wartości w stosunku do tego co jest na nich nadrukowane i w układzie rzeczywistym mogą wystąpić pewne różnice w stosunku do obliczeń.
Hmmm... patrząc na te wzory, chyba jednak będę próbował "na oko", bo logarytmów jeszcze nie imałem, a poza tym będzie prościej. Dzięki
Nie musisz znać logarytmów by ich używać, dzielisz te dwa napięcia przez siebie a następnie wciskasz klawisz w kalkulatorze windowsowym pokazany na poniższym obrazku i otrzymujesz wartość stałego współczynnika (dla danego przekaźnika), którego używasz przy obliczaniu czasu (tu już są zwykłe mnożenia).
Wygląd (i ilość funkcji kalkulatora wybierasz w menu Widok -> Naukowy
Przykładowe zmierzone wartości dla różnych przekaźników
A czy zastosowanie samego kondensatora o dużej pojemności równolegle do cewki przekaźnika jest "poprawne politycznie" ? Chodzi o to czy wystarczy sam kondzior i czy to będzie działać przez dłuższy czas?
Dłużysz czas, chodzi Ci pewnie o żywotność, będzie długaaaa. Podłaczenie równolegle kondensatora nie jest żadną zbrodnią, on sobie zgromadzi ładunek i będzie go oddawał przez jakiś tam czas - tak jakby bateria...
Jedynym problemem, może być chwilowy udar prądowy, który wystąpi podczas właczania gdy będzie duża pojemność (pusty kondensator to prawie zwarcie).
Z czego to będzie zasilane? Jak z akumulatora to problemu nie ma, jak z jakiegoś transformatora to bałbym się jedynie o wytrzymałość mostka prostowniczego, może już jest odpowiedni, nie wiem jaki jest Udar można łagodzić robiąc układ również na przekaźniku, który włączy się po sekundzie-dwóch od włączenia zasilania (lekkie opóźnienie), w pierwszej chwili prąd płynie przez rezystory o mocu kilku wat i oporności ~40R, które ograniczają prąd, a po chwili przekaźnik swoimi stykami robi normalne przejście, ale chyba się tego nie opłaca robić...
Napisz coś więcej o źródle zasilania.