Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Canon EF 28-105 mm-brak ostrości w trybie AF

26 Aug 2009 12:53 1367 5
 • Level 9  
  Witam.
  Mam pewien problem z tym obiektywem. Otóż nie chce ustawiać ostrości w trybie AF. Słychać tylko takie jakby trzeszczenie w środku a obiektyw jest martwy. Zabawa a trybie manualnym jest trudna, więc jednak wolałbym jakoś naprawić ten obiektwy. Ten obiektyw pare lat temu z tego samego powodu już był lutowany. Ale robił to fachowiec i było to robione po taniości. A teraz wymiana silnika to praktycznie cały koszt obiektywu. Więc co robić?
 • Level 13  
  --> A teraz wymiana silnika to praktycznie cały koszt obiektywu. <--
  Sam sobie odpowiedziałeś.

  Chyba, że jeszcze raz zaniesiesz do tego człowieka "po taniości".
 • Level 9  
  a nie dałoby się jakoś samemu tego polutować?
 • Level 13  
  Na pewno by się dało.
  Kwestia tylko jak dobrze czujesz się w mechanice/elektronice precyzyjnej. Taki obiektyw to dość skomplikowane i precyzyjne urządzenie. Trzeba wiedzieć co z której strony i w jakiej kolejności odkręcać, wyjmować. Potem to jeszcze złożyć do kupy żeby działało. Proponuję jakiś stary obiektyw najlepiej z zoomem, którego nie żal popsuć, rozkręcić i złożyć w celu przećwiczenia. Jeśli nie masz takowego radzę zanieść gdzieś do foto-serwisu. Ceny napraw mogą znacznie się różnić, dlatego radzę odwiedzić kilka miejsc i wyczuć czy człowiek chce zarobić naprawiając, czy naprawić nie za darmo.

  powodzenia
  Andrzej
 • Level 9  
  ja rozkrecic to juz go rozkrecilem..jest uklad scalony i pare tasiemek..tylko ktora jest do lutowania?:
 • Level 31  
  Z pewnością jakieś zdjęcia pomogłyby aby cokolwiek podpowiadać. Poza tym jeśli usterka dotyczy układu AF no to należy zlokalizować połączenie z silnikiem od AF. Z drugiej strony jeśli było tam już coś robione to powinny być ślady tych działań.