Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Program prania pralki, szukam opisu..

gmp 08 Jun 2004 10:46 22152 41
Renex
  • #31
    Ryszard49
    Level 38  
    Z uwagą będę śledził Twoje poczynania tym bardziej że jak już wspominałem kilka lat temu próbowałem ruszyć ten temat ale mi nie wyszło.
    Pozdrawiam.
  • Renex
  • #33
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    No i jak tam postępy w pralce ?
    O ile pamiętam to ujęcie obu wód, ciepłej i zimnej miała stara Wiatka (jedyna mi znana pralka pozwalająca na oszczędzenie na grzaniu elektrycznym wody). Nie wiem dlaczego inne firmy nie stosują tego patentu.
  • #34
    PIOTR111
    Level 16  
    Temat poruszony też mnie interesuje tyle ,że chcę wykonać sterownik
    do pralki uproszczony.To znaczy interesuje mnie tylko program podstawowy
    prania zasadniczego, płukanie i wirowanie
    Moja pralka jest już leciwa ale układy mechaniczne są sprawne i chciałbym ją jeszcze reanimować.
    Mam nadzieję , że ktoś podzieli się wiedzą na ten temat
    Pozdrawiam PIOTR
  • Renex
  • #35
    PIOTR111
    Level 16  
    Temat poruszony też mnie interesuje tyle ,że chcę wykonać sterownik
    do pralki uproszczony.To znaczy interesuje mnie tylko program podstawowy
    prania zasadniczego, płukanie i wirowanie
    Moja pralka jest już leciwa ale układy mechaniczne są sprawne i chciałbym ją jeszcze reanimować.
    Mam nadzieję , że ktoś podzieli się wiedzą na ten temat
    Pozdrawiam PIOTR
  • #36
    gmp
    Level 19  
    Paweł Sujko wrote:
    No i jak tam postępy w pralce ? ...........
    ). Nie wiem dlaczego inne firmy nie stosują tego patentu.

    Miale mnostwo innej roboty, wiec temat troche sie przeciagnal. Mam juz zrobiony strownik i plytke wkonawcza. Pisze program, wlasnie teraz siedze nad nim. Jeszcze we wrzesniu pralka ruszy (mam nadzieje)
    i opisze algorytm prania. A co do niestosowania dwoch zaworow to: wszyscy robia w lazience jedno wyjsciae na pralke bo taniej i mniej problemow, i producenci tez licza koszty...
  • #37
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeżeli producenci tak dbają o koszty jak to zobaczyłem w sterowniku pralki PA5580A520 produkcji firmy znajdującej się w mieście kojarzącym się z więzieniem (wykorzystano tam ekskrement elektroniczny włoskiej firmy MDL S.A. ) to miej nas w opiece Wielki Elektroniku tymczasowy władco Patentoni !

    W urządzeniu narażonym na wilgoć łączy się przewód sieciowy na żywca z linią 5V zasilającą procesor zakładając w cichości, że to zawsze przewód N jak na schemacie. A tak na prawdę to tam może być przewód fazowy L a praktycznie wszystkie elementy są na napięcia 50-150 V (przyciski, elementy SMD pracujące pod pełnym napięciem sieci).

    Odstępy pomiędzy ścieżkami z napięciem sieciowym przechodzą pod elementami SMD (odstępy !!! do tego jeszcze wilgoć) !

    Oszczędnościowe drukowane zwory poprzeczne do innych ścieżek robione z jakiejś pasty przewodzącej.

    Elementy pobierające zwiększony prąd i powodujące przepięcia (pompa, zawory) wiesza się na końcu długiej i cienkiej ścieżki biegnącej meandrem po całym układzie, która to ścieżka jednocześnie rozprowadza +5V zasilania ! TAKIEGO BZDETU TO JESZCZE NIE WIDZIAŁEM !

    A producent pisze, że jego pralki spełniają jakieś normy CE, he, he !
  • #38
    gmp
    Level 19  
    Nareszcie , ukonczylem prototyp elektronicznego programatora do pralki. Od soboty zrobilem juz 6 pran, (nazbieralo sie tego bo zona nie chciala prac recznie:( no i przestanie mi juz marudzic i straszyc kupnem nowej pralki = ze te 1500 wole wydac na jaks zabawke dla siebie wow! ).
    Zamiaszam zrzuty ekranow z pcb i sch, ale nie wszystko, gdyz nie jest to dokonczone i wymaga kilku poprawek. Zrobilem to na atmega16. Jeszce musze dolozyc lcd i klawiture , bo na razie odpalam pralke z laptopa.

    Duzo ludzi przegladalo ten temat i zastanawima sie czy nie zrobic plytki profesjonalnie. Jesli znalzlo by sie z 10-20 chetnych to zrobie. Koszt 2 plytek PCB + procek zaprogramowany to u mnie ok 130zl. Info na priva.

    Dla zaintersowanych samodzielnym wykonaiem takeigo sterownika ponizej opisuje algorytm prania bawelny:

    Obroty podczas prania: 54rpm, 10-12s ON, 6-4s OFF, prawo-lewo
    Poziom wody: u mnie na razie na 1 styk hydrostatu =ok 15l bez wsadu
    Podgrzewanie: gdy hydrostatpoda sygal o poziomie 1 wody i grzalka u mnie zalaczona przez plynnieregulowany termostat(w przyszlosci na termistorze bedzie)
    Pranie wstepne: 12minut , wlaczone grzanie (i tak nie nagrzeje powyzej 40C)
    Prnie zasadnicze: 40m z wstepnym 50 bez wstepnego, podgrzewanie wody az do ustalonej temperatury.
    Plukanie: 2 razy po 10m
    Zmiekcznie: = plukanie + woda do pojemnika z plynem
    Wirowanie: wypompowanie az do poziomu wody 0 + 1 minuta, 2 m krecenie jak przy praniu, nastepnie wirowanie 5m, ponownie krecenie ja kprzy praniu 2m, i wirowanie 8 minut (oczywiscie caly czas pompa wlaczona).

    Oto co przewiduje w wersji koncowej:
    1: Mozliwosc zmiany wiekszosci parametrow tj: wszystkich czasow prania ilosci wody , temperatury da to mozliwosc latwego przystosowania do wymagan uzytkownika.
    2: wyswietlacz LCD na ktorym podawane sa podstawowe parametry wybranego cyklu prania(temperatura zadana , biezaca czas do zakonczenia prania itp itd)
    3. Mozliwosc plynnej regulaci predkosci wirowania- np po pliukaniu co zwikszy jego skutecznosc i podczas wirowania - pierwsze wirowanie wolniej (bo rozkalad bardzo mokrego trudniejszy)
    4. 3- przekazniki do grzanai , aby moglo byc ograniczane przez wylaczniki bimetaliczne dla bezpieczenstwa.
    5. Dopisanie procedur zabezpieczajcych np: przed zbyt dlugim nalewaniem wody- co moze byc spowodowane peknietym wezem odprowadzajacym
    Dodam ze moj uklad wspolpracuje z plytka do sterownia silnika na TDA1085,

    Jesli kogoas intersuje moja plytka i chcailby zrobic TUNING swoje pralki to info na priva.
    Pozdrawaim,
    Grzes
  • #39
    pitkos
    Level 12  
    Od dawna nikt nic nie pisał o sterowniku. Czy się dalej rozwija projekt programatora ponieważ posiadam pralkę z elektronicznym programatorem i jak mi padnie. będę miał problem. Jest to stara jeszcze chyba NRD-owska pralka FORON. Z doświadczenia wiem że rzadko się psują. Programator oparty jest na odpowiedniku Z8611 posiada pamięć 4kx8bit programowaną maską. Nie wiem czy nie dało by się podejrzeć programu? Opis prania jak znalazł.
  • #40
    pawel129
    Level 16  
    witam, posiadam taki wynalazek jak POLAR PS 389 EKONOMIK, zaczyna sypać się w nim programator więc coraz bardziej zaczynam myśleć nad dorobieniem elektronicznego sterownika z LCD i klawiaturką.

    Chciałem wykorzystać do tego celu projekt z EP 8/2000, ale to jest do pralki PS 663.. no i procek bez Watchdoga, i eepromu...troche strach gdy zresetuje się przez zakłócenia np. podczas pracy przekaźnika. Dlatego chciałem go zmodyfikować dając mu procka również z '51 ale z watchdogiem i epromem w którym tymczasowo by zapisywał etapy wykonywanego programu prania na wszelki wypadek resetu.

    Z wiązku z tym mam pytania:
    - czy podałby mi ktoś algorytmy programów prania które w tej pralce (PS 389) stosuje fabrycznie programator mechaniczny (mogą być nawet jakieś lepsze;) )
    - czy ogólnie rozwiązania elektroniczne (gł. układy przełączania przekaźników) w projekcie z EP są dobre (po za zastosowaniem 89C51)?

    Dziękuję za odp.
  • #41
    likierka
    Level 1  
    Witam mam pralkę Matura okostar 611S Czy ktoś ma może instrukcje obsługę tej pralki? Czym sie różni przycisk Spar E a Spar W. Proszę o info albo możne ktoś zna wszystkie te programy . proszę o pomoc. Będę wdzięczna.
    Pozdrawiam
  • #42
    karol123
    Level 16  
    Witam wpadłem na ten temat ponieważ jestem następnym ochotnikiem zrobienia pralki sterowanej mikroprocesorowo wytargałem jakiś czas temu niemiecką pralkę ładowaną z góry jest to stara niemiecka jakość ocynkowane blachy po tylu latach nic nieskorodowane a nie jak niektóre polskie pralki po paru latach juz korodują . Przymierzam sie do zastosowania w niej procesora który sterowałby pracą całej pralki program prania chciałbym zapisać w pamięci eprom jest to ciekawe zagadnienie z tego względu że zajmuje sie programowaniem procesorów i będzie to zawsze jakieś nowe doświadczenie Pozdrawiam