Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony amplituner ONKYO TX-SR500E

dudu1908 26 Aug 2009 12:56 5018 7
e-mierniki
    dudu1908
    Level 9  
    Witam.

Wczoraj normalnie jak zawsze włączam Amplituner ONKYO TX-SR500E aby posłuchać muzyki lecz, od razu się wyłączył...
    Jakiś czas później włączyłem go aby sprawdzić czy działa, wtedy coś strzeliło i lekki dym wydobył się spod obudowy...
    I to jest moim problemem co mogło się stać ewentualnie jaki element mógł się spalić...
    Dodam, że dzień później z ciekawości włączyłem go ponownie aby sprawdzić czy się nie spalił włączył się lecz od razu wyłączył się, więc jest nadzieja że można go naprawić...

Dość dużo dałem za ten wzmacniacz więc naprawa była by najlepsza, i ile mogłaby kosztować?

Z góry dzięki
    Pozdrawiam Dudu1908
  • e-mierniki
    synbmx
    Level 20  
    Fajnie by było jakbyś zdjął obudowę i zrobił powierzchowne oględziny żeby zlokalizować co się spaliło skoro aż się zadymiło. Mógłbyś jeszcze zrobić zdjęcia i wrzucić je tutaj wtedy będzie można określić który to "blok" wzmacniacza i od czego zacząć i oszacować koszty po zorientowaniu się jakie elementy zostały uszkodzone.
  • e-mierniki
    dudu1908
    Level 9  
    Przepraszam nie zauwazyłem....

synbmx
    Level 20  
    a czy potrafisz zlokalizować w którym mniej więcej miejscu pokazał się dym? Nie podoba mi się miejsce na płytce z cyfrówką, procesorami, tam przy kondensatorach, wygląda jakby był czymś zalany, takie plamy widać też w kilku innych miejscach, Nic się nikomu na niego nie wylało? Zrób bardzo bliskie zdjęcie tego miejsca, i odpowiednio ostre, od góry i z pod kąta tak bardziej od boku, bo chyba mi się wydaje że widzę tam jakieś upalone elementy.
    sawage
    Level 15  
    Na 2 zdjęciu na po lewej stronie na dole na płytce jest jakiś czerwony przewód, wygląda jakby go tam nie powinno być. Co to jest?
    Druga sprawa tranzystor zabezpieczający na tej osobnej malutkiej po środku radiatora , jest przymocowany czy sobie zwisa, bo na niektórych fotach wygląda jakby sobie wisiał. I z prawej strony rzeczywiście mogłobyć coś wylane.
    dudu1908
    Level 9  
    Co do zlokalizowania miejsca w którym pokazał się dym to bedzie troche trudne ponieważ obudowa byla zamknieta lecz na tym zdjeciu bardzo ogolnie moge zlokalizowac, że to bylo z lewej strony....

A ten czerwony przewodzik który co byl na płytce to jakiś odłamek najprawdopodobniej od koncówki kabla od głośników mogł tam wpaść.

Więc dodaje zdjęcia miejsca w którym prawdopodobnie coś kapło...

Co do tego zwisającego tranzystora to rzeczywiście on jest jakby odczepony lub urwany....

dudu1908
    Level 9  
    Więc wie ktoś co mogło być przyczyną tego zwarcia po ktorym dymek sie pokazał ???

Proszę o pomoc...
    synbmx
    Level 20  
    No niestety ze zdjęć mimo wszystko że nawet szczegółowe to dużo nie wywróżę, ale radzę zaopatrzyć się w miernik i pomierzyć napięcia zasilające końcówkę mocy, sprawdzić czy między nózkami tranzystorów mocy nie ma zwarć, pomierzyć napięcia zasilania na płytce z prockami, analizując zasilanie od diod prostowniczych po sama płytke, na razie tyle. I jeszcze przyjrzeć się dokładnie każdemu elementowi czy nie jest nadpalony wtedy bedzie wiadomo skąd dokładnie poszedł dym.